Devil Design MATT PLA - kruszy się

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Devil Design MATT PLA - kruszy się

Post autor: aaannnd »

Czy maił ktoś wrażenie, że ten filament jest dość kruchy? Zdażyło się że pękł przy zakładaniu, ok zdaża się, z drukowaniem potem nie było problemu. Ale po ostanim wydruku, patrze rano a tu taki widok:
20220207_180747.jpg
Jakby pękł od zbyd długiego wiszenia w stanie wyprostowanym. Jak rękami prostuje, wydaje się, że jest ok, może to tylko miejscowa anomalia.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: Pjoter »

Tak, miałem podobne odczucia że wystarczy 24h poza torba i filament strasznie się łamie. Ja suszyłem w esun ebox lite i po 8h problem znikał. Ale później praktycznie przed każdym wydrukiem musiałem wygrzać filament.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Darkman
Postów w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:26
Lokalizacja: Thorn
Drukarka: Prusa i3 MK3S+ MMU3
x 38

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: Darkman »

Ehhh, dokładnie. Dziś, po prawie szesnastu godzinach druku, dosłownie połamał mi się w kilku miejscach. Niestety, model wydrukowany w jakieś 1/3 poszedł w kibel. Dodam, że filament zawieszony był na "ustrojstwie" do MMU.
Jakiś czas temu też drukowałem duży model (38 godzin druku) i wyszło perfekcyjnie, tak jakby był mniej kruchy na początku szpuli.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: morf »

Z tego co pisał Marek na SB wszystkie "matty" są wycofane ze sprzedaży właściwe z tego powodu
Darkman, Abys
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: Abys »

:shock:
Kolor super, ale jak ma tak się łamać to podziękuję..
Dajcie znać jak problem zostanie rozwiązany, chętnie go zakupię.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Darkman
Postów w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:26
Lokalizacja: Thorn
Drukarka: Prusa i3 MK3S+ MMU3
x 38

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: Darkman »

morf pisze:Z tego co pisał Marek na SB wszystkie "matty" są wycofane ze sprzedaży właściwe z tego powodu
O widzisz. Wczoraj wieczorem nastawiłem drukowanie, a dziś w pracy szukałem, gdzie w internetach można kupić kolejny. :D Trochę się zdziwiłem, że nigdzie. Tera wiem czemu. Dzięki za info!
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: morf »

Moja prywatna opinia, jest taka, ze skoro powstalo tyle wątków z przykładami wydruków filamentów matowych, to informacja o wycofaniu się z tej lini produktow z powodu problemow z kruchością/łamliwością powinna zostać też gdzies umieszczona.
Fakt ze to slaba wiadomosc tak patrząc "PRowo" ale jednak cenna dla konsumentów.
Abys
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: majek »

Mam taki PLA, że sam pęka na szpuli, ale jak się całą szpulkę podgrzeje przed drukowaniem (~40C), to póki ciepła, to się nie łamie. Może z tym matem też to zadziała?
mcxmcx
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: mcxmcx »

jezeli w ten sposob da sie zrecyklingowac resztki nie sprzedane, to dlaczego nie.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Wydruk Devil Design MATT PLA - NATURAL

Post autor: Abys »

majek pisze:Mam taki PLA, że sam pęka na szpuli, ale jak się całą szpulkę podgrzeje przed drukowaniem (~40C), to póki ciepła, to się nie łamie. Może z tym matem też to zadziała?
Nie wyobrażam sobie abym robił jakieś takie dziwne cyrki przed drukowaniem, a co jak ostygnie po kilku godzinach?
Filament mam założyć i ma nie sprawiać problemów, jedynie to można sobie go wysuszyć ale co jeszcze grzanie?
Bez przesady.. to nie materiał specjalny, wytrzymałościowy gdzie trzeba odpowiednich warunków.
Po prostu wada produktu i tyle, moim zdaniem żadne grzanie nie wchodzi w grę po prostu szkoda zachodu.
Jest problem to trzeba go rozwiązać a nie jakieś cyrki tworzyć, poświęcić przed drukowaniem, zrobić salto i się modlić że nie pęknie w trakcie.

Tylko tak jak kolega wspomniał:
morf pisze:Moja prywatna opinia, jest taka, ze skoro powstalo tyle wątków z przykładami wydruków filamentów matowych, to informacja o wycofaniu się z tej lini produktow z powodu problemow z kruchością/łamliwością powinna zostać też gdzies umieszczona.
Fakt ze to slaba wiadomosc tak patrząc "PRowo" ale jednak cenna dla konsumentów.
Warto na przyszłość o takich rzeczach informować, nawet jako ciekawostka że producent też się musi z takimi problemami borykać i jak go rozwiązał.


A może to i dobry pomysł na temat?
Jakieś ciekawostki z produkcji, z czym musi się mierzyć producent przy tworzeniu nowego koloru?
Myślę że to mogłoby być ciekawe :)
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”