PET-G: Cherry Red, Plum Red i nie tylko

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

PET-G: Cherry Red, Plum Red i nie tylko

Post autor: majek »

Postanowiłem się podzielić kilkoma zdjęciami i moją subiektywną opinią o kilku fajnych kolorkach z PET-G jakie ostatnio pojawiły się i udało mi się je nabyć. Chociaż najbardziej skupię się na jednym :-)

Bohaterami są:
- Boo Boo od DD (karmelowy) - Na szpulce kolor taki jakiś brudno beżowy, ale po wydruku efekt karmelu jest taki, że można spokojnie krówki drukować. Szkoda tylko, że niestety nie da się ich zjeść. :DD

- Maroon od DD (brązowo-czerwony?) - Ciekawy kolorek, na szpulce wygląda ciemniej i bardziej brązowo. Jaki to rzeczywiście kolor, to ciężko mi określić, jestem tylko mężczyzną ;)

- Galaxy Red od DD (czerwony transparent z brokatem) - Dosyć jasny lub inaczej mocno transparentny kolor, na tyle, że wydruk pełnej 'tabliczki' o grubości 2mm nadal jest półprzezroczysty. Może nie jak szyba, ale coś jak klosze w lampach tylnych w samochodzie czy rowerze. Do tego brokacik, który tu fajnie pasuje.

- Plum Red od DD (śliwkowy z brokatem) - Na szpulce w normalnym świetle wygląda jak brązowy, dopiero przy odpowiednim oświetleniu widać śliwkowy. Natomiast po wydruku staje się chyba jaśniejszy, a na pewno kolor od razu wygląda na śliwkowy (ciemny fiolet). Ponieważ filament jest nieprzezroczysty, to brokat daje lekkie odbłyski i nie widać go tak mocno jak w Galaxy Red czy Cherry Red. Dla mnie brokatu w sam raz.

- Cherry Red od DD (ciemno wiśniowy transparentny z brokatem) - To jest mój od dawna poszukiwany faworyt :-) Kolor na szpuli jak i po wydruku jest tak ciemny, że przy słabym oświetleniu prawie nieodróżnialny od czarnego. Ponieważ filament jest transparentny (jak ciemna szyba), to niestety brokat jest o wiele bardziej widoczny niż np. w Plum Red. Dlaczego 'niestety'? Wg. mnie zagłusza właściwy kolor i naprawdę bardzo ciężko dobrać oświetlenie tak, żeby było widać ten wiśniowy nieprzesłonięty odblaskami od brokatu. Po prostu pierwsze wrażenie niezależnie od oświetlenia, to 'czarny z brokatem', dopiero później i tylko przy odpowiednim oświetleniu można zobaczyć, że to nie do końca czarny. Gdyby zmniejszyć ilość brokatu, żeby odczuwalnie po wydruku był na poziomie jak w Plum Red czy Galaxy Violet, to byłby idealny. Chętnie zobaczyłbym również ten materiał w wersji bez brokatu.

- Black Advanced Matt od Print-Me (czarny mat) - Na szpulce wygląda prawie jakby był z dodatkiem CF, jest również szorstki. Po wydruku nie świeci się tak jak normalny PET-G, ale rewelacji nie ma. Matowość ma porównywalną do 'normalnego' czarnego PLA od DD. Do tego trzeba podbić flow, bo na identycznych ustawieniach jak przy reszcie próbników widać, że jest trochę za mało materiału. Niestety na zdjęciach tego właściwie nie widać, bo skupiałem się w nich głównie na wydobyciu koloru z Cherry Red.

- Black od DD (czarny) - Właściwie w tym zestawieniu pojawia się tylko jako punkt odniesienia.

A jako ciekawostkę dodam, że pojawiły się również marmurki z PET-G :good:


Zdjęcia starałem się robić w świetle dziennym, ale niestety w pomieszczeniu. Jedno jest lekko dodatkowo doświetlone sztucznym, żeby wydobyć kolor z Cherry Red. Zdjęcia bez żadnej obróbki kolorów, tylko przycięte i przeskalowane.

Na początek szpulki z Plum Red (na dole) i Cherry Red (na górze)
pet-plum-cherry-red-spools.jpg
Wydrukowane wzorniki:
pet-wzorniki1.jpg
pet-wzorniki2.jpg
pet-wzorniki3.jpg
pet-wzorniki4.jpg
I na koniec Cherry Red kontra lakier w pewnym 'gruzie' (zdjęcie na dworze, słonecznie):
pet-cherry-red.jpg
dziobu, kapi, aaannnd, Zepco, arkomania.pl
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: PET-G: Cherry Red, Plum Red i nie tylko

Post autor: Kopytko »

Galaxy RED jest super! Bardzo fajnie widac te dodatki i nie wpływa na druk, moją opinia najlepszy red:P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”