problem z konfiguracją HEVO

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

Panek88 pisze:Witam ponownie po dłuższej przerwie.
Na wstępie poruszę temat nieadekwatnej odległości do zadanego dystansu osi x/y. Otóż szukając rozwiązania mojego problemu, z tymi odległościami (postanowiłem pozostać przy repetier, a pomimo zmiany stepstickow problem pozostawał) przez przypadek natknąłem się na pewien post na jakimś zagranicznym forum
Daj linka, to ich tam zjadę za rozsiewanie bredni.

W configu ustawiłeś:
#define XAXIS_STEPS_PER_MM 640
#define YAXIS_STEPS_PER_MM 640
#define ZAXIS_STEPS_PER_MM 6400

PRzypomnij proszę, jakie masz silniki, stepstiki, oraz rodzaj koła zębatego na silniku.
Z jakiego obliczenia wyszło Ci 640 ?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: mcxmcx »

To jest doswiadczalne ustawianie krokow.

Ludzie nie ogarniaja jaki mnoznik, jaki skok sruby etc.

Czyli: zadajemy ruch o 100mm, rusza sie o 50, zwiekszamy ilosc krokow i po sprawie.

tak samo ze srubami, czasami masz cuda, ja mialem srube ze skokiem 7.8mm. i co zrobic?
Doktorat zrobisz jak chinczyk przyslal jako 8mm (a to zwykla calowa byla).
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

Drv8825/ 42byghm809 / 20 zębów gt2. Z obliczeń mi wychodzi 320 krokow. 640 wstawiłem sugerując się tamtym forum jak znajdę to wkleję linka.. puszczalem na próbę wydruk bez filament z tymi ustawieniami i wszystko wydaje się być ok poza tym stołem..
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: FlameRunner »

rafaljot pisze:Daj linka, to ich tam zjadę za rozsiewanie bredni.
Rafał, w Repetierze to chyba taki design.
https://github.com/repetier/Repetier-Fi ... issues/466
"Yes, you need to double the value you would get from one motor driver and pulley, that is no error"
Panek88, Berg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: FlameRunner »

Panek88 pisze:Czy jest normalne to że stół pomimo tego że jest wyłączony w programie nagrzewa się do około 70 stopni? (podpięty przez mosfet)
Jeśli firmware nie ma funkcji automatycznego wstępnego nagrzewania stołu, to nie i takie zachowanie świadczy o wadliwych elementach elektronicznych lub wadliwym połączeniu lub błędzie w działaniu oprogramowania.
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

Właśnie z tej strony korzystałem przy podawaniu krokow. Testowalem na 2 mosfetach bo myslalem ze jeden uszkodzilem odwrotnie wpinajac kable i dzieje sie tak samo, musze sprobowac jeszcze odpalic stol z samego shielda bo niby patrzyłem w oprogramowaniu ale nie znalazłem tam nic powiązanego..
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

FlameRunner pisze: "Yes, you need to double the value you would get from one motor driver and pulley, that is no error"
Hmm. W istocie. Nie miałem nigdy CoreXY na Repetierze, Miałem Deltę, Bramę, Ulti.

W sumie to dawno położyłem kreskę na Repetierze a tu widzę coś się dzieje. Jest wersja 2. Chwalą się jakimś własnym pomysłem na krzywą przyspieszenia "ultra smooth 5th order polynominals " (@dragonn) .Może trzeba przetestować.
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Panek88 »

A więc temat krokow mamy szczęśliwie zamknięty tylko teraz jak ugryzc ta kalibracja stołu?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: mcxmcx »

Kalibracje czy grzanie?

Jak grzanie - to musisz zmienic stan na jaki reaguje mosfet - tego sie chyba nie klika z konfiguratora.

jezeli chodzi o konfig i poziomowanie, masz zle ustawiona logike ruchu.

1. Na chwile wywal czujnik i wstaw mikroswitch na glowice, tak zeby jak dotknie to byl endstop.
2. Ustaw ze home masz na dole i tam dodaj jeszcze jeden endstop.

Teraz zacznij sie bawic w poziomowanie.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: problem z konfiguracją HEVO

Post autor: Berg »

odnośnie nagrzewania stołu. Nie to nie jest normalne. Logikę grzałki można odwrócić. Ale u ciebie chyba coś innego się stało.
Pokaż może fotki - co to za MOSFET i jak masz do niego kabelki podłączone. Możliwe też, że trzeba tam dodać jakiś pull-down rezystor albo coś.

Może ten MOSFET na RAMPS radiatorem do czegoś dotknął i zrobił zwarcie. Zazwyczaj jak tak się stanie, to się włącza.

Przykładowo RAMPS-FD 1.0 (płytka 403) miał odwróconą logikę grzałek. Niestety ustawia się to jednym parametrem dla wszystkich grzałek.
Zrobienie tego tylko dla stołu wymaga drobnej korekty kodu.
Główny zarzut dla RAMPS-FD 1.0 był właśnie taki, że jest odwrócona logika. Na reprap.org jest od dawna na czerwono rekomendacja by go nie używać bo jest trochę niebezpieczny. Jak płytka się zawiesi, coś się zepsuje, to grzałki jadą na maxa. zostało to poprawione w wersji 2.0 i raczej nie stosuje się takiego rozwiązania.
Zrzut ekranu 2020-01-28 o 13.39.11.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”