Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Po powitaniu w wątku powitalnym przyszedł czas na pierwszy post. Jeszcze raz witam wszystkich. :)

Nie wiem czy mój post umieściłem w dobrym wątku. Jeżeli administracja uważa, że nie, to proszę go przenieść.
Widzę, że forum ma wątek poświęcony zakupom i osobny do budowy. A ja jeszcze nie wiem, którą drogą pójdę... :D

Od dłuższego czasu przymierzam się do budowy/zakupu drukarki 3D i chciałbym Was prosić o porady w zakresie doboru elementów do zakupu lub do weryfikacji zestawu.

ZAŁOŻENIA:
1. Koszt w granicach 1000zł - 1500zł - ale to nie jest mocno krytyczne :-)
2. Drukarka ma być do celów domowych/modelarskich/edukacyjnych,
3. Zakładam złożenie samemu drukarki lub zakup takiej, którą sam będę potrafił serwisować. Jestem elektronikiem i mam już jakieś doświadczenie z podobnymi układami.


Po rozmowach z kilkoma kolegami skłaniam się do budowy drukarki 3D w oparciu o model Prusa i3.
Znalazłem taką ramę aluminiową:
http://allegro.pl/rama-aluminiowa-prusa ... 56618.html

Moje uwagi, pytania i prośby do Was:

1. Zakładam, że model Prusa i3 jest najbardziej powszechny. Czy rama z powyższego linka nie ma jakiś znanych mankamentów? Może jest najnowsza wersją Prusa i3?
2. Czy kupować ramę aluminiową czy stalową? Gdzieś czytałem, że jakieś modele ram aluminiowych wymagają jakiś wsporników bo się uginają... Czy to też może dotyczyć tego modelu ramy?
3. Większość elementów poza ramą, będę chyba kupował przez AlliE..., czy macie jakiegoś wypróbowanego sprzedawcę, u którego można zamówić większość elementów?
4. Silniki krokowe - zakładam, że NEMA17 wystarczy?
5. Elektronika - jaka? Ostatnio miałem na tapecie układy z Arduino MEGA 2560... Po polecacie? Wiem tylko, że chcę mieć czytnik kart SD i wyświetlacz dotykowy, aby być niezależnym od połączenia z komputerem. Widziałem jakieś zintegrowane układy, które na jednej płytce mają MEGA 2560 i wyjścia na sterowniki silników krokowych. Czy te rozwiązania są już "wygrzane"?
6. Ekstruder - jaki? Wiem, że są metalowe, i chyba taki...? Chciałbym mieć możliwość zmiany dysz na różne średnice. Chłodzenie?
7. Rozumiem, że Prusa i3 zakłada osie X i Y na paskach GT2, a oś Z na dwóch wałkach trapezowych na przeciwbieżnych silnikach. W sumie 4 silniki krokowe plus piąty silnik do ekstrudera. Dobrze rozumiem?
8. Jaka płyta grzewcza? Teraz jest dostępnych kilka modeli. Co polecacie?
9. Inne uwagi mile widziane. :-)

Pisząc ten post znalazłem ofertę tego samego sprzedawcy od ramy, który proponuje na allegro gotowy model:
http://allegro.pl/drukarka-3d-prusa-i3- ... 21177.html
Co o tym sądzicie?
1. Czy ekstruder jest OK? Czy można zastosować w nim zmienne dysze o różnych średnicach?
2. Widzę, że silniki są używane. Ale dają 12 miesięczną gwarancję, więc chyba zaryzykuję. Zresztą zawsze można dokupić.
3. Elektroika oparta o Arduino Mega 2560 - z ekranem dotykowym i czytnikiem kart SD - chyba są teraz inne układy ale tu liczę na Wasze "za" lub "przeciw".
4. Jakieś inne uwagi do tego zestawu?

Chyba, mimo ceny, jak nie będziecie mieli jakiś uwag krytycznych to bym się na ten zestaw zdecydował, bo widzę, że większość elementów jest dostępna w sklepach internetowych. Ewentualnie jak będzie sporo negatywów, to postaram się samemu poskładać optymalny zestaw...

I na koniec. Byłbym wdzięczny za podesłanie przydatnych linków (na tym forum i nie tylko), które wyedukowałyby nowicjusza w druku 3D, abym po złożeniu wiedział jak podejść do konfiguracji i kalibracji. Generalnie nie ogarniam dobrze tematów związanych z podawaniem materiału, podgrzewaniem, i podobnymi tematami związanymi z tworzeniem elementu. Angielski znam. :-)


Wiem, że niektórzy pomyślą, że jest mnóstwo źródeł w internecie i to wszystko można samemu wyszukać. Tak, zgadzam się. Ale technologia też szybko się rozwija, a ilość informacji nie pozwala na szybkie odfiltrowanie tych już przestarzałych, dlatego liczę na Waszą pomoc. :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: dragonn »

Ad 2. na pewno lepiej stalowa, możesz poszukać np. p3steel. Ale ogólnie bardzo popieram wybór ramy z metalu! Dobrze zaczynasz. Ale możesz też np. zrobić Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition, na pewno da się ją poskładać bez wcześniejszego kupowania oryginalnej Prusy i3
Ad 3. pytanie trochę typu - 'czy auto osobowe jest dobre?', 99% drukarek jest na Nema17, to jest tylko standard który definiuje rozmiar silnika (ale nie jego długość). Osobiście jeśli budżet pozwoli polecam 42BYGHM809.
Ad 5. elektronika nie ma sensu kombinować z czymś innym niż na 2560 przy czym nie bierz czegoś co nie ma wymiennych stepsticków oraz nie bierz DRV8825. Standardowy RAMPS + Arduino Mega pewnie dobrze się sprawdzi.
Ad 6. ekstrudery są różne :P, moim zdaniem najlepszy jest Titan ale taki typu MK8 spokojnie da radę :P.
Ad 7. tak
Ad 8. MK3 3mm alu? Powinien być dobry

Co do gotowego zestawu
Ad 1. dysze na pewno można zmieniać, ekstruder powinien dać radę
Ad 2. powinny dać radę, ale mogą być głośne
Ad 3. wyświetlacz nie jest dotykowy :P, radę powinień dać, czytnik kart SD to pewien standard w drukarkach w dzisiejszych czasach

Osobiście jeśli masz chęci a wydaje się że tak to bym składał sam, dużo większa frajda i dużo więcej się nauczysz przy okazji :D.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: Kopytko »

Twoje założenia idą mocno w stronę gotowej drukarki mega i3:)
Co do ramy alu, nie polecam, przód jest zbyt giętki , brak wsporników do paska Y, powoduje prężenie tej przedniej płyty ( pisze to jako użytkownik 2 takich drukarek). Lepiej szukać stalowej wersji, jak dasz pliki to ze stali czarnej 3mm idzie to zlecić z materiałem za 90zł. Trzeba powysyłać zapytania do firm , tym się zajmujących. Ja tak własnie robiłem. Plus to stalowa jest cięższa i stabilniejsza. Minus tej ramy w każdym metalowym materiale, potrafi nieźle pobrzeczeć, ale z tmc to nie problem, bo znika.

Silniki tak 5 szt. Najlepiej 3szt 400 kroków i 2 szt 200 na osie Z.
Elektronika na mega 2560 ale z wyświetlaczem nie graficznym i nie dotykowym . Coć te chińskie dotykowe mają podobno swój procesor i nie obciążają tak atmegi ( nie wiem nie dotykałem:P ).
Głowica najlepiej e3d v6 oryginał, albo klon i dokupić kit oryginalny i zrobić składaka.
Ekstruder , klon titana z alie.
Silniki ozi Z najlepiej z zintegrowaną śruba trapezowa o skoku do 4mm , ale z 8 też da rade.
Płyta najlepiej mk3b, ale są różne opinie, ja ją polecam ( na podłożu aluminiowym.
Zasilanie najlepiej od razu 24V i do tego stepsticki TMC2100 . Ale wówczas przeróbka RAMPS 1,4 na 24V lub inna płyta - nakładka . Ja polecę DUE3DOM plus Arduino DUE, 32bity i płynniejsza praca. Dużo więcej możliwości rozbudowania.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Bardzo dziękuję za błyskawiczną reakcję.

Kopytko pisze:... Ja polecę DUE3DOM plus Arduino DUE, 32bity i płynniejsza praca. Dużo więcej możliwości rozbudowania.
Kopytko,
Szukałem na AlliE frazy "DUE3DOM" ale nic nie znalazłem. Wpisywałem też spacje, google też mi nic nie podpowiedziało. Czy poprawnie to opisałeś?
Słyszałem, że elektronika jest już dostępna w wersji 32bit i wiem, że lepiej dać sterowanie 24V. Ale nie wiem czego szukać... Widzę, że Arduino Due jest w wersji 32bit i domyślam się, że ten "DUE3DOM" to odpowiednik RAMPS w wersji na 24V?



Chyba jednak nie pójdę w stronę gotowego rozwiązania i3. Ciężko znaleźć gotowca, który będzie atrakcyjny cenowo i będzie zbudowany w oparciu o Wasze propozycje...
Wasze pierwsze odpowiedzi skłaniają mnie raczej do podjęcia decyzji o samodzielnym skompletowaniu wszystkich elementów. :D
Wieczorem postaram się przeszukać AlliEx uwzględniając Wasze opinie. Może macie jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę z AlliEx?

Ramę i większe elementy mechaniczne będę zamawiał lokalnie. Koszt 90zł to dużo taniej niż 320zł z Alledrogo..., więc chyba zlecę wycięcie CNC.
Resztę będę zamawiał przez AlliEx i w ramach Waszych propozycji będę szukał i kompletował listę do zamówienia.

Mam pytania co do ramy:
1. Który model i3 polecacie? Pewnie jest ich multum. Ja nie mam wielkich wymagań, chciałbym coś w miarę sprawdzonego, z uchwytem na jedną rolkę filamentu.
2. Prowadnice fi8 do łożysk liniowych - mój kolega miał trochę problemów z osadzeniem ich w ramie (jakieś 2 lata temu...), nie znalazł warsztatu, w którym zrobiliby mu nacięcia/rowki na te pierścienie zabezpieczające przed wypadaniem i musiał sam je robić przy użyciu piły kątowej. Ale teraz widziałem, że ludzie nawiercają otwór obok prowadnicy i wkręcają śrubkę, która blokuje prowadnicę. To chyba najlepsze i najprostsze rozwiązanie. Czy wybór modelu ramy ma tu jakieś znaczenie? Co polecacie?
3. Gdzie można pobrać pliki pod wycięcie CNC? Tu jestem nowicjuszem, zapewne jest wiele źródeł... ale i zbyt wiele informacji. Ciężko sobie wyrobić zdanie i podjąć decyzję. :-)
4. Coś tam czytałem o samopoziomującym się stole grzewczym... Czy to jest standard? Czy warto? Czy jest to związane z rodzajem ramy?
5. Czy ktoś z Wrocławia lub okolic może polecić firmę, która wytnie ramę, i która też ma materiał?

Podsumowując, chciałbym zbudować drukarkę w kosztach do 1500zł, przy jak najlepszym współczynniku jakość/ceny. Na wydajności mi nie zależy. Nie chcę używać też więcej niż jednego filamentu. Chciałbym mieć możliwość zmiany średnicy dyszy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: dragonn »

Due3Dom na aliexpress nie znajdziesz :P bo to polski produkt. Co najwyżej na aliexpress możesz kupić Arduino Due które wchodzi w DUE3DOM. Ja osobiście uważam że na początek szczególnie do konstrukcji typu Prusa i3 spokojnie wystarczy RAMPS + Arduino Mega.

Co do autolevelingu standard to nie jest, są zwolennicy i przeciwnicy :P. Na początek spokojnie poradzisz sobie bez a najwyżej później dołożysz sobie :P.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: tig33r »

Co do głowicy to jest polski produkt lama 3D i ekstruder Dodo do tego w sklepie u syntetycznego.
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Rok666,

Pisząc o sklepie syntetycznego masz na myśli ten: byq3d.eu ?
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Cofam pytanie. To musi być to. :-)

Przy okazji kolejne pytanie związane z głowicą Lama3D. Widzę, że są dwa modele, na filament 3 mm i 1,75 mm.
Tak, nie wiedziałem, że są filamenty o różnych średnicach. :D
Proszę w powiedzcie mi, w skrócie, jakie są najbardziej popularne filamenty, jak podejść do wybory średnicy filamentu.
Tak na zdrowy rozum od strony technicznej to się niczym nie powinno różnić...
geepard
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:25
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: geepard »

Witam, osobiście mogę polecić ramę I3 CORDOBESA- swoja wyciąłem ze stali 3mm nierdzewnej, dodatkowo dołożyłem od czoła dwa wsporniki osi Y oraz usunąłem zbędne otwory w ramie. Zastosowałem DUE3DOM mini, lame3d (1,75) oraz dodo3d- co też polecam, nie miałem z tym zestawem żadnych problemów. Minus zastosowania dodo i lame na oryginalnej karetce X to ograniczenie osi Z do wysokości ok 17cm.
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Budowa/zakup drukarki 3D Prusa i3 - pytania nowicjusza

Post autor: szadok71 »

Przepraszam za post pod postem ale mam teraz chwilę czasu, przeglądam internet i pojawiają się kolejne pytania/pomysły...

GŁOWICA i EKSTRUDER
Dosyć solidnie wygląda ta głowica Lama3D i ekstruder Dodo. Widzę, że ekstruder jest pod filament 1,75, więc to ten wymiar chyba jest najbardziej popularny. Chyba zdecyduję się na to rozwiązanie, tylko widzę, że na chwilę obecną Dodo jest niedostępny. Ale ma być we wrześniu.
Greepard, dzięki za info o ograniczeniu osi Z w tym układzie. :D 17 cm powinno mi wystarczyć.

Titan Mk8
Przejrzałem wstępnie AlliE i znalazłem kilka produktów, np.:
https://pl.aliexpress.com/item/3D-Print ... Title=true
i
https://pl.aliexpress.com/item/Titan-Ae ... Title=true
Ten drugi zestaw wydaje się solidniejszy, ma więcej elementów w zestawie, zestaw montażowy , radiator, wentylator i silnik.

Cena 25USD do 75USD za Titana w porównaiu do 215zl Dodo (ok. 58USD) plus Lama 170 zł (46USD).

Porównanie rozwiązania Dodo3D i Titan Mk8 poza różnicami w samym materiale jest dla mnie ciężka. Titan zawiera jakąś wielką zębatkę, natomiast Dodo ma inną mechanikę podawania filamentu. Dla mnie metal zawsze wydaje się pewniejszy. Szczególnie, że słyszałem, że jak nawali czujnik temperatury na głowicy to całość może się rozgrzać do wysokich temperatur i nie wiem jak plastykowe elementy Titana to wytrzymają.


ELEKTRONIKA
Od strony elektroniki kusi mnie Arduino w wersji 32 bitowej. Wiem, że płytka DUE3DOM jest trochę droga i Arduino Due też jest droższe ale chyba się zdecyduję na to rozwiązanie. Tylko jaki wyświetlacz z czytnikiem SD dobrać do tego zestawu? Poza tym, że układ jest 32 bitowy to płytka DUE3DOM wydaje się być lepiej zabezpieczona prądowa z osobnymi obwodami do grzałek stołu i głowicy. Pewnie ta decyzja spowoduje, że zapłacę więcej ok. 200zł ale chyba warto.

RAMA
Pliki do ramy P3steel, znalazłem:
https://github.com/AlvaroRey/P3Steel_V4_20x30
Do Cordobasa też:
https://www.thingiverse.com/thing:1528308

Proszę zerknijcie czy to to. :-)

O ile w zip'ie dla Cordobesa są tylko 3 pliki to plików do ramy P3steel v4 jest multum. Jak wybrać te właściwe? Wiem, że typ pliku zależy od tego co potrzebuje wykonawca, ale jak wybrać komplet plików dla całej ramy z tego zestawu?

B.T.W. Który program polecacie do podglądu plików, które idą do cięcia CNC, tak aby upewnić się, że jest wszystko?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”