Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Kopytko,

Dzięki za przydatne informacje. O wyświetlaczach muszę sobie później poczytać.

Co do ramy, to nawet nie zauważyłem, że ten model jest z wymiarami 200x300. Ale w sumie wolałbym taki obszar roboczy z względu na powierzchnię planowanych elementów. 200x200 mogłoby być trochę za mało.

Chyba zostanę przy tej ramie P3Steel v4 200x300.

Tylko tu też trzeba dać większy stół grzewczy. Prawda?
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: Artu »

DUE3DOM nie ma, i już nie będzie w sprzedaży. Dostępny jest jedynie DUE3DOMmini http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=12&t=242
Co do ramy, to zerknij na tą: http://www.fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=34&t=511 :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: Kopytko »

No wiadomo,że do 200x300 potrzebny większy stół i własnie to definiuje stół 200x300 a nie wielkość całej drukarki cała zajmuje ok 47cmx56cm.
W gre wchodzi tylko wówczas wersja na 10mm wałki do osi Y . A najlepiej jakby były jeszcze grubsze. jednak ponad pół metrowy wałek ugiąć łatwo.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Artu,

Dzięki za linka. Czy ten model pokazany na ostatnim zdjęciu to P2steel v4? Ja nie jestem taki oblatany aby po zdjęciu to rozpoznać. :-)

Kopytko,

Dzięki za uwagi odnośnie osi Y przy dłuższym stole.
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Po dniu spędzanym na poszukiwaniach rozwiązania i po Waszych opiniach popartych doświadczeniem, zaczynam się wahać odnośnie ekstrudera.

Mimo zalet Lama3D i Dodo3D ich konstrukcja i chyba przede wszystkim waga powodują, że słabo sprawdzają się na ramie Prusa i3...
Może jednak Titan...

Mam pytanie odnośnie Due3Dom i wyboru wersji Titan'a. Titian jest w wersji z 12V lub 24V wentylatorem. Jaką wersję Titana wybrać pod Due3Dom?
Przeglądałem schemat połączeń Due3Dom ale nie ma tam opisanych napięć. Widzę, że Due3Dom może być zasilany 12-24V, czy to wybór zasilacza definiuje typ wentylatorów?
Jeżeli tak, to rozumiem lepiej wybrać zasilacz 24V?
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: tig33r »

Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę, ale zasilanie elektroniki 24V = stół, głowica, silniki na 24V, a wentylatory na 12V. Wybór 24V powoduje mniejsze prądy przy tych samych mocach, więc to duży plus.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: Boston »

dragonn pisze:
Boston pisze:Co do ramy to jest jeszcze Graber i3. Ja mam wyciętego z blachy 6mm.
6mm :shock: , przecież to czołg :rotfl: . Wrzuć parę zdjęć :D.
Cały czas w trakcie budowy ;). Ta blacha to przerost formy nad treścią, bo wałki nadal są zostawione 8mm. Taką ramę kupiłem, pamiętam, że były 3 na sprzedaż. Ale jest sztywna. Pręty mam krzywe, sprzęgła skręcone na sztywno i nie mam żadnych pasków na wydrukach.

Może kiedyś się pokuszę o obspawanie jej, oduszczenie i przerobię na hiwiny może da radę frezaować na tym z alu :)
Załączniki
DSC_0390.JPG
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: Kopytko »

Tak lepiej 24V, mniejsze obciążenia na kablach i szybsze nagrzewanie. Dodatkowo w przypadku tmc lepsza i cichsza praca w trybie głośniejszym. Wentylatory zostają 12V, ponieważ na płytce jest stabilizator zmniejszający napięcie w przypadku użycia 24V. I użycie grząłek zalezy od uzytego zasilacza. Czyli zasilacz 24V to grzłąki hotendu i stołu 24V./
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Kopytko pisze:Tak lepiej 24V, mniejsze obciążenia na kablach i szybsze nagrzewanie. Dodatkowo w przypadku tmc lepsza i cichsza praca w trybie głośniejszym. Wentylatory zostają 12V, ponieważ na płytce jest stabilizator zmniejszający napięcie w przypadku użycia 24V. I użycie grząłek zalezy od uzytego zasilacza. Czyli zasilacz 24V to grzłąki hotendu i stołu 24V./
Dzięki. O to mi chodziło.

Zasilacze mają być jakieś specjalne? Jaką moc kupić aby wystarczyło z zapasem? Taki będzie OK:
https://pl.aliexpress.com/item/Zasilacz ... 93544.html
Wiem, że to też zależy od grzałek stołu i głowicy ale jaka moc będzie z zapasem wystarczająca dla większego stołu 200x300, grzałki, silników i elektroniki?
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Powoli kompletuje listę elementów.

EKSTRUDER
Przedyskutowałem z kolegami z pracy, którzy już zbudowali drukarkę na ramie Prusa i3, temat ekstrudera.
Zapewne nie są to wielcy fachowcy ale polecają mi prosty aluminiowy ekstruder z wentylatorem i krótką głowicą, np.:
https://pl.aliexpress.com/item/2016-Hig ... 07154.html
Chyba taki sam był oferowany w tej drukarce oferowanej na Alledrogo (link chyba w pierwszych moich postach tego wątku).

Rozumiem, że jest to model z bezpośrednim podawaniem filamentu (bez tej zębatki), czyli rozwiązanie podobne do tego co oferuje produkt Dodo3D ale z krótkim HotEnd'em (nie znam się na wersjach i nazewnictwie, proszę o wyrozumiałość i ewentualnie o mały słowniczek, jak ktoś znajdzie chwilę)

Produkt jest dużo tańszy od rozwiązania Titan Areo i z opinii kolegów, którzy mieli wcześniej ekstrudery plastikowe (pewnie inne niż Areo), wynika, że wersja metalowa z bezpośrednim podawaniem filamentu jest lepsza od strony serwisowania, czyszczenia, itd. Titan Areo zapewne przez tą przekładnię daje lepszą dokładność.
Z drugiej strony ten temat nie zamyka samego projektu i zawsze mogę dokupić Titan Areo a nawet rozwiązania Dodo3D.

Liczę na Wasze "za" i "przeciw" w temacie tego modelu ekstrudera.

Tu jeszcze dodatkowe pytania do elementów głowicy/ekstrudera:
1. widzę, że jak w wypadku Dodo3D jest oferowana taka długa głowica (np. Leme3D). Jakie są zalety i wady takich większych głowic? Większa izolacja termiczna pomiędzy głowicą a ekstruderem?
2. Nozzle, czyli sama dysza głowicy - przy przeglądaniu forum przy wątku opisującym problemy z podawaniem filamentu, natknąłem się na opinię, że najlepsze są dysze E3D, i że w ten element warto zainwestować. Prawda li to? :-)


STÓŁ GRZEWCZY
Mam prośbę o weryfikację elementów związanych ze stołem grzewczym.
Chciałbym zamówić stół 200x300:
https://pl.aliexpress.com/item/Funssor- ... 81060.html

Ten powinien być OK ale chciałem się dopytać jakie dodatkowe elementy powinienem uwzględnić?
Co powinienem położyć na wierzch tego stołu? Szkło? - widzę, że są jakieś specjalne szkła, czy inne materiały. Co polecacie?
Czy od spodu stół powinienem czymś odizolować? Prośba o poradę...
Jak podłączyć ten stół do przewodów? Widzę na zdjęciu tylko wyprowadzone ścieżki... Są jakieś specjalne złączki, czy lutowanie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”