Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Materiały nie będące filamentami – proszki, żywice...
mscichu
Postów w temacie: 5
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: mscichu »

Cześć wszystkim.

Na FDM drukuję różne przydatne rzeczy (obudowy złączki i całą masę innych). O ile elementy jako prototypy obudów dla mnie są wystarczające to jak pokazuję dla klienta to niestety krzywo patrzy, bo warstwy, bo widać ścieżkę, bo szew widać itd. Typowe zetknięcie się nowicjusza z technologią. Aby było ciekawiej to obudowy są dodatkiem do projektów... Jednak pierwsze wrażenie jest najważniejsze!

Sprawę przemyślałem i doszedłem do wniosku, że trzeba pomyśleć o drukarce na żywicę. Są różne "dość tanie" drukarki na LCD i SLA. Niestety ceny żywic są według mnie kosmiczne i mocno odrzucają. Co innego na FDM zapłacić za porządny ABS 200zł (polecam ABS od Coropad) z którego wydruki praktycznie zawsze wychodzą i w tej cenie objętościowo wychodzi (tak na oko) 1,5l plastiku lub po taniości ABS+ od DD za 90zł - niż 1 litr żywicy za 250zł i mieć niewiadomą czy się uda czy nie (chociaż stawiam, że 95% się uda). Teraz oprócz samej żywicy utwardzonej odchodzą supporty i żywica na zewnętrznej części wydruku która jest potem płukana. Żywice daylight z tego co znalazłem płucze się w wodzie, a żywice UV w IPA (co jest dodatkowym kosztem). Ogólnie wiecie do czego dążę.

Po przydługim wstępie pytanie: czy i gdzie można kupić tanią żywicę zarówno Daylight jak i UV. Czego poszukuję: Żywica właściwościami podobna do ABS w kolorze: ciemny szary, grafit lub czarny, kolory nie prześwitujące oraz kolor całkowicie przezroczysty na szybki np. wyświetlaczy. Dobrze aby kwota była nieprzyzwoicie niska :D
Wiem, że zamawiając tonę zapłacę mało ale co ja potem z tym zrobię? Pytanie też jak ze ściągnięciem żywicy z zagranicy? Jakieś opłaty recyklingowe czy środowiskowe dochodzą czy standardowe podatki jak każdą inną rzecz?

Samą drukarkę będę wybierał jak przeliczę jak wygląda późniejsza eksploatacja...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: dziobu »

Pierwsze czego dowiedziałem się o druku z żywicy to to że wydruki są dość kruche. Doświadczenia nie mam ale gdzie bym nie spojrzał to nikt nie pokazywał niczego specjalnie wytrzymałego stworzonego w ten sposób.
Ale mogę się mylić.
(w Krakowie jest firma robiąca (???) tanie drukarki SLS; to ponoć lepsze niż żywica)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: dragonn »

SLS to nie żywica :D? Tematu nie znam ale wydawało mi się że SLS to właśnie żywica.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: anraf1001 »

dragonn pisze:SLS to nie żywica :D? Tematu nie znam ale wydawało mi się że SLS to właśnie żywica.
Też mi się tak wydawało, tylko po prostu laserem naświetla czy coś takiego, ale ja się nie znam ;-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: MosfetN »

anraf1001 pisze:
dragonn pisze:SLS to nie żywica :D? Tematu nie znam ale wydawało mi się że SLS to właśnie żywica.
Też mi się tak wydawało, tylko po prostu laserem naświetla czy coś takiego, ale ja się nie znam ;-)
SLS - Selective Laser Snitering czyli selektywne spiekanie sproszkowanego tworzywa sztucznego za pomocą lasera. Nic nie działa tu na zasadzie fotopolimeryzacji, po prostu warstwa po warstwie spiekamy proszek (np. Nylon) ze sobą.........
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
mscichu
Postów w temacie: 5
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: mscichu »

Tylko na SLS dość mocno widać warstwy tak jak na FDM tylko równo nałożone :D
Co do wytrzymałości to dotykałem wydruk lekko giętki z jakiejś drukarki żywicznej. Coś takiego: https://www.thingiverse.com/thing:473562 i oprócz tego że był zbyt miękki to cała reszta pasowała :) Jutro jeszcze raz podjadę i spróbuję mocniej ścisnąć.
Jak znajdzie się żywica cenowo dostępna to zamówię przykładowe wydruki. Jak wszystko będzie ok to dopiero przemyślę zakup drukarki.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: dragonn »

aaaaaaaaaa SLS i SLA..... dobra zbyt podobne nazwy xD.
Paweł CD3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 24 kwie 2017, 08:26
x 18

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: Paweł CD3D »

SLS to nie żywica :D? Tematu nie znam ale wydawało mi się że SLS to właśnie żywica.
aaaaaaaaaa SLS i SLA..... dobra zbyt podobne nazwy xD.
Ok. to skoro dyskusja zaczyna się na takim poziomie, zachęcam do lektury podstaw:

- tutaj o tym czym jest technologia SLA: http://centrumdruku3d.pl/wprowadzenie-technologii-sla/ - spokojnie, to tylko teoria; artykuł opisuje stereolitografię w wydaniu 3D Systems, więc nie musisz się obawiać, że będzie cię na to stać; niemniej jednak warto przeczytać o co w tym w ogóle chodzi?

- tutaj o The Form 1+: http://centrumdruku3d.pl/the-form-1-pie ... emyslenia/ & http://centrumdruku3d.pl/dlaczego-sprze ... he-form-1/ - dowiesz się jak wygląda codzienna praca z żywicami i dlaczego jest dużo trudniejsza, niż ci się może wydawać? dowiesz się przede wszystkim dużo na temat post-processingu, o którym w ogóle nie wspominasz? wydruk z żywicy trzeba oczyścić z żywicy i dobrze byłoby go jeszcze doświetlić UV; w linkach jest opisana praca z The Form 1+, który był beznadziejny; The Form 2 to już maszyna na zupełnie innym poziomie i artykuł ma się trochę nijak do "dwójki" - do 1+ jak najbardziej; ale z treści twoich postów wynika, że na to też raczej nie będzie cię stać... tyle kosztują żywice do The Form 2: http://3dwpraktyce.pl/2017/06/kosztuje- ... he-form-2/

Jeśli szukasz taniej drukarki 3D drukującej z fotopolimerów, to niestety jedyne co warto brać pod uwagę to Liquid Crystal: http://centrumdruku3d.pl/wszystko-co-ch ... e-zapytac/. Nobela z XYZPrinting nie polecam, tak jak wszystkich drukarek 3D tej firmy. Osobiście wybrałbym The Form 2 (z tym że jest to wydatek na poziomie 20k), a gdybym miał wybierać do firmy to zapewne Objet30 (ok. 30 k €) - to nieco inna technologia (PolyJet), ale i komfort pracy inny :-)

Amatorski - domowy druk 3D z żywic to trochę przerost formy nad treścią. Praca z żywicami jest trudna i dużo bardziej kosztowna od FDM.
Pierwsze czego dowiedziałem się o druku z żywicy to to że wydruki są dość kruche.
A może zamów sobie po prostu testowy wydruk z The Form 2 albo ProJeta 6000, sprawdź ich "kruchość" i wróć tutaj z relacją z wrażeń? Chyba, że masz na myśli wydruki 3D o ściankach o grubości 0,025 mm? Te mają prawo być "kruche"...
Blazi, Sekal
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: Marcin1415 »

To może jeszcze bardziej od tyłu. Zacznij szukać fotoinicjatora. Najtańsza żywica poliestrowa kosztuje około 16zł za 1kg, po zmieszaniu z odpowiednim inicjatorem uzyskasz żywicę daylight lub UV. Wątpię abyś znalazł gotową tanią żywicę.
mscichu
Postów w temacie: 5
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Żywica do drukarki - czyli zakup drukarki od tyłu :)

Post autor: mscichu »

Pawle! Rozumiem, że pouczasz nieobeznanych w temacie? Osobiście czytam na bieżąco CD3D i serwisy zagraniczne. Sam wspomniałem o post-processingu, o dodatkowej utracie żywicy i IPA przy żywicy UV (inne może też ale ta od Liquid Crystal nienaświetlona daylight jest rozpuszczalna w wodzie). Dodatkowo zawsze wychodzę z założenia, że sprzęt należy kupować tak dobry na jaki Cię stać pod warunkiem, że spełnia wymagania. Mogę zakupić i The Form 2 za 20k tylko aby żywica była w normalnej cenie. Sama drukarka jako zakup jednorazowy nie jest problemem - późniejsza eksploatacja owszem. Dla przykładu mogę wziąć bardziej przyziemne drukarki 2D. Lata temu szukałem drukarki atramentowej. Po przeanalizowaniu skalkulowałem, że lepiej kupić drukarkę za ~800PLN i kupować oryginalne tusze po 30PLN + papier niż drukarkę za 100zł i tusz po 120! Tutaj robię podobne rozeznanie - najlepszy wybór za najniższą cenę.

Marcin1415 widzę, że masz wiedzę. Osobiście zaczynam szukać wszelkich informacji jednak mógłbyś bardziej nakreślić temat?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne materiały”