Filament TPU od Devil Design

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 5
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Filament TPU od Devil Design

Post autor: maniolx »

Witam ponownie . Noszę się z zamiarem kupna filamentu TPU - Guma i wchodzi tu chyba w grę tylko Devil Design , bo z innej firmy boję się raczej wtopić pieniędzy , no chyba że jakieś osoby mają miłe doświadczenia z tańszymi filamentami innych firm . Ponieważ TPU nie należy do tanich filamentów a kupuję tylko szpule 1kg , to trochę wydatek jest , tym bardziej jakbym miał go zmarnować . Posiadam Endera 3 , lecz już trochę zmodyfikowanego . Płyta skr1.4 turbo , dotykowy wyświetlacz , nowe śruby o mniejszym skoku , bowden przerobiony na direct , czujnik BLTouch itp . I teraz prozba do osób które miały już jakieś doświadczenia z TPU . Czy jest szansa że z tym filamentem sobie poradzę z tą konfiguracją sprzętu jaką mam . Czy nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto . Nie będzie to filament do zabawy tylko do druku potrzebnych i użytecznych rzeczy typu uszczelka , membrana itp . A dlaczego devil design ? Tak mi się wydaje że jakościowo najlepszy Polski filament . Pierwszym filamentem jaki zakupiłem to PLA -pomarańczowy devil design drukuje się wyśmienicie i wszystkie detale wychodzą bardzo dobrze . Następnie zakupiłem PET-G - zielony też z devil design i tu mam trochę gorsze doświadczenia bo drukuje ok , lecz nitkowanie straszne pomimo zmian ustawień , lecz to nitkowanie też zależy od elementu jaki się drukuje . Następnie zakupiłem 3 sztuki colorfil PLA . Cena dużo niższa a jakość druku też dosyć dobra . Niebieski i żółty bardzo dobre , biały trochę gorszy . Lecz te filamenty z colorfil nie zbyt nadają się do małych elementów i do gwintów , gdzie u mnie wychodziły kiepsko . Natomiast wydruki typu obudowy wychodziły bardzo dobrze . Jak zachowa się filament TPU .
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: morf »

Ale "sformatowany post" :-)

TL;DR:
Jesli masz direct to powinienes sobie poradzic bez problemu. Od biedy TPU nawet idzie na bowdenie, czasami sa problemy z retrakcja.
Przy wątpliwosciach kup małą szpulkę albo próbkę. Ale odnoslem wrazenie, ze to jest wbrew Twoim zasadom :rotfl:.
Musisz pamietac ze TPU jest ogolnie dosc "sliski", szczegolnie ten od DD, który jest dosc twardy.

Moja prywatna opinia: Kazdy ma swoie ulubione materialy, mysle ze jest na tyle duzo producentow z PL i zza granicy, że każdy znajdzie cos dla siebie.
Z twojego posta wynika, że wyprobowales raptem Colorfil i DD, w tym przypadku to jest "najlepszy z dwóch". To ze forum jest sponsorowane przez DD, nie oznacza ze musisz piac zachwyty :)
Ciaho, epon
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Darkman
Postów w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:26
Lokalizacja: Thorn
Drukarka: Prusa i3 MK3S+ MMU3
x 38

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: Darkman »

Cześć.
TPU od DD jest dość twarde (o ile dobrze pamiętam coś ok. 50~60D), przy dobrze ustawionych parametrach druku nie powinieneś mieć problemów z drukiem
(i kto to mówi... :crazy2: ).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5843
Kontakt:

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: dziobu »

Darkman pisze:TPU od DD jest dość twarde (o ile dobrze pamiętam coś ok. 50~60D),
Dokładnie trafiłeś - 55D.
maniolx pisze:bowden przerobiony na direct(...)Czy jest szansa że z tym filamentem sobie poradzę z tą konfiguracją sprzętu jaką mam
Zapewne tak. Guma lubi direct.
maniolx pisze:ie będzie to filament do zabawy tylko do druku potrzebnych i użytecznych rzeczy typu uszczelka , membrana itp .
TPU jest średnie do konkretnie takich zastosowań. Zbyt twarde i śliskie.
maniolx pisze:Lecz te filamenty z colorfil nie zbyt nadają się do małych elementów i do gwintów , gdzie u mnie wychodziły kiepsko . Natomiast wydruki typu obudowy wychodziły bardzo dobrze .
To co opisujesz sugeruje że masz podły nadmuch na wydruk.

Jak nie wiesz jak TPU się sprawdzi to przy jakiś zakupach poproś o próbkę. Albo kup mała szpulę.



Albo kup dużą i stań na głowie żeby drukowało jak trzeba :crazy2: Ta opcja jest najfajniejsza :D
Andrzej_W
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 5
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: maniolx »

morf pisze:
TL;DR:
Przy wątpliwosciach kup małą szpulkę albo próbkę. Ale odnoslem wrazenie, ze to jest wbrew Twoim zasadom :rotfl:.
To nie są dla mnie jakieś sztywne zasady . Po prostu nie kupuję małych szpul bo szybko zchodzą , lubię mieć ciągle zapas konkretnego filamentu i z reguły małe wychodzą drożej
Darkman pisze: TPU od DD jest dość twarde (o ile dobrze pamiętam coś ok. 50~60D
Dość twarde ? , to znaczy co ? Nie będzie podobne do gumy ?
dziobu pisze:
To co opisujesz sugeruje że masz podły nadmuch na wydruk.
Tak to zapewne prawda . Jadę jeszcze na oryginalnym nadmuchu I wentylatorze . Szukałem , szukałem , szukałem i jakoś nie udało mi się wyszukać nadmuchu który pasowałby do mojej "budowli" Ender chyba był przez lata modyfikowany , bo jak już coś znalazłem i drukowałem cały dzień , to po wydruku okazało się że coś nie pasuje .
morf pisze: Z twojego posta wynika, że wyprobowales raptem Colorfil i DD, w tym przypadku to jest "najlepszy z dwóch".
Tak wypróbowałem dwie firmy Colorfil i DD a z nich filamenty PLA , ABS+ i PET-G .Nie widzę potrzeby próbować drogich filamentów zagranicznych , czy innych tanich Polskich lub Chińskich . Wypróbowałbym inne , lecz jak wchodzę na znany portal i czytam same negatywne opinie o filameńcie firmy "X" to nie mam już potrzeby go testować . Ja staram się kupować raz a dobrze , co nie znaczy najlepiej . Nie używam druku 3 D do zabawy . Dla mnie jest to sprawa użyteczna a nie rozrywkowa . Znacząca większość mojego druku 3D to obudowy do urządzeń elektronicznych , a także do moich hobbystycznych spraw których parę mam . Drukarka 3D to dla mnie zbawienie , że się tak wyrażę .
morf pisze: To ze forum jest sponsorowane przez DD, nie oznacza ze musisz piac zachwyty
To że to forum sponsorowane jest jak piszesz przez DD niewiele mnie interesuje , ba nawet o tym nie wiedziałem że tak jest . Nawet nie rozumiem co według ciebie miałbym na tym zyskać ? Co DD prześle mi darmowo filament za to że wyraziłem swoją opinię ? Bez sensu . Jak wypróbowałem firmę "X" i druk wychodzi mi bardzo dobrze (w moim mniemaniu) to nie będę pisał że jest zle . Dobre firmy trzeba chwalić a złe krytykować , a nie się bać . Gdyby firma DD miała ceny podobne do Colorfil to nawet bym się nie zastanawiał i zamiast 2 szpul tej firmy mialbym zapewne 12 . Przynajmniej jeżeli chodzi o PLA . Jak pisałem przy PET-G już nie było tak dobrze . Natomiast co do ABS się jeszcze nie wypowiem bo drukowałem bez komory i pękało .A tak do druku obudowy w miarę dobrze sprawdza mi się i Colorfil
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: Jarewa »

FIBERFLEX 30D można drukować gumki to majtek.. Ale widzę że na forum ludzie mają problemy z trzymaniem do stołu u mnie się drukuje rewelacyjnie z brim.
Awatar użytkownika
Darkman
Postów w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:26
Lokalizacja: Thorn
Drukarka: Prusa i3 MK3S+ MMU3
x 38

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: Darkman »

maniolx pisze:
morf pisze:
Darkman pisze: TPU od DD jest dość twarde (o ile dobrze pamiętam coś ok. 50~60D
Dość twarde ? , to znaczy co ? Nie będzie podobne do gumy ?
https://3dreaktor.pl/abc-filamentow-ela ... h-tpu-flex
Tu masz m. in. tabelę twardości.

Btw, Print-me robi Flexa z 20D, jak lubisz wyzwania... :DD
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 5
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: maniolx »

Darkman pisze:
maniolx pisze:
morf pisze:
Dość twarde ? , to znaczy co ? Nie będzie podobne do gumy ?
https://3dreaktor.pl/abc-filamentow-ela ... h-tpu-flex
Tu masz m. in. tabelę twardości.

Btw, Print-me robi Flexa z 20D, jak lubisz wyzwania... :DD
Pozdrawiam.
Nie no , nie chodzi o jakieś tabelki . Powiedz tak po chłopsku jak to jest tak organoleptycznie . Zapewne miałeś już gumę w ręku i druk z filamentu z TPU . Ja do tej pory w rękach miałem tylko gumę :D :shock: .
Jarewa pisze:FIBERFLEX 30D można drukować gumki to majtek.. Ale widzę że na forum ludzie mają problemy z trzymaniem do stołu u mnie się drukuje rewelacyjnie z brim.
Miałeś ten filament ? Jak się drukuje i jak wychodzi ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: morf »

cos z cytatami przekreciles, ale mniejsza o to
Zapewne miałeś już gumę w ręku i druk z filamentu z TPU . Ja do tej pory w rękach miałem tylko gumę :D :shock: .
Nazywajac rzeczy po imieniu chodzi Tobie za przeproszeniem gume od majtek czy prezerwatywe?

Anyways porównując do obu TPU od DD to jest zupelnie cos innego, duzo twardsze, mniej elastyczne oraz sliskie (uwaga slownictwo niepoprawne z inz materialowa).
Porownujac do znanych obiektow najblizej moznaby chyba porownac do "silikonowych" ochraniaczy do telefonu.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 5
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Filament TPU od Devil Design

Post autor: maniolx »

morf pisze:cos z cytatami przekreciles, ale mniejsza o to
Zapewne miałeś już gumę w ręku i druk z filamentu z TPU . Ja do tej pory w rękach miałem tylko gumę :D :shock: .
Nazywajac rzeczy po imieniu chodzi Tobie za przeproszeniem gume od majtek czy prezerwatywe?

Anyways porównując do obu TPU od DD to jest zupelnie cos innego, duzo twardsze, mniej elastyczne oraz sliskie (uwaga slownictwo niepoprawne z inz materialowa).
Porownujac do znanych obiektow najblizej moznaby chyba porownac do "silikonowych" ochraniaczy do telefonu.
Myśląc "gumę " miałem na myśli np. dętkę rowerową , samochodową , oring , uszczelkę gumową itp . Ja miałem to w rękach , a niestety TPU nie miałem w rękach dlatego nie wiem czy w odczuciu i właściwościach odczuwalnych jest on podobny do gumy .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”