Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

Otóż to. Ważne, żeby wydruki były dobrej jakości:)
Awatar użytkownika
Sławek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:25

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: Sławek »

Głowna zaleta 1.75 vs. 3 mm jest taka, że nie trzeba stosować dużych, cięższych i powodujących luzy przekładni na silnik ekstrudera, na 1.75 bez problemu działaja lekkie i małe ektrudery direct co jest zaletą nie do przecenienia ;)
I to moim zdaniem tyle, reszta nczym sie nie róźni i nie widze ani zalet ani wad :)

Pozdr
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 4
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: marek91 »

Gumowe filamenty 3mm można by było robić bardziej miękkie niż w 1,75mm - to jest zaleta
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

Sławek pisze:Głowna zaleta 1.75 vs. 3 mm jest taka, że nie trzeba stosować dużych, cięższych i powodujących luzy przekładni na silnik ekstrudera, na 1.75 bez problemu działaja lekkie i małe ektrudery direct co jest zaletą nie do przecenienia ;)
I to moim zdaniem tyle, reszta nczym sie nie róźni i nie widze ani zalet ani wad :)

Pozdr
Jak doczytałem za granicą, jest to nieprawdą. Chodzi o ruch silnika adekwatny do zapodanego filamentu. Nie wiem dlaczego zamknąłem tą zakładkę, ale jak znajdę to wrzucę tutaj. Z tego wynikało, że dokładnie takim samym silnikiem bez przekładni, można operować przy 3mm, jak i 1,75. Podobno z tych wyliczeń korzystał ultimaker i dlatego zmieniono w UM2 ekstruder na taki, bez przekładni.

Reszta się różni przy materiałach kruchych i gumach, co zauważył również Marek - w końcu spec od filamentów.
Awatar użytkownika
Sławek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:25

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: Sławek »

virgin71 pisze:
Sławek pisze:Głowna zaleta 1.75 vs. 3 mm jest taka, że nie trzeba stosować dużych, cięższych i powodujących luzy przekładni na silnik ekstrudera, na 1.75 bez problemu działaja lekkie i małe ektrudery direct co jest zaletą nie do przecenienia ;)
I to moim zdaniem tyle, reszta nczym sie nie róźni i nie widze ani zalet ani wad :)

Pozdr
Jak doczytałem za granicą, jest to nieprawdą. Chodzi o ruch silnika adekwatny do zapodanego filamentu. Nie wiem dlaczego zamknąłem tą zakładkę, ale jak znajdę to wrzucę tutaj. Z tego wynikało, że dokładnie takim samym silnikiem bez przekładni, można operować przy 3mm, jak i 1,75. Podobno z tych wyliczeń korzystał ultimaker i dlatego zmieniono w UM2 ekstruder na taki, bez przekładni.

Reszta się różni przy materiałach kruchych i gumach, co zauważył również Marek - w końcu spec od filamentów.
Bez przekładni planetarnej nawet silnik krokowy 0.5Nm nie poradzi sobie z filamentem 3mm bez gubienia kroków, testowałem i wiem, nie wiem co piszą za granicą, za to wiem z wiedzy praktycznej :) przekładni planetarna to kolejny ciężar na karetce :)
Co do filamentów, zgadzam się, Marek na pewno wie więcej :git:

Pozdr
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: DVJCODEC »

Kwestia samego radełka założonego na oś silnika i DOBREGO wysterowania prądem i da radę pchać filament 3mm silnikiem 0.5nm.
Jeśli założy się radełko małej średnicy (czyli nie MK7), to automatycznie potrzebna jest mniejsza moc silnika aby przepchnąć filament. Do tego dobrze ustawiony prąd silnika (czyli tyle ile on rzeczywiście potrzebuje, a nie maksimum na stepstiku, które często jest za małe).

Przykład takiego radełka
radelko.jpg
radelko.jpg (23.41 KiB) Przejrzano 4529 razy
A są i z jeszcze mniejszą średnicą w miejscu styku filamentu z radełkiem ;)
radełka2.jpg
radełka2.jpg (96.37 KiB) Przejrzano 4526 razy
Oczywiście, nie będzie to mega moc, ale wystarczająca aby topić filament w głowicy (licząc, że jest cały czas drożna, a filament nie jest złośliwy).
Awatar użytkownika
Sławek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:25

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: Sławek »

Tu jest bardziej problem oporu jaki stawia filament 3mm przy zmniejszaniu srednicy do np. 0.4mm w dyszy, przy 1.75mm opor jest prawie 4-krotnie mniejszy :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: FlameRunner »

Z drugiej strony ciekawą opcją jest używanie radełek o jak najmniejszej średnicy do filamentu 1,75 mm.
Można wtedy zrobić ekstruder ze słabszym, a więc mniejszym i lżejszym silnikiem, jednocześnie zwiększając precyzję podawania bez potrzeby stosowania stosunkowo drogich i słabo dostępnych silników 0,9°.
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: DVJCODEC »

Sławek pisze: Bez przekładni planetarnej nawet silnik krokowy 0.5Nm nie poradzi sobie z filamentem 3mm bez gubienia kroków, testowałem i wiem, nie wiem co piszą za granicą, za to wiem z wiedzy praktycznej :) przekładni planetarna to kolejny ciężar na karetce :)
Co do filamentów, zgadzam się, Marek na pewno wie więcej :git:
Pozdr
Sławek, coś marnie z tą Twoją praktyką, bo takie rzeczy ludzie robili dawno temu, gdy dążyli do lekkich ekstruderów na filament 3mm ;)
Ot pierwszy lepszy film z Youtube, jak gość drukuje filamentem 3mm na EXTRUDERZE BEZPOŚREDNIM z silnikiem Nema17 BEZ PRZEKŁADNI
Gość jakoś wcale wolno nie drukuje aby to przepchnąć
https://www.youtube.com/watch?v=1oLsPWv8wMw

Wszystko to zasługa odpowiedniego radełka, o czym ludzie dawno zapomnieli, bo przyszły czasy Aliexpress i "standardów" w postaci radełek MK7 i zaczęło się wymyślanie koła od nowa. Jak ruch RepRap był ruchem twórców, to pojawiło się wiele fajnych i działających konstrukcji, ale masowa produkcja "standardów" to przykryła skutecznie.

I tak, można spokojnie zrobić mały, lekki ekstruder na filament 1.75mm z odpowiednim radełkiem, dlatego nowy podajnik od E3D nie zrobił na mnie najmniejszego wrażenia.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

Nic więcej, wobec powyższego, dodawać nie muszę. Spory o 3mm vs 1,75 to w dużej mierze mitologia. Poza gumami w bowdenie;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”