"MakerBot Replicator Z18 - istotne zapytanie konstrukcyjne

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Av4444
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2017, 11:56

"MakerBot Replicator Z18 - istotne zapytanie konstrukcyjne

Post autor: Av4444 »

Witam!
Ostatnio zaintresowałem się drukarką "MakerBot Replicator Z18"
http://centrumdruku3d.pl/baza-drukarek- ... cator-z18/

i patrząc na jej budowę mam dwa pytania, mianowicie:

1.) Stół jest przesuwany w osi Z za pomocą dwóch śrub trapezowych i zestawu prowadnic po obu stronach. Jaki jest cel takiego rozwiazania? W większości drukarkach stół jest "przymocowany" do jednej takiej śruby.

2.) Komora jest podgrzewana, a jakie znaczenie ma zastosowanie systemu chłodzenia wydruku wiatraczkiem? co by się stało bez niego ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: "MakerBot Replicator Z18 - istotne zapytanie konstrukcyjne

Post autor: dragonn »

Av4444 pisze:
1.) Stół jest przesuwany w osi Z za pomocą dwóch śrub trapezowych i zestawu prowadnic po obu stronach. Jaki jest cel takiego rozwiazania? W większości drukarkach stół jest "przymocowany" do jednej takiej śruby.

2.) Komora jest podgrzewana, a jakie znaczenie ma zastosowanie systemu chłodzenia wydruku wiatraczkiem? co by się stało bez niego ?
Przy takim polu roboczym końcówka stołu która nie jest podparta może wpadać w wibracje, sam w Evo robię stół podparty z obu stron
Co do chłodzenia wydruków - wszystko zależy od tego jaki materiałem drukujesz, dla PLA jest konieczny. A ogrzewana komora nie mam tutaj nic do tego, filament wychodząc z głowicy ma około ~200C, przy ogrzewanej komorze też trzeba go schłodzić do temperatury komory.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: "MakerBot Replicator Z18 - istotne zapytanie konstrukcyjne

Post autor: McKee »

Dodam tylko, że ogrzewana komora pomaga w utrzymaniu stałej temperatury i stopniowemu chłodzeniu wydruku.
Bardzo przydatna rzecz, a nie jest popularna i nie widać jej w innych konstrukcjach, bo patent należy do Stratasys (właściciela Makerbot-a).

Odnośnie punktu 1 - nieprawda że stół jest przymocowany do śruby - od stabilizowania położenia są prowadnice i zwykle są właśnie 2. Śruba służy tylko do popychania stołu do góry - nie do stabilizowania jego ruchu.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”