Odklejanie f3d pc-x prusa

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
bene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2021, 22:01

Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: bene »

Mam filament pc-x z f3d, drukowałem w różnych temperaturach 270-290, bez chłodzenia, stół 100-110st. Za każdym razem pojawiają się nitki i po chwili wydruk się również odkleja. element drukowany ok 15cmx 10cm. Mam wrażenie jakby te nitki szybko twardniały i ciągły elementy już wydrukowane. Jakieś rady?
Drukarka oryginalna Prusa i3 mk3s+
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: morf »

Na jakiej podkładce drukujesz?
Jak rozumiem dysza zachacza o te "nitki" i porusza wydrukiem?
Moze musisz zmienic nieco parametry retrakcji skoro nitkuje albo zjechac lekko z temperatura.

Ogolnie po opisie widze, że ten filament nie jest zbyt przyjazny do druku na tak otwartej konstrucji,
Temp druku > 280, duzy skurcz itp.

Prusa wydał swoje prusamenty PC-blend, które drukuje sie b.przyjemnie i bezproblemowo jesli juz bardzo chcesz PC.

Awaryjnie zawsze mozna dac troche srodka adhezyjnego
Done is better than perfect.
bene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2021, 22:01

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: bene »

Płyta teksturowana. Cała drukarka zamknięta w komorze ze stolików Ikei. Druk bez nadmuchu. Stosowałem klej dołączony do drukarki i jeszcze klej w sprayu. Oba nie trzymają. A jakiś inny filament PC w przystępnej cenie co się dobrze drukuje. Ten od Prusy chyba 250zl i nie widziałem żeby był dostępny.
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: jakubperson »

HMF PC-ABS. Może nie PC ale drukuje się przyjemnie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: Berg »

pytaj @dragonn , jest ekspertem od PC. Albo lepiej poszukaj wątku w którym pisał o drukowaniu z pc . Zdaje się było też o tym na czym drukować.

O ile pamiętam pc najlepiej się klei do.... podkładki z pc.
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: dragonn »

No jeśli chodzi o przyklejanie tego materiału to jest tragedia, u mnie właśnie się tylko udawało na arkuszy z samego PC, tylko wtedy znowu tragicznie się zdejmowało wydruku, pomimo używania raftu trzeba było go w zasadzie ścinać z podkładki i ją wygładzać po tym.
jakubperson zamkniętą komorę masz? Najlepiej tak naprawdę dogrzewaną
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: morf »

bene pisze:Płyta teksturowana. Cała drukarka zamknięta w komorze ze stolików Ikei. Druk bez nadmuchu. Stosowałem klej dołączony do drukarki i jeszcze klej w sprayu. Oba nie trzymają. A jakiś inny filament PC w przystępnej cenie co się dobrze drukuje. Ten od Prusy chyba 250zl i nie widziałem żeby był dostępny.
Nie zebym reklamował, ale serio PC Blend od prusy drukuje bez zadnej komory/dogrzewania itp na drukarce "wolnostojącej"
wszystkie ich kolory (oprocz tego z dodatkiem CF) sa dostepne u nich na stronie.

Nie wiem na ile PC Blend jest lepszy gorszy od tego PC-X ale wydrukowalem z niego sporo rzeczy i nie mialem problemów, a to tez sie liczy jesli chodzi o cene.
Jakby co moge Ci odwinąć troche to sobie wyprobujesz (ale to na priv zeby nie smiecic)
Berg
Done is better than perfect.
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: jakubperson »

dragonn - najwięcej drukuje go na Prusie w obudowie, pasywnie grzana, bez problemu żadnego. Drukowałem też parę większych części w okolicy 25x25x10cm na coreXY 30x30x30, obudowa zamknięta, pasywnie grzana - również bez problemu. Drukowałem na standardowej blasze Prusy, na jakimś noname PEI 30x30cm oraz ostatnio na blasze strukturalnej od nas z forum - wszędzie okej. W najgorszym wypadku jak masz mało kontaktu z podłożem to psikałem C-stick (jeszcze jako spray), Dimafix też się lubi z tym materiałem.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: dragonn »

jakubperson pisałem o czystym PC, dokładnie ten PC-X i PC-IN od F3D i jeszcze jakiś od chińczka.
Blendy obstawiam żę faktycznie drukują się lepiej, ale nie próbowałem bo nie mają tych właściwości które potrzebowałem.
bene
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2021, 22:01

Re: Odklejanie f3d pc-x prusa

Post autor: bene »

A są jakies gotowe podkladki poliwęglanowe do drukarek. Albo jak wymienię podkładkę teksturowana Prusy na zrobiona podkładkę z poliwęglanu (w Castoramie są chyba podobne do arkuszy pleksi) to czujnik zbliżenia wykryje ją?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”