Extruder z bambusa X1C

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
ODPOWIEDZ
J.A.
Posty: 447
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: BLX1CC
x 111

Extruder z bambusa X1C

Post autor: J.A. »

Na foto jeden z elementów tego extrudera.
Czy to normalne, że po niecałych 1000h tak to wygląda?
Musiałem rozebrać, bo się blokował. Wykonywał jakieś 20-30° obrotu i tyle.
Umyłem to, wygląda jak nowe...

Ale czy to trzeba posmarować? To metalowe zębatki, to chyba tak, wiadomo, że radełka nie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Posty: 3614
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy,PrMK3S,P1S
x 1920

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: morf »

Chwalisz się czy zalisz bo w sumie nie wiem...

Jakiś gęsty smar chyba można dać na te łopatki
Done is better than perfect.
J.A.
Posty: 447
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: BLX1CC
x 111

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: J.A. »

Pytam.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Posty: 3614
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy,PrMK3S,P1S
x 1920

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: morf »

Ale wygląda to źle wg Ciebie?
Ze zdjęcia nie wynika
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Posty: 2431
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 572

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: Jarewa »

J.A. pisze: 29 maja 2026, 18:25
Ale czy to trzeba posmarować? To metalowe zębatki, to chyba tak, wiadomo, że radełka nie.
Plastikowe też trzeba smarować

https://wiki.bambulab.com/en/P1/mainten ... ning-guide
J.A.
J.A.
Posty: 447
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: BLX1CC
x 111

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: J.A. »

morf pisze: 30 maja 2026, 23:10 Ale wygląda to źle wg Ciebie?
Ze zdjęcia nie wynika
Może nie wygląda, ale fakt jest faktem, że jak wyżej pisałem, blokował się, gdzieś, któryś z tych pkawałków powodował, że ekstruder nie podawał filamentu. Po dokładnym umyciu, i przesmarowaniu (te skośnie to metalowe koło zębate), działa bardzo ładnie.
I bardziej chodziło mi o to, czy to element okresowej konserwacji bo ten typ tak ma, czy jednak nie powinno się to robić.
Jarewa pisze: 31 maja 2026, 09:40 Plastikowe też trzeba smarować

https://wiki.bambulab.com/en/P1/mainten ... ning-guide
Kurde, nie znalazłem tego w wiki, dzięki.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
J.A.
Posty: 447
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: BLX1CC
x 111

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: J.A. »

Wynika z tego artykułu, że to w zasadzie stały element do konserwacji i smarowania, jak prowadnice, śruby etc.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Posty: 2431
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 572

Re: Extruder z bambusa X1C

Post autor: Jarewa »

J.A. pisze: 31 maja 2026, 13:26 Wynika z tego artykułu, że to w zasadzie stały element do konserwacji i smarowania, jak prowadnice, śruby etc.
Tak, nie smarowanie powoduje większy luz między zębny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”