Montaż drukarki i skanera 3d w szafie

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Montaż drukarki i skanera 3d w szafie

Post autor: rocendroll »

Mam taką szafę na drukarkę. Półki można dowolnie ustawiać i zmieniać. Chciałbym w niej zmieścić nie tylko drukarkę ale też i skaner 3d (czy w ogóle można używać tej nazwy, do tak nieskomplikowanego sprzętu?) do robienia zdjęć dookoła obiektu. Nie mam za bardzo pomysłu jak to ustawić, rozumiem że obrotowy stół, musiałby być na górze, ze względu na dodatkowe światło? Nie wiem czy to potrzebne czy nawet lepiej żeby było to niżej tak aby aby nie było żadnego naturalnego światła? Pytam, dlatego że mam lampy które mogę tam zamontować do oświetlenia obiektu. Myślałbym o tym tak, że stół się obracał, a przymocowany w rogu aparat robił zdjęcia poruszając się w osi y, i na danej wysokości przekrzywiając się pod danym kątem. Będę musiał zrobić do tego jakiś sterownik, może plugin do octoprinta, która jest zainstalowany do drukarki na Rpi?

Co myślicie, jak by to można było najlepiej rozwiązać?

edit. snowó opruciło zara nie wyczymie
Załączniki
IMG_20190322_082932.jpg
IMG_20190322_082918_2.jpg
IMG_20190322_082906_2.jpg
IMG_20190322_082846.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Montaż drukarki i skanera 3d w szafie

Post autor: dziobu »

rocendroll pisze:Nie mam za bardzo pomysłu jak to ustawić, rozumiem że obrotowy stół, musiałby być na górze, ze względu na dodatkowe światło? Nie wiem czy to potrzebne czy nawet lepiej żeby było to niżej tak aby aby nie było żadnego naturalnego światła? Pytam, dlatego że mam lampy które mogę tam zamontować do oświetlenia obiektu.
Lepiej panować w 100% nad światłem. Po wszystkich przejściach, ja docelowo mam tak:
a1.jpg
Od otwartej strony nie mam żadnego źródła światła.
Sprawdza się świetnie.
rocendroll pisze:Myślałbym o tym tak, że stół się obracał, a przymocowany w rogu aparat robił zdjęcia poruszając się w osi y, i na danej wysokości przekrzywiając się pod danym kątem. Będę musiał zrobić do tego jakiś sterownik, może plugin do octoprinta, która jest zainstalowany do drukarki na Rpi?

Co myślicie, jak by to można było najlepiej rozwiązać?
Rozwiązań jest sporo. Pierwsze z brzegu:
https://hackaday.com/2018/08/21/automat ... -scanning/
W sumie to powinno dać się stosunkowo prosto Ciclopa przerobić żeby tak działał z czymś klasy kamery internetowej (czy kompaktem/lustrzanką z SDK). Obecnie Ciclop zbiera z kamery obraz podświetlony laserami, a mógłby po prostu zapisywać kolejne klatki.
rocendroll pisze:edit. snowó opruciło zara nie wyczymie
łot?
rocendroll
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Montaż drukarki i skanera 3d w szafie

Post autor: rocendroll »

Czyli że to czarne pudełko na zielono-biały statywie skierowane jest na to czarne i w tej folii jest obracający się stół? To jest kinect?
Piszesz że z otwartej strony nie ma żadnego źródła światła, czyli jeśli chcesz coś podziałać w dzień to zakrywasz stół czymś z tej strony tak?

Ok, czyli zobacz, dałbym ten skaner na dół drukarkę na górę - a co z drzwiami? One mają szybkę w środku.

No tak coś takiego jak ten stół, o to mi chodzi ;) Tylko już RPI3 mam, więc coś na to poszukam.
Czy jakość zdjęć wpływa potem na wynik jakości osiągniętego modelu? Bo myślałem że tak, że to bardzo duże różnice w przedziale tego jak zdjęcia były dobrze robione. I chciałem zastosować jak najlepszy aparat, więć albo będzie to dość dobry smartfon, albo lustrzanka, ale bardziej smartfon coś z nowych iphone albo samsungów.

"Obecnie Ciclop zbiera z kamery obraz podświetlony laserami, a mógłby po prostu zapisywać kolejne klatki."
Mógłbyś wyjaśnić ten fragment jaśniej? ;p

ps. obróciło 2 zdjecia automatycznie przy wysyłaniu posta
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Montaż drukarki i skanera 3d w szafie

Post autor: dziobu »

rocendroll pisze:Czyli że to czarne pudełko na zielono-biały statywie skierowane jest na to czarne i w tej folii jest obracający się stół?
Tak. To duże czarne z lewej to stół. W folii leżą jakieś śmiecie :P
rocendroll pisze:To jest kinect?
Nie. Einscan-S.
rocendroll pisze:Piszesz że z otwartej strony nie ma żadnego źródła światła, czyli jeśli chcesz coś podziałać w dzień to zakrywasz stół czymś z tej strony tak?
Nie. Napisałem że z otwartej strony nie mam żadnego źródła światła więc eee nie mam żadnego źródła światła :D
Zdjęcie wyszło fatalnie bo tam jest po prostu ciemno - tylko ściana. Światło które jest to z oświetlenia tej części strychu - jak zgaszę to niezależnie od warunków na zewnątrz, tu jest ciemno.
rocendroll pisze:Ok, czyli zobacz, dałbym ten skaner na dół drukarkę na górę - a co z drzwiami? One mają szybkę w środku.
Użyjesz umiejętności z plastyki z podstawówki i z kartonu zrobisz sobie maskownicę :D
Albo inną zasłonkę.
rocendroll pisze:Czy jakość zdjęć wpływa potem na wynik jakości osiągniętego modelu? Bo myślałem że tak, że to bardzo duże różnice w przedziale tego jak zdjęcia były dobrze robione. I chciałem zastosować jak najlepszy aparat, więć albo będzie to dość dobry smartfon, albo lustrzanka, ale bardziej smartfon coś z nowych iphone albo samsungów.
Pewnie że jakość ma ogromne znaczenie, ale też sprawdź czy rozwiązanie programowe którego chcesz użyć od razu Ci np zdjęć nie pomniejszy. Gdy jeszcze mnie to interesowało, to któryś program i tak skalował zdjęcia do 2MPix żeby komputer dał radę to obrobić. Jak jest teraz - nie wiem.
rocendroll pisze:
"Obecnie Ciclop zbiera z kamery obraz podświetlony laserami, a mógłby po prostu zapisywać kolejne klatki."
Mógłbyś wyjaśnić ten fragment jaśniej? ;p
Poczytaj jak to działa: https://reprap.org/wiki/Ciclop i pooglądaj sobie filmiki.
Skaner to:
  • kamera USB (Logitecha),
  • Arduino UNO z nakłądką, a w niej:
    • sterowanie silnikiem (stół obrotowy),
    • obsługa dwóch laserów,
Działa to tak:
Kładziesz detal na stole, wciskasz guzik, pudło zapala lasery, zdejmuje obraz z kamery, obraca stół i powtarza to samo.
Potem z tych zdjęć, a właściwie z czerwonych pasków (powinno być ciemno podczas skanowania) program tworzy mapę punktów które można sobie (np w MeshLabie) zamienić na lity obiekt.

A Ty byś z tego potrzebował tylko fragment z obrotem i zapisem zdjęcia. Czyli w sumie nawet i ten skaner i to tak jak jest. Soft działa na PC i jest w Pythonie - można grzebać ile wlezie.
Obsługa kamery wymaga standardowej kamery na USB, czyli tak jak widziane jest 95% po podpięciu do PC (to wszystko na Windowsie; nie wiem jak to działa w innych systemach).
rocendroll pisze:ps. obróciło 2 zdjecia automatycznie przy wysyłaniu posta
Nie. Złe wrzuciłeś - załadowałeś zdjęcie z informacją o obrocie :D
q1.png
i to: viewtopic.php?f=22&t=2109#p65954
rocendroll
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”