Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Ravenik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2022, 20:10

Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: Ravenik »

Od kilku dni użytkuję moją pierwszą drukarkę 3D: Prusa Mini Plus XI/2022. Druki wychodzą całkiem zadowalająco ale drukarkę mam w mieszkaniu w bloku i chyba będę musiał poczekać do lata z intensywniejszym drukowaniem bo nie bardzo mogę otwierać teraz okna. Jak otworzyłem teraz okno przy około 0*C, to drukarka miała problemy z nagrzewaniem (albo z powodu temperatury albo przewody niekontaktowały - poprawiałem je potem).

Mam prośbę, albo pytanie: czy są mniej pachnące w trakcie druku filamenty niż "Prusa PLA 1,75mm 1kg - Vanilla White" - w który się zaopatrzyłem na początek? Możecie polecić coś PLA, co względnie mało wydziela zapachu podczas druku i nadaje się dla początkującego? Preferowałbym kolor biały. Ten Prusa co wymieniłem z bliska trochę czuć przy druku i boję się że za zapachem idzie szkodliwość.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: Andrzej_W »

Też użytkuję w bloku i chyba mniej mam wrażliwe powonienie bo jakoś pla mi nie przeszkadza :D
Jest to raczej sprawa indywidualna jednemu nie przeszkadzają zapachy z żywicy a jedni mogą w jednym pomieszczeniu przebywać.
Wstaw drukarkę w szafkę zamontuj filtr węglowy i wentylator.
Ravenik
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 342
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 129

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: Fest »

Jeśli kukurydziany zapach PLA Ci przeszkadza to drukowanie FDM nie jest dla ciebie.

Owszem to wydziela jakiś zapach, dokładnie tak jak z kuchni w trakcie przygotowania posiłku, czasem przyjemny, innym razem nie.
Ravenik
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: JGFTW »

Ja osobiście czuję ten zapach drukowanego PLA w każdym filamencie jakiego próbowałem (każdego producenta). Trochę pomaga zejście z temperaturą, ale mimo to nigdy nie przebywam w tym samym pokoju, gdzie drukuję.

Przejście na PETG pomoże - jest on bezwonny, ale ponieważ to zupełnie inny materiał to inaczej się go drukuję (trochę trudniej) przede wszystkim potrzeba wyższych temperatur, posiada skurcz i będzie nitkował na bowdenie. Dodatkowo trzeba uważać z drukowaniem na PEI, bo za dobrze się trzyma i możesz nie oderwać bez uszkodzenia naklejki.

Jednak jak już ogarniesz to świetny materiał - 90% wszystkich rzeczy jakie drukuję jest z PETG.
Ravenik
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: bukszpryt »

Ostatnio drukowałem nieco z petg (przezroczysty bezbarwny DD) i pewien zapach jednak jest. W pokoju za bardzo nic nie czuć, ale w samej komorze drukarki, mimo że drukuję z otwartym deklem, czuć. Świeżo zdjęty wydruk też przez jakiś czas jakiś zapach miał. pla, którego ostatnio używałem (biały sunlu pla silk) za bardzo nie czułem.
Zapachu jednak w żaden sposób się nie prześle i najlepiej jest wypróbować samemu.
Ravenik
Ravenik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2022, 20:10

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: Ravenik »

bukszpryt pisze: pla, którego ostatnio używałem (biały sunlu pla silk) za bardzo nie czułem.
Wypróbowałem ten PLA od Sunlu i też go nie czuję. Wersja "MARBLE" z brokatem. Także mogę drukować. Ostatecznie przeniosłem też drukarkę do innego pokoju, gdzie nikt nie sypia.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: bukszpryt »

Ravenik pisze:Ten Prusa co wymieniłem z bliska trochę czuć przy druku i boję się że za zapachem idzie szkodliwość.
zmontowałem sobie prosty czujnik LZO (arduino + sgp30). nie wiem na ile dokładne są jego wskazania, ale jakiś tam obraz sytuacji daje.
normalnie w pokoju wskazuję mi 0, przykładając do niego chusteczkę nasączoną ipa daje odczyt w tysiącach ppb. podetknalem go kilka cm od dyszy, z której puscilem parę cm pła przy ok 210 stopniach, pokazał kilka ppb. jak go wstawiłem do komory drukarki, to przy jakimś 20-30 minutowym wydruku z pła pokazywał kilkanaście-dwadzieścia ppb.
Zakładając, że czujnik pokazuje właściwy rząd wielkości ilości lzo, to drukowanie z pła, a przynajmniej tego, który sprawdzałem (sunlu silk biały) jest bezpieczne.
Ravenik
Ravenik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2022, 20:10

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: Ravenik »

bukszpryt pisze:Zakładając, że czujnik pokazuje właściwy rząd wielkości ilości lzo, to drukowanie z pła, a przynajmniej tego, który sprawdzałem (sunlu silk biały) jest bezpieczne.
Mam prośbę, czy mógłbyś napisać tu lub na priv jakie ustawiasz temperatury dla Sunlu Silk biały PLA????? Ja właśnie załadowałem ten filament (poprzednio inny, też Sunlu) i zostawiłem temperatury w PrusaSlicer jak poprzednio, tzn. mam:
Pierwsza warstwa: dysza: 215*C, stół: 64*C
Kolejne warstwy: dysza: 205*C, stół: 64*C
(Prusa Mini+, dysza standardowa 0.4mm, wysokość warstwy 0.2mm)
Obniżyłem też głowicę w osi Z o około 0,15mm.
I...zatkana głowica, wydruk się chwiał (przesuwał) w osi X.
Uwaga: jestem początkujący - to mój około około 10 wydruk.
Dodaję zdjęcie.
O głowicę i przesunięcie X zapytam jeszcze w dziale dla Prusy.
20221217_002531.png
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Prośba o polecenie filamentu PLA mało pachnącego w druku

Post autor: bukszpryt »

Z tego co widzę w slicerze, to ten silk mam na 210 wszystkie warstwy. Na pierwszej bez dmuchania, dalej na full (wiatrak niestety działa binarnie). Stół zimny, bo nie ma grzałki.
Temperaturę trzeba dopasować na każdej drukarce niezależnie, bo każdy sprzęt może ci nieco inne wartości pokazywać.
Przy okazji też dodam, że drukując na niegrzanym szkle tym filamentem polecam dodać raft z jakimiś odstępami między liniami, bo inaczej wydruki są jak przyspawane do stołu.
Ravenik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”