PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: marek91 »

Marek ma lenia :) Jak będę miał chwilkę to zobaczę czy mam dobrze poskręcane te głowice, jest duże prawdopodobieństwo że coś pokićkałem przy montażu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: FlameRunner »

@Krzys59,
Do chłodzenia radiatora głowicy proszę używać wentylatora Sunon, który był w zestawie.
Awatar użytkownika
syntetyczny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 17 sty 2017, 06:49
x 4
Kontakt:

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: syntetyczny »

Jeszcze jest jedna kluczowa sprawa. Wentylatory PC nie są zaprojektowane by pracować w zduszeniu, tak jak mówi emartinelli zakrycie prześwitu wentylatora nie pomaga, gdyż zduszony wentylator po prostu będzie się wolniej kręcił. Dlatego ja do m90 zaprojektowałem takie mocowania:
https://github.com/syntetyczny/Lama3D/b ... thiner.stl, wentylator jest zamocowany pod kątem, dzięki czemu nie jest zduszony i może pracować z pełną mocą.

Leń nie zwalnia z myślenia.
eppur si muove
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: Berg »

Obstawiał bym, że kłopot jest ze źle zrobionym chłodzeniem Lamy. Może też za gorący jest silnik ekstrudera i grzeje ją od góry przez ten aluminiowy uchwyt, poza tym widać że mało górna część żeberek od chłodnicy nie jest omiatana powietrzem z wentylatora, widać też, że wylot powietrza jest dość mocno zacieśniony, co zapewne ogranicza przepływ powietrza.

O!
Spróbuj, co się dzieje jak będziesz drukować dużo szybciej. Wywal to wszystko co tam masz po radełkiem i przerób ten projekt, co zrobiłem wczoraj :D na Lamę
https://www.thingiverse.com/thing:2369011

Jak ktoś mi sprezentuje Lamę, może być stara i pogięta, to sam to zrobię :P
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: Krzys59 »

Dziękuję za wszystkie rady i informacje.
Jest lepiej, nawet znacznie lepiej, choć jeszcze nie jest idealnie.
Zmieniłem chłodzenie radiatora, obrys zewnętrzny jest taki sam jak na zdjęciu, ale kanał wlotowy zupełnie inny, znacznie większy, dolna krawędź chłodzenia jest na dolnym zeberku radiatora, na bloku grzejnym od góry leży izolacja, żeby nie był chłodzony. Stabilność temperatury bloku +/- 0,5 st C, co uważam za dobry wynik (przynajmniej tak mi pokazuje wyświetlacz). Problem zatykania się głowicy został znacznie ale to znacznie zmniejszony, wydaje mi się, że to zostało opanowane. Sprawdzałem różne filamenty PLA i jest ok.
Wentylator jest ten z zestawu. Mam przy okazji głupie pytanie. Czy wentylator ma wiać na radiator, czy zasysać powietrze i wyrzucać gorące na zewnątrz. Ja wiem, że to brzmi idiotycznie, i moim zdaniem ma wiać na radiator (i tak mam podłączone), ale czym więcej kombinuję tym mam więcej wątpliwości, proszę się nie śmiać ze starszego pana :oops: :lol: :lol: :lol:
Druga kwestia to chłodzenie wydruku. Tego co jest na zdjęciach już nie mam, przerobiłem na krąg z otworami wokół bloku grzejnego, wieje pionowo w dół, omijając głowicę. Do nadmuchu służy turbina. Raczej to rozwiązanie nie wpływa na temperaturę głowicy, po włączeniu wiatraka nawet na 100% temperatura na chwilę spada o 1 st, i następnie stabilizuje się na zadanej wcześniej wartości. Zdjęcia postaram się później wrzucić, chwilowo nie mam dostępu.
Niestety ten nawiew nie jest wystarczająco wydajny i przy pochylonych ściankach widać spływający filament, jak i krawędzie się podwijają do góry. Chyba dobrze kombinuję, że to za słaby nawiew i może zbyt wysoka temperatura?
Projekt kolegi "rafaljot" znam (oczywiście nie ten dokładnie projekt tylko podobny), i taki chcę zrobić docelowo, ale muszę najpierw wykombinować gdzie i jak umieścić serwo do autopoziomowania, a ciągle mi brakuje czasu na to. Poza tym, nie jestem biegły w programach 3D i czasami robię różne rzeczy mocno na około, więc to trwa. Silnik ekstrudera się nie grzeje, łącznik aluminiowy jest zimny, tam problemu raczej nie ma, ale dzięki za zwrócenie na to uwagi.
Ostatnie próbne wydruki pokazały mi, że dysza nie zatyka się, że chłodzenie jest nieco za słabe ale miałem też na wydrukach dziwne przerwy, jakby filament nie był podawany, nie była to zatkana dysza, bo po kawałku warstwy wszystko było ok. Wydaje mi się, że przyczyną tego może być mocowanie rolki z plastikiem. Nie mam łożyskowania na mocowaniu i czasami widać, że filament jest napięty zanim rolka się odwróci. Wczoraj wydrukowałem łożyskowane mocowanie, ale nie było już czasu na testowanie w druku.
"syntetyczny" pisze o złączach do grzałki. Nie ma co z tym dyskutować, to nie jest najlepsze rozwiązanie, ale jak już zrobiłem to używam. Złącze mi się nie grzeje, nie ma na nim żadnych śladów żeby coś się przegrzewało, to i zostało. A to zrobiłem, jak mi oryginalna głowica z Gate dawała strasznie popalić i nawet 2-3 razy dziennie trzeba ją było demontować. Drukarkę mam z drugiej ręki i poprzedni właściciel tak wmontował grzałkę, że nie dało się jej wyjąć bez rozwalenia. Dlatego jest zrobione złącze, żeby dało się coś z tym robić w warsztacie a nie za pomocą kombinerek i klucza francuskiego, w powietrzu :lol:
Awatar użytkownika
syntetyczny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 32
Rejestracja: 17 sty 2017, 06:49
x 4
Kontakt:

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: syntetyczny »

Złącza lubią się poluzować podczas wydruku(bezwładność itp. ) co skutkuje losowymi przerwami.

Mam jeszcze info od jednego z użytkowników, ze przy filamencie jednej firm pomogło w losowych przerwach kilka kropelek rzepakowego oleju do głowicy...

//oj Syntetyczny, Tobie też FF się kłania... marek :)
eppur si muove
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: Berg »

Krzys59 pisze: Mam przy okazji głupie pytanie. Czy wentylator ma wiać na radiator, czy zasysać powietrze i wyrzucać gorące na zewnątrz.
1. Ma wiać na żeberka głowicy. Gdy ten wentylator za bardzo się zablokuje za ciasnym tunelem to można mieć właśnie wrażenie, że wieje w drugą stronę :). Ale wtedy zdecydowanie nic nie chłodzi głowicy.

2. Nie mam Lamy ale gdzieś czytałem, że dla niej ustawia się bardzo małą retrakcję 0.6mm.

3. Jak projektujesz uchwyt, chłodzenie, to staraj się wszystko dać jak najbliżej osi. tak odstający wentylator działa jak dźwignia i mimo że jest lekki może ruszać głowicą.
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: Krzys59 »

syntetyczny pisze:....kropelek rzepakowego oleju do głowicy...
Zdecydowanie lepiej :piwo:

Retrakcję mam na 0,4-0,6 :D
Nawiew mam zdecydowanie lepszy niż w wersji pierwotnej, ale wymaga jeszcze poprawy, dzięki za zwrócenie uwagi na środek ciężkości, prawdę mówiąc nie myślałem o tym, trzeba to będzie mieć na uwadze.
Dziękuję wszystkim za informacje i rady
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: PLA od DD, Lama3D - nie chcą współpracować

Post autor: Berg »

spoko, zawsze możesz postawić piwo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”