Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
yahny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2022, 22:03

Re: Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Post autor: yahny »

Mam na takiej szpuli filament Nanocaddo (poprzedni był na drewnianej - też fajna).
Nie wiem, czy w obecnych czasach deficytu ciepła, odsyłanie do recyclingu jest dobrym pomysłem, skoro można rozświetlić salon kominkiem...
Ale szpula ciekawa. Kolejne będą z owsa, a po zużyciu, będzie można schrupać.
Swoją drogą, ciekawe czy taka szpula, może działać jak humidor. Ma chyba jakąś pojemność wilgoci, jeżeli lepiszcze nie nazbyt syntetyczne.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Post autor: cyfron »

Ta szpula od Rosy to mieszanianą plastiku z pyłem drzewnym czy kit, ponieważ nie da się tego przetworzyć już później na nic innego, spalić też nie da rady - tzn. spali się ale nie będzie eko ;).
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Post autor: lukk »

Chyba jeszcze bardziej eko są kartonowe szpule Print-Me. Na początku mi się to dziwne wydawało, ale już 2 takie szpule ich rPETG przedrukowałem i w sumie bez problemów.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Post autor: Julian »

cyfron pisze:Ta szpula od Rosy to mieszanianą plastiku z pyłem drzewnym czy kit, ponieważ nie da się tego przetworzyć już później na nic innego, spalić też nie da rady - tzn. spali się ale nie będzie eko ;).

I tak i nie. Zwykłe szpule takie jak ma DD, Spectrum, czy większość producentów (czarne lub transparent) są z czystego tworzywa. Szpule Rosy są jak dobrze pamiętam, co najmniej w 70% z regranulatu czyli ponownie użytego plastiku.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Post autor: cyfron »

Najbardziej EKO są refille.
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 1
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Rosa3D TPU - ekoszpule ?

Post autor: Tengrom »

Oni też mają ekologiczne PLA niby zrobiona z odpadow :https://rosa3d.pl/portfolio-items/r-pla/
plus biodegradalne cos ale dopiero w przemyslowym kompostowniku https://rosa3d.pl/portfolio-items/biocreate/.
Po za tym Ostatnio kupilem od nich zle zawinięta szpule ktora sie zaplatala strasznie napisałem do nich i wysłali mi nowa więc porządna firma :)
Zortrax M200
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”