Wizualne porównanie nienormalnych materiałów /crosspost/

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Wizualne porównanie nienormalnych materiałów /crosspost/

Post autor: dziobu »

Witam,
(była kiedyś prośba kilku osób ale może innym też się taki krótki przegląd przyda)
Jakiś czas temu postanowiłem z każdego dziwnego materiału wydrukować model testowy. PLA czy ABS zna niemal każdy. Z metalami, nylonem czy innym drewnem sprawa wygląda już inaczej. Docelowo mam ambitny plan żeby wydrukować to samo z każdego materiału, pstryknąć fotkę na białym tle i stworzyć (zapewne dość małą) bazę żeby w razie potrzeby dało się łatwo wyszukać materiał zarówno pod względem koloru jak i specjalnych "cech" (matowy, szorstkie wykończenie, itp). Zapewne nic z tego nie wyjdzie ale spróbować można ;)

A tu mam początkowy zestaw kotów (magnesy na lodówkę) ze wszystkich tropikalnych materiałów które mi się ostały (materiały elastyczne pomijam):
(oczywiście zdjęcie musiałem spier* ale nie mam siły na teraz go poprawiać; będzie nieostre i już)
magnes1.jpg
magnes2.jpg
Jak widać nie są to przesadnie ładne modele ale zapewniam że w kuchni prezentują się fajnie. Zwłaszcza w takiej ilości.
Pierwszy rząd: (od lewej)
- ColorFabb XT-CF20, 3D GO Natural Dark Wood, DD marmur 3DColor Gray (jakiś testowy),
Drugi rząd:
- SST Brass, SST Copper, SST Aluminium (PLA z domieszkami metali)
Trzeci:
- SST LightChange (BlueToWhite) *1, SST TempChange (GreenToYellow) *1, SST PLA (Glow in the dark), ColorFabb Glowfill,
Czwarty:
- Taulman Nylon 618

(*1)
Opalarką podgrzałem modele żeby było widać zmianę kolorów (LightChange też reaguje na temperaturę).
balgator, Sokoli, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Wizualne porównanie nienormalnych materiałów /crosspost/

Post autor: dziobu »

Okazjonalnie trafiłem na próbki nylonu produkcji firmy Winiplast (http://winiplast.com/).
Dobra - dostałem je z jakąś ostatnią paczką i omyłkowo uznałem za próbki od DD (próbka od DD też w paczce była ;p). Mniejsza z tym.

Materiał opisany jako:
- Nylon PA12 Czerwony,
- Nylon PA12 + CNTs Włókienka (i te włókienka są wyraźnie wyczuwalne),
(stół 80°C, druk 250°C, 40mm/s; zamknięta komora)
Próbki dostałem małe (~4.2m) więc kotka musiałem zmodyfikować żeby zmieścił się w tej ilości (normalnie to ok 5.3m). Stąd dziury w wydruku (cieńka ścianka). Do tego standardowo mam przepływ 95% a to tu stanowczo za mało.
winiplast.jpg
Z plusów: zerowy skurcz.
Z dalszych plusów: mam wrażenie że tym materiałem można by cisnąć spokojnie 80mm/s.
Z plusów na siłę: raft (1 warstwa) odszedł niemal bezproblemowo.

Z minusów: średnica drutów (obu) to radosna twórczość w zakresie 1.71..1.90mm. Wprawne oko zauważy że czarny kot nie ma głowy. I to nie efekt mojego sadyzmu - to samo się tak ;) Drut skoczył do 2mm i zablokował dyszę. Nie wiem jak bardzo mogę narzekać na średnicę bo próbki wyglądają same w sobie jak psu z gardła i choć folia w którą był zapakowane była OK to sam drut sprawiał wrażenie (po wygnieceniach) jakby miał historię wyciągniętą wprost z "Rozmów w toku". Niemniej muszę przyznać że jak na NYLON (porównuję z 3DUniversal UniNylon i Taulmanem 618) to jeden kot i 3/4 drugiego sprawiają wrażenie bardzo przyzwoitych i co ważne - stosunkowo łatwych w druku. Teraz poczekam zalecane 2 tygodnie i sprawdzę jak wygląda kwestia wytrzymałości materiału.

To tyle na dziś, dziękuje za uwagę ;)
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”