Zwijanie pierwszej warstwy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
koniu2009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2017, 08:44

Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: koniu2009 »

Witam. Od paru dni mam drukarkę 3d, tj Anet A8. Pierwsze wydruki wyszły bardzo dobrze. Drukuje na taśmie papierowej - niebieskiej, filament PLA, temp. 220, stolu 60. I o ile pierwsze wydruki były ok, to teraz nic nie mogę wydrukować. Nawet kupiłem nową dyszę 0.4 myśląc że z poprzednią coś się stało. Problem jest taki, że filament odrywa się od stołu już na samym początku, jakby klei się do dyszy za mocno - dysza na "pustym przebiegu" ciągnie go za sobą. I teraz nie wiem czy jest coś nie tak z projektami, że są źle zrobione, bo nie mają ciągłości tylko wydaje się bez sensu skaczą po warstwie - czyli np rysuje 3/4 okręgu, następnie bez materiału skacze w inne miejsce warstwy i coś tam maznie, aby zaraz wrócić i dokończyć 1/4 okręgu. Więc z dyszy ciągnie się jakby włos który haczy o inne już zrobione części warstwy i finalnie wszystko się plącze. Jak już uda się zrobić te kilka warstw i zaczyna wypełniać po całości to już idzie ładnie. Problem tylko z tym jakby szkicem. Mam nadzieję, że coś z tego mojego opisu rozumiecie. Mam auto leveling i przerwę ustawiam na kartkę, więc raczej jest ok. Jutro kupie tafle szkła, może będzie lepiej, nie wiem tylko czy poradzi sobie z nią ten chiński sensor do auto levelingu. Proszę o pomoc, bo już trochę mnie to irytuje. Pozdrawiam.

Screene z Cure
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: dragonn »

Przeczytałem pierwsze zdanie i na 'taśmie malarskiej' przestałem czytać i zacząłem pisać ten post (oczywiście do końca doczytałem później :D). Pozbądź się tego, najlepiej kupić dimafix + szybę na stół. Ale sam dimafix na alu też powinni dać radę, ewentualnie zwykły klej w sztyfcie czy nawet lakier do włosów lepiej się sprawdza od taśmy....
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: dziobu »

To pamiętaj jeszcze że, nie ważne na czym drukujesz, powierzchnia lepiszcza się degraduje. Dimafix, klej czy taśma - na wszystkim można drukować tygodniami bez dotykania stołu. Ale nie możesz drukować za nisko, nie może być za ciepło, trzeba uważać przy odrywaniu, itp. To kwestia wprawy, której jak sądzę ("Od paru dni mam drukarkę 3d") jeszcze nie masz.
Wymień taśmę. Albo zrób jak dragonn podpowiada. Ja na początek polecam klej do papieru Scotch (sztyft, zielony) - nakładaj równomiernie na stół przy 60°C. Jeśli Ci wydruk się będzie odklejał - daj grubszą warstwę kleju i pierwszą warstwę wydruku lekko wprasuj (tylko uważaj - to potem ciężko oderwać).
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: marek91 »

Tak jak dragonn napisał, odpuść sobie taśmę malarską, dimafix załatwi sprawę.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1023
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: samezrp »

To oprócz tego co piszecie ja dodam jeszcze jedno. Extrusion width dla pierwszej warstwy. Do testów kostka 20x20, najpierw sprawdź kalibrację extrusiuon multiplier w vase mode i sprawdź czy szerokość ścianki jest taka, jaka powinna być, potem dobierz ext. width. dla pierwszej warstwy, następnie dla ostatniej.
Linki do poradników są w necie, na tym forum też.
Awatar użytkownika
5t0z3k
Postów w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 30 maja 2017, 23:40
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Creality K1 Max
x 11

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: 5t0z3k »

A ja się nie zgodzę u mnie na zwykłej żółtej taśmie malarskiej z Tesco za 2zł druk PLA tak trzyma że nie idzie go oderwać. Jedynie co robię to przed drukiem biorę szmatkę nasączoną lekko acetonem i przecieram taśmę aby lekko mokra była później samo odparuje i nie ma bata żeby coś samo puściło podczas drukowania. Jedyna wada to mocowanie się żeby wydruk odkleić od tej taśmy.
Nie ma rzeczy które nie "wejdą", są tylko zbyt lekkie młotki.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: marek91 »

No właśnie, przy dimafixie czekasz aż stół i wydruk ostygną i zdejmujesz delikatnie tak, jakby wydruk na stole tylko leżał....
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1023
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: samezrp »

Niestety trzeba czekać bo inaczej się z warstwą dimafixu zdejmie, ja się wziąłem na sposób i robię szybie loda. Znaczy smaruję szybę od spodu lodem :)
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: marek91 »

Czekaj jak kiedyś szyba nie wytrzyma presji i sie rozwali w drobny mak :D
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1023
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Zwijanie pierwszej warstwy

Post autor: samezrp »

Oj tam... Oczywiście, że nie taką gorącą, jak już mogę trzymać w palcach to raczej nie powinna się obrazić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”