Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Cydejeczek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 12 wrz 2020, 19:12
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
x 3

Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: Cydejeczek »

Dzień dobry
Ja wiem, że nie ma najlepszej firmy produkującej filament. Nie chcę, żeby się tutaj rozwinęła jakaś gówno-burza o to, jaki jest najlepszy.

Do rzeczy. Zaczynam przygodę z drukarkami 3D (Nie. Nie chcę budować własnej. Kupuję Endera) i muszę wybrać jakiś filament. Stąd moje pytanie. Jaki filament jest najlepszy na początek przygody? I mean nie chciałbym, żeby nagle w połowie druku coś się zesrało, bo nagle filament się połamał, albo stało się cokolwiek innego. Zależy mi też żeby kilogram nie kosztował 3/4 ceny drukarki (takie mam marzenie, żeby kosztował maksymalnie 80zł/kg) . Słyszałem, że filamenty 3DActive potrafią mieć jakieś wady produkcyjne (ich cena najbardziej mnie przekonuje). Z góry dzięki za wszelkie porady
Pozdro ;)
Maciek
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: Adinfo »

Jak dla mnie dobry stosunek jakości do ceny wypada na Devil Design. Ich produkty takie jak PLA, PET-G i ABS są dla mnie dobre jakościowo przy zachowaniu rozsądnej ceny i nie sprawiają wcale/lub większych trudności przy druku, ale to też zależy od konkretnego materiału jak i koloru.
Z innymi producentami miałem też do czynienia w mniejszym stopniu, może inni coś więcej powiedzą. Co do konkretnej marki to trudny temat - bo jak widać na forum większość problemów wynika głównie ze słabego sprzętu (drukarki) jaki się czasami kupuje (bo często wymagają modyfikacji) albo z braku wiedzy/umiejętności niektórych użytkowników.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 17:51 przez Adinfo, łącznie zmieniany 1 raz.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5844
Kontakt:

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: dziobu »

Cydejeczek pisze:I mean nie chciałbym,
Litości...

Nie ma czegoś takiego jak "najlepszy" filament. Filament może być dobry albo ch*jowy. Ten drugi nie trzyma parametrów (średnica), zawiera śmiecie, bąble i ogólnie sprawia problemy. Czasem to cały producent, czasem wybrany kolor.
A dobry to taki gdzie ewentualne problemy (bo też się zdarzają) są rzadkością i przeważnie można optymistycznie założyć że jak kupisz 20 szpul to przedrukujesz poprawnie wszystkie.

I nie wiąż tego z ceną samej drukarki bo to zupełnie osobne sprawy.

Co mogę polecić: (kolejność losowa)
  • DevilDesign :P (w tym i Ekofilament),
  • Colorfil - średnio mi się podoba i miałem pewne problemy, ale jak chcesz tanio i w sumie nieźle to nie znam lepszej opcji,
  • Fiberlogy,
  • Noctuo,
  • PlastyMladec,
  • Prusament,
  • FormFutura,
  • ColorFabb,
  • OrbiTech
  • PlastSpaw/Wolfix
  • HMF/CORO,
  • Spectrum,
  • eSUN,
  • PrintMe,
  • F3D,
  • Fillamentum,
  • Filamentarno,
  • PrintProduct,
  • SST,
  • 3DUniversal,
  • Barrus,
  • U3Print.
Większość z tego powinieneś bez problemu kupić u nas.

edit.
Tu w formie chamskiej reklamy dodam że najwięcej procentowo mam plastików DD; z plusów - wysoka powtarzalność, wspólne parametry dla różnych barw (a nie jest to norma) i dobry stosunek jakości do ceny. Ale np DD ABS+ w dotyku jest dość "plastikowy" podczas gdy np Fiberlogy ABS ma zupełnie inną fakturę i sprawia wrażenie "milszego" materiału. Są sytuacje gdy takie detale mają znaczenie.
W drugą stronę - PlastSpaw/Wolfix PLA to taki plastik-plastik w 100%. Detal w dotyku, fakturze i zachowaniu (np. sprężystość) jest dokładnie tym co wyobraźnia podpowiada pod hasłem "plastikowy" w bardziej negatywnym wydaniu. Ale materiał sam w sobie - OK, co więcej - dobrze płynie i to chyba jeden z najbardziej wyrozumiałych materiałów jakie znam.
Adinfo, matikyle
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: Pjoter »

Słuchaj się dziobu bo to drukarz co z niejednej nawijarki filament drukowal.
Ja używam DD, Fiberlogy, Spectrum, print me. Ani razu nie miałem problemu z tymi filament ami.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Cydejeczek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 12 wrz 2020, 19:12
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
x 3

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: Cydejeczek »

I nie wiąż tego z ceną samej drukarki bo to zupełnie osobne sprawy.
Tak napisałem tylko dla porównania. Wiem, że jak sprzęt będzie lujowy to nawet filament za gruby hajs nie pomoże.
Dzięki za porady. Przy okazji. Jak kolor filamentu może mieć wpływ na druk? Słyszałem pare razy, że jakiś tam kolor to problematyczny. Dlaczego?
Pozdro ;)
Maciek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5844
Kontakt:

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: dziobu »

Najbardziej kłopotliwym jest biały (*1).
Barwniki są różne. Łatwiej przyciemnić niż rozjaśnić - zobacz jakie odcienie mają filamenty w kolorach "Natural". I teraz z tego trzeba uzyskać każdy inny kolor - i ponoć biały najtrudniej.

Poza tym wersje "transparent" (PLA, ABS) też wymagają czasem nieco innych parametrów niepasujących do innych PLA/ABS.

(*1)
Ja tam nie mam problemów... :D


No i zupełnie osobną kwestią jest ukrywanie/uwypuklanie wad sprzętowych drukarki zależnie od wykończenia i koloru materiału.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: panWiadr0 »

Listopad, miesiąc zadumy. Zapalam świeczkę nad nieodżałowanym Wolfixem i Ink3D. [']
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: Jose »

Większość rzeczy użytkowych drukuję z pla i ostatnio się przekonałem do pet-g. Niedawno pierwszy raz kupiłem czarne pla od 3dActive i jest naprawdę spoko. Teraz zamówiłem jeszcze kilka kolorów. Kup małą rolkę "lepszego" filamentu i rolkę od 3dActive, dobierz parametry druku i sam porównaj kostki i inne druki próbne.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: arkomania.pl »

Najlepszy filament jest ten, z którego się dobrze drukuje na drukarce, która najbardziej jest dla niego friendly.

Mam 6 drukarek i uważam, że każdy z producentów ma wpadki w produkcji drutu plastykowego.

W tym roku na Targach Druku 3D nie liczyłem na jakieś nowości w dziedzinie sprzętu. Pojechałem głównie z myślą
rozpoznania rynku plastykowego drutu. I co się okazało wcale się nie pomyliłem.

W dziedzinie druku 3D ostatnio szybciej rozwija się rynek chemiczny niż mechaniczno-elektroniczny (dotyczy, to drukarek 3D).
Widać, to po prezentacji drutu np. przez DD, Fiberlogy, Noctuo.

Dostałem sporo próbek od sporo firm. Wykorzystuję je do druku tzw. pierdółek.

Naprawdę, bez żadnych wstępnych druków kalibracyjnych, wydruki są bardzo ładne.
Dostałem wiele próbek, w tym z firmy Rosa i jestem na razie zadowolony z wydruków.
Mam kolegę, który kupuje druty plastykowe przez Allegro firmy ukraińskiej i uważa, że są jedne z lepszych.

Pamiętajmy, że producenci drutu plastykowego, na ogół nie są producentami granulatu.
Producent drutu musi dając produkt wyjściowy zapewnić stałość średnicy produktu w ramach dopuszczalnej tolerancji.
Na samą chemię nie ma większego wpływu, chyba, że się mylę. Nie jestem producentem i mogę się mylić.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Jaka marka filamentu "najlepsza"?

Post autor: Tuchajbej »

Moje ulubione to fiberlogy i esun. Tyle że ja głównie ABSy.
Ona mają sprawdzone profile druku i są powtarzalne w kolejnych rolkach.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”