Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
moHEROs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 22 kwie 2016, 12:10
Lokalizacja: częstochowa

Filament 1,75 mm vs 2,85 i 3,00 mm

Post autor: moHEROs »

Rozumiem że częściej sie stosuje filamenty 1,75mm? Bo najwięcej takich na allegro.

// Ten temat został wydzielony stąd: http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=51
// FlameRunner
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: FlameRunner »

1,75 mm są w tym momencie zdecydowanie najpopularniejsze.
2,85 i 3 to w zasadzie tylko Ultimakery i inne bowdeny oraz naprawdę stare RepRapy, które sukcesywnie są odstawiane w kąt bądź przerabiane na 1,75. U nas filament 2,85 bądź 3 to jest nisza w niszy. Na Zachodzie Ultimakerów jest więcej.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

3mm to też lulzboty. Za granicą jest sporo 3mm w e3d nawet. U nas jest jakaś chora moda na 1,75.
2.85 nazywają 3mm.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: FlameRunner »

Czemu "chora"? Dla drukarek z ekstruderem przy głowicy filament 1,75 mm jest moim zdaniem pod każdym względem lepszy od 3 bądź 2,85 mm.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

FlameRunner pisze:Czemu "chora"? Dla drukarek z ekstruderem przy głowicy filament 1,75 mm jest moim zdaniem pod każdym względem lepszy od 3 bądź 2,85 mm.
W czym jest lepszy, że ośmielę się zapytać?
Pytanie pomocnicze: w czym jest lepsza guma 1.75 dla jakiegokolwiek ekstrudera?
Pytanie pomocnicze 2: w czym jest lepszy filament 1.75 ciągnięty z maszyny o dokładności 0.05, od filamentu 2.85 przy tej samej dokładności?
Pytanie pomocnicze 3: w czym jest lepszy filament 1.75, który jest ściskany na radełku?
Pytanie pomocnicze 4: w czym jest lepszy kruchy filament 1.75 (bronze/copperFill)?

Od kiedy dobrze liczymy kroki, a ekstrudery są dopieszczone, mamy przekładnie, mamy retrakcję i nie ma ciśnienia w dyszy, filament 1.75 nie ma znaczących zalet. No, może mniej go jest w kwestii grawitacyjnej, ale przy szybkich jałowych ruchach i retrakcji, to na prawdę nie jest znacząca zaleta.
Filament 3mm jest tańszy nawet w krajach, gdzie króluje 3mm.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: FlameRunner »

Odpowiedzi na Twoje pytania:
1, 4: To prawda, w tych przypadkach 3 mm ma sens. Niemniej jednak takie filamenty to już kompletna nisza w niszy, a problemy z takimi materiałami w średnicy 1,75 nie są problemami nierozwiązywalnymi.
2: To też prawda, ale współczesne filamenty 1,75 są po prostu dostatecznie dobre.
3: Tutaj nie bardzo rozumiem, co masz na myśli? Deformację filamentu? A w czym to tak właściwie przeszkadza, jeśli w trakcie druku cały czas ściskamy taki sam filament w taki sam sposób?

Dla mnie główne i w pełni wystarczające zalety filamentów 1,75 mm to:
1. Nie wymagają rozbudowanych ekstruderów z przekładniami.
2. Mają mniejszą sztywność, dzięki czemu łatwiej je prowadzić i odwijać ze szpuli.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

Chyba coś przeoczyłem w kwestii punktu drugiego, ponieważ w Kielcach padało pytanie co zrobić z plączącym się filamentem na szpuli. Moja odpowiedź to 3mm;) Mniejszą sztywność nie mogę potraktować jako istotną zaletę.

Jeśli chodzi o rozbudowany ekstruder, to przecież e3d pokazał titana, który nie jest rozbudowany nadmiernie, a jednak z przekładnią. W nowym UM, jak również w innych bowdenowych rozwiązaniach skończyły się przekładnie i ekstrudery sobie dobrze radzą.

Moim zdaniem (podkreślam "moim zdaniem") nic dzisiaj nie przemawia za 1.75 w sposób istotny, a są wady, które w moim przekonaniu są istotne. Drukowanie z gumy nie jest niszowe. Bronzefill itp, owszem, ale nie guma. Wiem, titan rozwiązał problem gumy w 1.75. Ale nie każdy kupi teraz nową głowicę, albo będzie przerabiać swoją, żeby prowadzenie było dokładniejsze.

Deformacja filamentu następuje w dużo większej skali przy 1.75. Jeśli radełko się wgryzie, to też problem jest większy.

Co do wystarczającej jakości filamentu 1,75 z odchyłkami 0,05 (1,70-1,80) to polemizowałbym. 2,80-2,90 jest już wkurzające i na dokładnych wydrukach to widać, a to dużo mniejszy błąd (~34% mniejszy).

Może jest to kwestia mojego podejścia - wymagający klient - a może coś sobie ubzdurałem;) W każdym razie tak to widzę. Tym bardziej ubolewam nad popularnością 1.75 w naszym kraju. Chociaż nie mogę narzekać na PlastSpaw - zawsze mają dla mnie 3mm.

Czekam, aż Marek pociągnie Pet-G 3mm. Doczekać się nie mogę, a on się bawi jakimiś frezarkami;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: FlameRunner »

Jak by to powiedzieć... U mnie 1,75 się nie plącze. ;) Za to dużo łatwiej dopasowuje się do kształtu rurki, która go prowadzi do ekstrudera.

Titan jest malutki, prawda, niemniej jednak direct może być jeszcze mniejszy, jeszcze prostszy, jeszcze mniej części mieć.

A co za problem w dowolnym direct rozwiązać problem gumy w ten sam sposób, przez odbieranie filamentu zaraz za radełkiem, nie dając mu szans na zawinięcie się?

Co rozumiesz przez "wgryzienie"?

Kto powiedział, żeby kupować filament o średnicy wahającej się w tak szerokim zakresie jak 1,70-1,80? ;)

Ja też jestem bardzo wymagającym klientem, mimo to 1,75 uważam za dobry wybór. ;)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: virgin71 »

FlameRunner pisze:Jak by to powiedzieć... U mnie 1,75 się nie plącze. ;) Za to dużo łatwiej dopasowuje się do kształtu rurki, która go prowadzi do ekstrudera.
"U mnie działa" nigdy nie jest odpowiedzią. Dużo ludzi o to pyta. Nie znam odpowiedzi, bo mi też się to nie zdarza. Z tym, że ja mam łatwiej. Nie wyobrażam sobie problemu z dopasowaniem filamentu 3mm do rurki. Nie bardzo wiem na czym problem miałby polegać.
FlameRunner pisze: Titan jest malutki, prawda, niemniej jednak direct może być jeszcze mniejszy, jeszcze prostszy, jeszcze mniej części mieć.

A co za problem w dowolnym direct rozwiązać problem gumy w ten sam sposób, przez odbieranie filamentu zaraz za radełkiem, nie dając mu szans na zawinięcie się?
Dla jednego problem, dla drugiego nie. Nie każdy siedzi w temacie. Są tacy co chcą drukować, a nie grzebać w drukarce, jak my.
FlameRunner pisze:Co rozumiesz przez "wgryzienie"?
Jakiś błąd, zapchanie dyszy itp. Wtedy ekstruder robi wgryzienie. Chyba, że silnik jest tak beznadziejny, że przy delikatnym np. zgrubieniu, gubi kroki.
FlameRunner pisze:Kto powiedział, żeby kupować filament o średnicy wahającej się w tak szerokim zakresie jak 1,70-1,80? ;)
Każdy filament waha się w takim zakresie. Ot, specyfika dokładności 0,05mm. Ostatnio PLA HD ponoć ma błąd 0,02, ale to jest ewenement.
FlameRunner pisze:Ja też jestem bardzo wymagającym klientem, mimo to 1,75 uważam za dobry wybór. ;)
Gdyż? ;) Jest popularny? Nadal jakoś nie znam innych zalet.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filamenty 3mm z HobbyKing

Post autor: FlameRunner »

Ciężko mi się lepiej odnieść do argumentu, że komuś się plącze, nie widząc jego drukarki - widząc ją mógłbym powiedzieć "spróbuj zrobić tak i tak, powinno pomóc".
Chodzi o to, że filament 1,75 układa się mniej więcej tak, jak sobie tego życzę, 3 mm ma zdecydowanie większą skłonność do życia własnym życiem.

Chodzi mi raczej jak to wygląda z perspektywy producenta, co za problem wyprodukować directa z takim odbieraniem filamentu z radełka jak w Titanie? To że Titan ma to dobrze zrobione nie jest związane ani ze średnicą filamentu, ani z użyciem przełożenia, a jedynie z dobrą wolą producenta.

Czemu beznadziejny? Ja celowo ustawiam silnik ekstrudera tak, żeby przy jakichś problemach gubił kroki, nawet przy zbyt szybkiej ekstruzji. Nie dość że nie przeszkadza to przy normalnym druku, to mam fajny sygnalizator "ej, coś jest nie halo!".

To że producent deklaruje +/- 0,05 mm wcale nie znaczy, że zawsze będziesz miał w obrębie jednej szpuli pełen zakres 1,70-1,80. ;)

Przecież Ci je przedstawiam? Po prostu masz inne doświadczenia, przekonania, potrzeby, priorytety i kompletnie Cię nie przekonują moje argumenty. Pewnie takie same odczucia masz względem mnie i mojej niechęci do 3 mm. Trudno. :D Grunt, żebyśmy obaj byli zadowoleni ze swoich wydruków. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”