Jak dobrać śrubę trapezową?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: szadok71 »

Witam,

Pytanie podstawowe ale na forum nie znalazłem odpowiedzi w wyszukiwarce.

Mam silnik krokowy z krokiem podstawowym 0,9 stopnia, którego 2 sztuki będą przeznaczone dla osi Z.
Taki silnik daje 400 kroków na obrót.

Jak dobrać śrubę trapezową?

Będę drukował w większości głowicą 0,4 mm.
Śruba Tr8x2 na jeden krok silnika da mi 0,005 mm - to chyba przerost formy nad treścią? I jeszcze mamy mikro kroki...
Śruba Tr8x4 do już dwa razy więcej czyli 0,01 mm
A Tr8x8 to 0,02 mm...

Ja będę pracował na Due3Dom, gdzie chyba na sztywno są zlutowane zworki na 1/16 kroku. Na zdrowy rozsądek śruba Tr8x8 powinna wystarczyć.

Dobrze wnioskuję?
Jakie śruby Wy używacie?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: Berg »

Śruby raczej bym dobierał do masy stołu a nie do silników. W większości przypadków 400 krokowy nie ma sensu na Z, nie spotkałem się.
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: szadok71 »

Zgadzam się, że 400 krokowy silnik w osi Z to być może nie ma sensu, ale zamówiłem paczkę 5 jednakowych silników i tak będzie. A że kroków jest za dużo to chyba w niczym nie przeszkadza? Gorzej byłoby jakby było ich za mało. :-)
Awatar użytkownika
HIWIN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 09 gru 2016, 16:07
Lokalizacja: Bytom
x 5

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: HIWIN »

No , ale przy wyborze śrub trapezowych to niech kolega pierw zwróci uwagę na krotność :)

Posłużę się obrazkiem i przykładem:
Obrazek
Bo kolega kupi śrubę trapezową 4 krotną o skoku ( pitch ) 2mm, a w rzeczywistości bierzemy pod uwagę lead co przy 4 krotnym daje 8mm ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: Berg »

szadok71 pisze:Zgadzam się, że 400 krokowy silnik w osi Z to być może nie ma sensu, ale zamówiłem paczkę 5 jednakowych silników i tak będzie. A że kroków jest za dużo to chyba w niczym nie przeszkadza? Gorzej byłoby jakby było ich za mało. :-)
Nie przeszkadza jedynie gdy te silniki nie są za słabe, zazwyczaj 400 krokowe są słabsze od 200. Teoretycznie, bo akurat jak patrzę na parametry w chińskich notach to tego nie widzę. Trochę dziwne.

Wydaje mi się, że większy skok jest lepszy bo jakby ładniej się taka śruba centruje w nakrętce. Tak to sobie wyobrażam. Jakieś mam takie doświadczenia, że najbadziej widoczne paski jeśli jest kłopot ze scentrowaniem wychodzą mi przy śrubach ze skokiem 2mm.

Teraz do HC założyłem dość nietypowo TR8-4
dawidu00 pisze:No , ale przy wyborze śrub trapezowych to niech kolega pierw zwróci uwagę na krotność :)
(...)
Bo kolega kupi śrubę trapezową 4 krotną o skoku ( pitch ) 2mm, a w rzeczywistości bierzemy pod uwagę lead co przy 4 krotnym daje 8mm ;)
Chińczycy podają najczęściej lead i już przez nic nie trzeba przemnażać:
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-TR ... 58192.html

No i za wyjątkiem śrub z lead 1mm wszystkie stosowane mają pitch 2mm
Adinfo
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: DanyQsh »

Dla prędkości posuwowej znaczenie ma rzeczywisty skok śruby i nie ma znaczenia ile ma "zwojów". Im śruba ma większy skok, tym jest szybsza przy danej prędkości obrotowej silnika, ale za to mniej samohamowna. Można wolniej kręcić silnikiem utrzymując jego wysoki moment obrotowy - spada wraz ze wzrostem prędkości. Igus już od skoku chyba 6mm uznaje śruby za niesamohamowne, choć z doświadczenia wiem że nie tak łatwo je ruszyć siłą osiową. Przeważnie jest tak, że im większy skok to zwojów jest więcej. Jeśli zwojów jest więcej dla tego samego skoku to gwint jest tylko drobniejszy - to chyba ta sytuacja ze zdjęcia. Szczerze jeszcze się z nią nie spotkałem. Poszukaj na stronie Igusa kalkulatora dla śrub i dobierz masę twojego stolika, prędkość posuwową jaką chcesz osiągnąć i wyskoczą Ci propozycje. Ultimaker ma śrubę chyba o skoku 8mm i naprawdę szybko operuje stolikiem :)
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: TDI-CAD »

Ilość zwojów śruby może mieć znaczenie w przypadku kiepskiego wykonania gwintu. Gwint jednokrotny nacięty, wytoczony czy wygnieciony będzie miał większą tendencję do "skoszenia" To samo dotyczy się nakrętki. Suma błędu tolerancji geometrycznych wpływa bezpośrednio na "pływanie" nakrętki na gwincie. Szczególnie to widać na kiepskich prętach i nakrętkach z ciastoramy. Gwint wielokrotny w znacznym stopniu eliminuje błędy geometryczne. Musi być dokładniej wykonany ponieważ nakrętka nie będzie w stanie obracać się na źle wykonanym gwincie.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: Marcin1415 »

Kupiłem śruby o lead 2mm TR8x2. Jeden obrót to 2mm w Z. Są samochamowne ale już od lead 4mm nie koniecznie będą. Jestem zadowolony z luzów w nakrętkach mosiężnych ponieważ nie przenoszą żadnych sił poprzecznych na wydruk.
szadok71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:28

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: szadok71 »

Bardzo dziękuję za porady.
ma3x
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 10 gru 2018, 19:14

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: ma3x »

Witam
Chciałbym odgrzebać temat śrub i prosić o radę. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą chamownością i leadem a chciałem użyć śruby TR 8x8 do osi X w tronxy x5sa i mam wątpliwości czy to zadziała prawidłowo. Co byście poradzili? Czy może lepiej mniejszy skok?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”