Jakie wentylatory?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: Kopytko »

Będzie jak napisał Rałał powyżej.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: krzaku »

Napisał 999 i S99, ja pytałem o A99. Podpiąłem tą turbinę do starego rampsa i działa, on zdaje się też korzysta z PWM do kontroli obrotów?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: dragonn »

Tak na pewno korzysta z PWM. Zobaczę jakie u siebie mam ale też działają mi na PWM. Teoretycznie jeśli wentylator nie będzie działać na PWM to dodanie odpowiednio dużego kondensatora mogło by pomóc żeby działała.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: Kopytko »

JA tam biorę wszystkie co mają 2 kabelki i działają z PWM. Raz się tylko naciąłem z wentylatorem z łożyskiem kulkowym, ale to nie wyznacznik:P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: Berg »

krzaku pisze:Napisał 999 i S99, ja pytałem o A99. Podpiąłem tą turbinę do starego rampsa i działa, on zdaje się też korzysta z PWM do kontroli obrotów?
I co jak ustawisz na 20% to działa?

Kondensatorek pomaga ale ciężko go dobrać. albo i tak startuje od wyższego wypełnienia PWM albo np już przy 50% chodzi na maksa.

PS: Fajnie że w Merlinie dodali funkcje kickstartu wentylatorów
krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: krzaku »

Hmm to chyba coś więcej niż tylko model. Turbina z modelem z końcówką A99 oraz wentylator z końcówką 999 wersja 60mm działa z PWM, za to wentylator A99 30mm już nie działa. Przy tych co działają słychać nieprzyjemny dźwięk dobywający się z obudowy wiatraka, ale podejrzewam że to jest wina częstotliwości PWM, przetestuję to jeszcze na Duecie Wifi jak przyjdzie. Inną sprawą jest że w dokumentacji Sunon nie zaleca stosowania PWM w ogóle, nawet w modelach 999 :P
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: Gmeracz »

Nie wiem, czy PWM jest aż tak istotne. Gdy zmieniłem sticki na silenty, wiatrak główny głowicy i nawiew na sticki na dwie klasyczne turbiny, to chyba tylko paski i łożyska teraz wydają dźwięki. Albo ramiona, gdy podczas ruchu rozcinają powietrze... Hahaha
// użytkownik zbanowany permanentnie
krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: krzaku »

Ustawiłem w marlinie "#define FAST_PWM_FAN" w configu i wszystkie fany działają ;) Minus jest taki że prędkość zaczyna spadać dopiero z wartościami poniżej 10%, za to plus jest że eliminuje to piszczący dźwięk PWMa.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: Boston »

Wczoraj przyszły wentylatory EE40101S1-999. W porównaniu do chińskiego Anycubic jest wichura. Przy 40% dmucha już mocnej. Tak na oko to przy 30% jest tak jak przy tamtym na max. Chodzi już przy 8%, ale kuleje, przy 10% już bezpiecznie się kręci.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jakie wentylatory?

Post autor: Berg »

mam dwa pomysły na podejście do pomiaru dmuchawek. Oczywiście można się kłócić, czy to będzie mierzyć bardziej przepływ, czy ciśnienie. Chodzi o test jakości pod kątem zastosowania w drukarce.

sposób pierwszy
zrobić stanadardowy tunel/adapter, zestaw tuneli na wentylator, turbinki zagrzewać głowice do umówionej temperatury. powiedzmy 240, zmierzyć czas schłodzenia do 100'C (t1) w temperaturze pokojowej. Potem powtórzyć test ale dmuchając na głowicę z odległości powiedzmy 3 cm (t2). Wskaźnik to będzie (t1-t2)/t1

sposób drugi
zaprojektować i wydrukować spirometr pod wentylator, z tym, że mi się nie chce, gorąco. :D
Załączniki
PFK007.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”