Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: lukg20 »

Witam serdecznie ;)

Kilka tygodni temu napotkałem na problem ze strzelaniem z dyszy (PET-G). Wyczytałem że główną przyczyną problemu jest wilgoć.
Odpakowałem nowy filament, i faktycznie problem zniknął momentalnie. Mokrego filamentu już nie mam - wyrobiłem go,
a nowo otwarte opakowanie wsadziłem do plastikowego pudełka, w którym umieściłem pochłaniacze wilgoci w sporych saszetkach - podobne konstrukcje widziałem w internetach.

Moje pytanie brzmi...

- Czy takie puzdereczko ma jakiś sens ?
- Czy umieszczając saszetki pochłaniające wilgoć na górze pudełka robię dobrze ? Każdy sypie na dno, a mi się wydaje że przecież wilgoć paruje w górę.
- Czy takie pudełko może tylko służyć do przechowywania suchego już wcześniej filamentu? Czy potrafi też coś wysuszyć po dłuższym czasie?
- Jak wy przechowujecie filament PET-G, i czy ten materiał faktycznie tak łatwo chłonie wilgoć ? Czy miałem jakiś wadliwy egzemplarz.

IMG_20220909_181854.jpg
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: Pjoter »

lukg20 pisze: - Czy takie puzdereczko ma jakiś sens ?
Miałęm takie i mi sprawdzało się*
lukg20 pisze: - Czy umieszczając saszetki pochłaniające wilgoć na górze pudełka robię dobrze ? Każdy sypie na dno, a mi się wydaje że przecież wilgoć paruje w górę.
W tym wypadku wilgoć będzie równomiernie się po objętości pudła rozchodzić, ty myślisz pewnie o czajniku z wodą gdzie masz jeszcze ciepłe powietrze które niesie parę do góry
lukg20 pisze: - Czy takie pudełko może tylko służyć do przechowywania suchego już wcześniej filamentu? Czy potrafi też coś wysuszyć po dłuższym czasie?
Tak, jak najbardziej może służyć do przechowywania suchego filamentu aby nie zawilgotniał bardziej. Saszetki do pochłaniania wilgoci NIE WYSUSZĄ FILAMENTU. One jedynie BĘDĄ ZAPOBIEGAĆ.
lukg20 pisze: - Jak wy przechowujecie filament PET-G, i czy ten materiał faktycznie tak łatwo chłonie wilgoć ? Czy miałem jakiś wadliwy egzemplarz.
Raz w życiu mi zawilgotniała szpula PETG tak że strzelało. Natomiast często mam tak że wydruki mocno nitkują jak filament ten leży kilka tygodni.
Mam suszarkę eSun do filamentu i sobie chwalę. PETG trzymam odpakowany na wierzchu po kilka miesięcy (mam mały przerób). Gdy coś drukuję to załączam grzanie w suszarce 1h wcześniej i na całą długość wydruku. Czemu tak? Bo filament suszy się po zewnętrznych zwojach. Chyba na reddicie widziałem jak ktoś używał filamentu zmieniającego kolor pod wpływem wysokiej temp i pokazywał na przeźroczystej szpuli jaki jest efekt suszenia w piekarniku i po ~2-3h zwoje w środku nie zmieniły koloru, natomiast te na zewnątrz jak najbardziej.

*Takie pudło ma dwa zastosowania - filament się nie kurzy oraz jeśli dbasz o pochłaniacz wilgoci to nie będzie zbierał wilgoci z powietrza. W tym się dobrze mi sprawdzało.

W stopce mam link do Thingiverse, tam jest projekt mojego pudła.
lukg20
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: lukg20 »

Pjoter pisze: W tym wypadku wilgoć będzie równomiernie się po objętości pudła rozchodzić, ty myślisz pewnie o czajniku z wodą gdzie masz jeszcze ciepłe powietrze które niesie parę do góry
Dokładnie tak pomyślałem ;) Ale w sumie parowanie powyżej 0 stC występuje zawsze...
Tak czy owak, myślisz że lepiej rozsypać ten żel na dnie? czy może zostać taki podwieszony u góry jak jest i nie wiele to zmieni.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: Pjoter »

U mnie sprawdzała się mała miska bez przkrycia więc taki worek też powinien być ok
lukg20
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: lukg20 »

Kupiłem dziś higronetr elektroniczny. W pokoju pokazuje tyle samo co analogowy (dla porównania czy działa dobrze). W pudełku w połowie wysokości mam 34% wilgotności i 27stC. Wrzuciłem go do pudełka godzinę temu. Zobaczę jak będzie jutro. Ile jest optymalnie dla przechowywania filamentu?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: dziobu »

Ja mam mniej-więcej tyle cały czas:
cz.jpg
Filamenty walają się pod nogami i nie muszę niczego z nich suszyć.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: Pjoter »

Że świeżym żelem (świeżo zregenerowanym) byłem w stanie osiągnąć ok 15-25% w pudle. Kluczem jest nie otwieranie go. Miałem 5 szpul w pudle i otwierałem je jak 3-4 się skończyły. Lub jak mi wilgotność skoczyła i trzeba było wymienić żel (1kg zelu to były 3 wkłady po 330g i jak zmieniał kolor to wymieniałem wklad a później regenerowałem cały 1kg). Ale też ja miałem wszystkie otwory na śruby zalane silikonem oraz zrobiłem uszczelkę na pokrywę pudla. Więc uważam że było ono całkiem szczelne. Wilgotność zawsze podwyższała się do poziomu 40-50% jak otwierałem je i wymieniałem szpule lub pochłaniacz.

Dziobu ale ważne jest w ile zużywasz 1kg PETG? Bo jak u mnie szpule potrafią leżeć 1-1,5 roku jakieś mniej popularne. I wtedy nabierają wilgoci (nie wiem czy istotne jest ze jestem z pomorza, u nas podobno auta bardziej rdzewieją :p )
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: fyme »

U mnie filamenty stoją w kartonowych pudełkach. Do tej pory nie miałem problemu z zawilgoceniem. Inna sprawa że filamenty u mnie nie leżą zbyt długo (mało chodliwe kolory max kilka miesięcy)
Załączniki
IMG_20220825_201542.jpg
IMG_20220828_124544.jpg
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: lukg20 »

Wow ;) Masz Pan fabrykę wydruków :D
Mam drukarkę może z rok, i dopiero leci mi druga szpulka PET-G :D
Końcówka ostatniej szpulki była już bardzo wilgotna. Strzelał ekstruder, warstwy kiepsko się lepiły, ciągnęły się nitki.... stołu się nie trzymał (podgrzanego do 72stC) masakra.

A wracając do wilgotności - moje magiczne puzdereczko ma już 26% i niżej nie zejdzie... To chyba nie najgorszy wynik. Mam nadzieje że nie powtórzy się sytuacja z poprzedniej rolki, i filament będzie miał dobre właściwości za pół roku ;)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Przechowywanie filamentów PET-G. Magiczne pudełko?

Post autor: roman »

Pozwole sobie podpiąć się pod wątek z moim pytaniem. Czy ktoś z Was próbował takich torebek, aby chować w nich szpule:
https://allegro.pl/oferta/woreczki-tore ... 9405816296

Nie wygląda mi to na hermetyczne. Niektórzy producenci dają fajne grube strunowe worki, ale większość chyba jeszcze nie i zastanawiam czy nie lepiej byłoby się zaopatrzyć w takie worki plus pochłaniacze wilgosci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”