Gumowa żywica UV i parę innych pytań

Materiały nie będące filamentami – proszki, żywice...
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Gumowa żywica UV i parę innych pytań

Post autor: way »

Chcę wrócić do druku 3D (kiedyś złożyłem X3D Corexy XL) tylko teraz zainteresowałem się żywicami (pogoń za idealnymi wydrukami FDM była strasznie męcząca). Chciałbym drukować głównie z gumy (TPU to był mój ulubiony materiał) ale ciężko o informacje odnośnie dostępności tech żywic w Polsce (a raczej ja nie umiem znaleźć) więc mam parę pytań nie tylko odnośnie rubber-like żywic:

- jaka gumową żywicę polecacie do druku, czy uzyskam podobną twardość jak przy TPU?
- czy żywice można ze sobą mieszać? np. dodać do gumowej żywicę trochę standardowej żeby ją utwardzić
- czy któreś żywice są bardziej polecane od innych na polskim rynku? Oprócz szeroko pojętej jakości chodzi mi też o wydzielane zapachy, bo kupowanie teraz lepszej maski 3M to przepłacanie x4
- czy żywice które są "przeźroczyste" lepiej/szybciej się utwardzają?

Używane Elegoo Mars są w fajnych cenach, więc to pewnie będzie drukarka na której będę pracował.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5843
Kontakt:

Re: Gumowa żywica UV i parę innych pytań

Post autor: dziobu »

way pisze:(pogoń za idealnymi wydrukami FDM była strasznie męcząca)
Czasem wydruk z żywicy sam w sobie jest męczący :D
way pisze:- jaka gumową żywicę polecacie do druku, czy uzyskam podobną twardość jak przy TPU?
Mi się trafiła "Photocentric Flexible Black (UV LCD)". Porównywalna do TPU, tyle że przegięta pęka.
Wiem że jeszcze Monocure ma Flexible.
way pisze:- czy żywice można ze sobą mieszać? np. dodać do gumowej żywicę trochę standardowej żeby ją utwardzić
W ramach jednego producenta i jednej serii - ponoć można.
W innym wypadku - to wymaga sprawdzenia. Bezpiecznie przyjmij że nie, zwłaszcza że tu nie chodzi o kolor ale właściwości fizyczne.
way pisze:- czy któreś żywice są bardziej polecane od innych na polskim rynku? Oprócz szeroko pojętej jakości chodzi mi też o wydzielane zapachy, bo kupowanie teraz lepszej maski 3M to przepłacanie x4
Stara (?) anycubicowa śmierdziała. Bardzo.
Photocentric - tak sobie, tj znośnie.
Monocure, 3DOK, FormFutura... jak dla mnie to w ogóle.
way pisze:- czy żywice które są "przeźroczyste" lepiej/szybciej się utwardzają?
Różnie.

Polecam:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
way
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Gumowa żywica UV i parę innych pytań

Post autor: SQ9KRD »

Sprawdziłem czy Basic z Anycubica się miesza.
Są mieszalne pod warunkiem znalezienia złotego środka ( czasu ) z pomocą przychodzi przezroczysta bo czas ustawiam dla koloru z którym mieszam
Mieszanie kolor+clear daje super artefakty w środku wydruku
way
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Gumowa żywica UV i parę innych pytań

Post autor: way »

Dzięki za informacje - praktycznie to co chciałem to się dowiedziałem :) Możecie mi jeszcze powiedzieć, czy w Anycubic Photon albo w Elegoo Mars są liczniki przepracowanych godzin?
balgator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:24
x 24

Re: Gumowa żywica UV i parę innych pytań

Post autor: balgator »

Mam Elegoo i nie zauważyłem licznika. Jak będziesz kupował używaną, nastaw się od razu na wymianę LCD, bo to i tak rzecz eksploatacyjna.
way
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne materiały”