Print-Me Ampere PLA - mój krótki opis

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Print-Me Ampere PLA - mój krótki opis

Post autor: Pjoter »

No więc zakupiłem małą próbkę materiału Print-Me Ampere PLA (250g). Za własne pieniądze (80 zł z allegro), w związku ze zleceniem wydruku części do Alapkka Controller. Z karty charakterystyki wyczytałem przewodność i powinno wystarczyć aby podmienić zalecany przez producentów Protopasta Electrically Conductive Composite PLA. Szczególnie że firmware kontrolera pozwala na duży rozrzut parametrów tej części (to już z discroda się dowiedziałem). Drukarka na której testowałem - ori Prusa MK3S+ ze zwykłą dyszą mosiężną 0.4mm
Materiał na szpuli jest czarny, satynowy. W dotyku wydaje się miękki/elastyczny ale taki nie jest. nie jest kruchy.
A teraz co do druku - zapuściłem pierwszy wydruk w podwyższonej temp (ok 225 C). I gówno, element się rozwarstwiał :sorry: . To samo na 235 i 245 C. To samo po obniżeniu nadmuchy do 50 i 25%. Co więcej, po 4 czy 5 wydruku ekstruder zaczął mi przeskakiwać. No więc zabrałem się za cold-pull i przepycham nylon na 245 C i widzę że z dyszy wylewa się dużo czarnego filamentu tak jakby Ampere PLA było ciągle dużo w hotendzie. Jeszcze bez obniżania temp wyciągnąłem nylon i oto co zobaczyłem:
20230106_185128.jpg
Nylon na końcówce był czarny. Po rozcięciu końcówki widać było nylonowy rdzeń oblepiony smolistą substancją. No więc wyczyściłem hotend wciskając nylon do rozgrzanego hotendu i wyciągając czarną końcówkę. Udało się wreszcie wyczyścić. Zajrzałem raz jeszcze do data-sheetu i znalazłem wytłumaczenie czemu hotend się zatyka oraz czemu nylon był tak oblepiony:
Materiał Ampere PLA jest filamentem opartym na PLA wykazującym cechy półprzewodnika dzięki dużej zawartości CNTs. Ampere PLA jest materiałem, który nie wymaga stosowania żadnych specjalnych warunków. Ampere PLA oferuje bardzo wysoką estetykę wydruku dzięki delikatnie matowemu wykończeniu.
Ze względu na stosowaną technologię (dużą zawartość CNT) konieczne jest dokładniejsze czyszczenie hotendu przed zmianą filamentu. Ze względu na dużą zawartość struktur węglowych filament jest kruchy.
Materiał opiera się na nanorurkach węglowych, stąd też właściwości przewodzące oraz kolor (tylko czarny). Jak już napisałem, nie zauważyłem aby materiał był kruchy.

Zaopatrzony w taką widzę, stwierdziłem że nie będę robić wieży temp... bo zwyczajnie nie chce mi się czyścić hotendu gdy ten znowu się przytka. Detal jest mały, nie pracuje w żaden sposób tylko jest wciskany do obudowy. Więc olałem sprawę. rozwarstwianie też nie było jakieś tragiczne, ot taki PETG na większym nadmuchy drukowany. Detal tak wyglądał na koniec:
d1b73f37-2176-43d5-8f30-81cc0af0f773.jpg
Po wydruku jest matowy a na powierzchni widać drobiny które się błyszczą jak brokat.

No i w sumie to tyle. Materiał jest niewdzięczny w druku, zatyka hotend a detale wychodzą podatne na rozwarstwienia. Nie wyobrażam sobie drukowania powyżej 3-4 godzin (bo po tylu zazwyczaj pojawiał się problem przeskakującego ekstrudera. Możliwe że większa dysza by w tym pomogła. Przed zmianą na inny materiał, wyczyściłem raz jeszcze hotend, a PLA już schowałem i mam nadzieję że nie będę musiał go drukować w najbliższym czasie :D Bo strasznie ujowo to idzie.
Co do samych parametrów filamentu to zmierzyłem opór na 3 długościach dla kawałka ze szpuli:
5cm - 0.43 kOhm
10cm - 0.81 kOhm
20cm - 1,53 kOhm
Mierzenie detalu nie ma sensu, przewodność będzie zależna od parametrów wydruku, najbardziej od wysokości warstwy.
Załączniki
Ampere_PLA-1.pdf
Karta charakterystyki Ampere PLA od Print-Me
(1009.2 KiB) Pobrany 45 razy
Andrzej_W, BobekNierobek, morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Print-Me Ampere PLA - mój krótki opis

Post autor: dziobu »

Mam tego Ampere. Drukuje się zupełnie normalnie...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Print-Me Ampere PLA - mój krótki opis

Post autor: Pjoter »

A jakie parametry względem zwykłego PLA? Bo ja podwyższyłem temp o ok. 20C i zmniejszyłem nadmuch o 50%.
Dla mnie to był jeden z najgorszych materiałów które drukowałem
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Print-Me Ampere PLA - mój krótki opis

Post autor: dziobu »

+20°C i trochę większa retrakcja. Tylko tyle.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Print-Me Ampere PLA - mój krótki opis

Post autor: morf »

Współczuję przejść i czyszczenia wszystkiego:/

Może to przypadek ale Miałem chyba 2 albo 3 PLA od Printme. Wszystkie musiałem drukować w wyższej temperaturze względem zwykłego PLA.
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”