Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Post autor: DanyQsh »

Witam,

Mam problem z zatykaniem się głowicy, ale po kolei.
Jest to klon e3dv5 z teflonem w łączniku. Jakiś czas temu owy przegrzałem i głowica się zapchała do czasu wymiany na nowy egzemplarz łącznika z wkładką teflonową. Problem znikł i mogłem drukować dalej. Ostatnimi czasy coraz częściej radełko przeskakiwało na filamencie oraz coraz ciężej było przepchać filament ręcznie (ale jeszcze szło). Po rozebraniu, przejrzeniu oraz poskładaniu głowicy nie mogę filamentu przepchać nawet ręcznie - filament czopuje się w okolicach krótszego gwintu łącznika, czyli tak naprawdę na wejściu do bloku. Nasuwają mi się pytania typu: jak to jest, że drukuję głowicą, nie przegrzewam jej i po jakimś czasie się zatyka? Czy wkładka teflonowa ulega zużyciu temperaturowemu i mechanicznemu? Głowica skręcona prawidłowo: łącznik ma krótszy gwint w bloku, do tego dokręcona dysza aż do łącznika (nie styka się z blokiem), dokręcony radiator i przerwa między nim a blokiem ok. 2mm + dokręcone na ciepło. Dodam, że podjąłem próbę skręcenia głowicy klon e3dv6, gdzie jest wkładka teflonowa 4/2mm i ta sama sytuacja. wydawało mi się, że teflon 2/4mm będzie solidna barierą cieplną. Co może być przyczyną:
- Zbyt słaby wiatrak słabo chłodzi i teflon się zużywa? Zużyty wiatrak i jak wcześniej? Zamówiłem już sunona 9,3m3/h. Wniosek - zużyty łącznik na skutek słabego fana?
- Termistor daje złe wskazania? Może być tak, że temp. jest inna, niż ta którą pokazuje? (pokazuje 20 w pokoju, gdzie mniej więcej tyle jest). Jeszcze nie zakładałem nowego.
- Brak izolacji bloku kaptonem i ciepło działa na radiator powodując zbyt wysoką temperaturę w wyższej strefie głowicy?
- Zużycie rurki teflonowej na styku z dyszą?

Dużo się nauczyłem o drukowaniu, ale zatkane głowice są jeszcze dla mnie czarną magią. Jeśli jesteście w stanie dodać swoje 3 grosze do moich rozmyślań nad rozwiązaniem problemu będę wdzięczny. Zawsze oszczędzałem na głowicach i używałem klonów bo jakoś drukowały, ale jak po najbliższej dostawie chińskie v6 od 3dspring nie będą działać to kupuję od tdi albo feniksa. W ostateczności ori.
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 1
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Re: Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Post autor: BobekNierobek »

Ja mam Lame3D, ale zaizolowanie bloku grzejnego sporo dało w kwestii czopowania się filamentu. Zresztą jak poczytasz mój temat to zobaczysz z czym się borykałem.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Post autor: Domell »

Prawdopodobnie pierwszą odpowiedzią jaką tu uzyskasz będzie cooler który podejrzewasz :)
Podobnie miałem, zmiana wentylatora, izolacja bloku to już standardowe błędy (mój też)

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Post autor: Kopytko »

Problemem podejrzewam będzie sam teflon, podpowiedz nam jaki masz. Czy jest mocno mleczny, czy bardziej krystaliczny? Ja miałem problem z krystalicznym, po kilku dniach puchł. Co do odpowiedzi na twoje pytanie, czy sie zużywa, to TAK. Puchnie po jakimś czasie i blokuje filament, normalna sprawa. co do nie rpzegrzewania, nie będzi tego taki pewny na chińskim termistorze 3950:P
Reszta chłodzenie, izolacja itp, nie ma przy teflonie aż takiego znaczenia. Dodatkowe pytanie, czy masz łącznik przez , który rurka moze przejść na wylot, czy z jednej strony jest jakby zaślepiona ,ze rurka moze się swobodnie opierac o czesc łącznika? JEżeli na wylot, to pamiętaj aby docinać rurkę , jak juz wkręcisz łącznik na maxa do radiatora, następnei docinasz rurkę aby wystawała przy krótkim gwincie ok 0,5mm. Jak docinasz na wymiar to ona ci wpada do radiatora i to powoduje blokady.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Post autor: DanyQsh »

Wracam z pola boju. Stety niestety przyczyną okazały się dwie zatkane dysze. W jednej znalazłem blaszki ze złączki pneumatycznej po ostatniej awarii, a druga zatkana chyba ABSem. Przepraszam, że zmarnowałem Wasz czas na analizę problemu, ale dziś miałem chwilę na napisanie oraz prace przy drukarce i później tak jest, że post napisany i człowiek równolegle dochodzi do rozwiązania. Postanowiłem z ciekawości założyć dyszę 0.2, która nówka sztuka leżała od dawna. Do tego złożyłem jeszcze raz klona e3dv6 na nowym termistorze i właśnie owej dyszy. Filament poszedł jak zły przez ten mały otworek. Więc wypaliłem pozostałe 3 dysze, gdzie właśnie w jednej znalazłem owe blaszki. Pech chciał, że podczas prób wykorzystywałem te zatkane dysze i moja uwaga skupiła się na łączniku i termice głowicy :/ Mam nadzieje, że mimo wszystko wiedza zostanie dla potomnych. Wniosek taki, że trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki przy awarii głowicy i sprawdzać wszystko.
Kopytko pisze:Problemem podejrzewam będzie sam teflon, podpowiedz nam jaki masz. Czy jest mocno mleczny, czy bardziej krystaliczny? Ja miałem problem z krystalicznym, po kilku dniach puchł. Co do odpowiedzi na twoje pytanie, czy sie zużywa, to TAK. Puchnie po jakimś czasie i blokuje filament, normalna sprawa. co do nie rpzegrzewania, nie będzi tego taki pewny na chińskim termistorze 3950:P
Reszta chłodzenie, izolacja itp, nie ma przy teflonie aż takiego znaczenia. Dodatkowe pytanie, czy masz łącznik przez , który rurka moze przejść na wylot, czy z jednej strony jest jakby zaślepiona ,ze rurka moze się swobodnie opierac o czesc łącznika? JEżeli na wylot, to pamiętaj aby docinać rurkę , jak juz wkręcisz łącznik na maxa do radiatora, następnei docinasz rurkę aby wystawała przy krótkim gwincie ok 0,5mm. Jak docinasz na wymiar to ona ci wpada do radiatora i to powoduje blokady.
Teflon mleczny. W v6 nówka sztuka cięty z metrowej rurki. Łącznik mam ten ze zwężeniem w środku, więc rurkę włożyłem do oporu i przyciąłem z minimalnym naddatkiem. Na sprawnej dyszy już działa dobrze. Ostatnio ktoś pisał, że taką głowicę z teflonem 4/2mm można grzać dla ABS'u. Jeśli tak, to w końcu podrukuję sobie ABS'em. Tylko dajcie znać czy rzeczywiście da radę.

Dzięki i pzdr.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Zatykanie się głowicy - po raz kolejny

Post autor: Kopytko »

JA w CTC cały czas z ABS tylko drukujez teflonem w łączniku i częściowo dyszy również:) , Przemek na swoim Mendlu ,że względu ,zę używa też PLA , to ABS też idzie na teflonie. Ważne aby nie przegrzewać i co jakiś czas zmienić teflon.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”