Jak dobrać śrubę trapezową?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 632
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: Rozarh »

ma3x pisze:Witam
Chciałbym odgrzebać temat śrub i prosić o radę. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą chamownością i leadem a chciałem użyć śruby TR 8x8 do osi X w tronxy x5sa i mam wątpliwości czy to zadziała prawidłowo. Co byście poradzili? Czy może lepiej mniejszy skok?
Mam nadzieję, że to literówka z tą osią "X" i śrubą trapezową. Nie polecam tego ze względu na hałas ;)
Jeśli jednak chcesz w to brnąć, top podpowiadam, że w przypadku X samohamowność nie ma znaczenia - grawitacja działa tylko na osi Z :)

Generalnie śruby T8-8 mają 4 zwoje gwintu i tworzą one już tak ostry kąt z osią, że na skutek działania grawitacji gdy silnik nie ma zasilania może się zdarzyć samoczynny zjazd osi w dół.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ma3x
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 10 gru 2018, 19:14

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: ma3x »

Witam
Dzięki za zainteresowanie tematem :)
Hałas mi nie przeszkadza. Bardziej zależy mi na dokładności. Maszyny w firmie której pracuję są właśnie na takich śrubach i pomyślałem czemu by nie zbudować drukarki na śrubach. Paski mają wiele wad których nie mają śruby a te z kolei są głośne to akurat wiem :) Ale chciałbym spróbować jak to będzie działać. Zacząłem już projektowanie mocowań na silniki i łożyska. Tylko czy TR8 będą ok? czy może mniejszy skok?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1598
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 366

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: Jarewa »

Śruby są w miarę ciche... Wiesz czemu nikt nie zbudował drukarki na śrubie?? bo o ile na osi Z to jest ok, ale na X,Y to jedna wielka pomyłka i nie uzyskasz dużych prędkości..
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: dziobu »

Śruba trapezowa w X/Y to chory pomysł. Jeśli już to kulowa o dużym skoku.
Poza tym dokładność... marna szansa żeby było lepiej niż osiągniesz na dobrze zrobionych paskach. Zresztą jak ma być lepiej jak paski spokojnie wystarczają nawet dla dyszy 0.15/0.2.
Jarewa pisze:Wiesz czemu nikt nie zbudował drukarki na śrubie??
Dragon3D robił kiedyś drukarki z X/Y na śrubach kulowych.
Fot-sruby-1.jpg
Fot-sruby-1.jpg (76.05 KiB) Przejrzano 1539 razy
src: http://dragon3d.pl/wp-content/uploads/2 ... ruby-1.jpg

Ale już nie robi :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1598
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 366

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: Jarewa »

A np. TMC22xx nie ma czasem graniczną częstotliwość STEP 200kHz?? co przekłada się dla silnika przy rozdzielczości 1/16 60obr/s?
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: kawaled6 »

Również odradzałbym zastosowanie śrub. Śruby stosuje się raczej tam gdzie mamy do czynienia ze stosunkowo dużymi, zmiennymi siłami i zależy nam na dużej dokładności (śruby mają znacznie większą sztywność niż paski). No a w drukarce jedyne siły to siły bezwładności przy rozpędzaniu i hamowaniu (no i ewentualnie jakieś znikome siły tarcia głowicy o detal podczas nakładania materiału), które zazwyczaj są stosunkowo małe.

Kolejnym aspektem jest łożyskowanie takiej śruby tak aby nie występowały luzy poosiowe, a i dokładność spasowania chińskich nakrętek i śrub też nie jest jakaś powalająca i występują tutaj luzy nawet kilku dziesiątych milimetra w najgorszym przypadku.

Oczywiście spróbować można bo czemu nie, ale rozwiązanie na paskach będzie raczej lepsze w tym wypadku :)
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jak dobrać śrubę trapezową?

Post autor: dziobu »

Jarewa pisze:A np. TMC22xx nie ma czasem graniczną częstotliwość STEP 200kHz?? co przekłada się dla silnika przy rozdzielczości 1/16 60obr/s?
- 200000 imp/s (mam wrażenie że max to 300kHz ale mniejsza z tym bo to i tak dużo)
- silnik 400kr/obr
- dzielnik: 16
To daje MAX 31.25 obrotu/s, co przy śrubie 1605 (akurat taką mam ;p) pozwala na jazdę z szybkością 156mm/s.
Można przyspieszyć dając przekładnie pasową między silnikiem a śrubą (i tak jakąś przekładnie trzeba dać).

Ale to teoria. W praktyce:
  • NEMA17 nie da rady; wypadało by dać NEMA23 którego elektronika z tronxxy nie uciągnie,
  • Śruba nie lubi szybkich obrotów ()wpada w wibracje) więc trzeba by dać coś o większym skoku (1210 czy 1610); możliwe że i tak trzeba będzie ograniczyć maksymalną szybkość,
  • Śruba wymaga dobrego mocowania a dobre mocowanie jest duże i ciężkie. Jedna z tych osi ma jeździć...nie wiem czy konstrukcja drukarki na chińskich profilach 2020 to przeżyje. Trochę większe urządzenie jakie robiłem, na firmowych 4040 i dość pancernej konstrukcji (dwie prowadnice hiwin MGN15, trzy wózki) całe chodziło przy obrotach śruby ~5Hz.
  • Po modyfikacji to będzie 2-3x droższa drukarka działająca 2-3x gorzej :D
Jest to fajna modyfikacja jakby na karetce miała wisieć ciężka głowica. Bardzo ciężka. Śrubom to wtedy wszystko jedno i też pojadą. Ale dla lekkiego układu zysk będzie żaden a problemów cała masa.
dragonn
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”