Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
adil94
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2017, 14:56

Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: adil94 »

Witam.
Zakupiłem drukarkę Da Vinci 1.0 Pro. Jest to moja pierwsza. Zależało mi, żeby była to maszyna plug & play. Nie potrzebowałem zabawy w ustawienia czy kombinowanie tylko wydruków. Niestety już na wstępie pojawiły się irytujące problemy.

Drukuje z ABS. Temperatura ekstrudera 240, stołu 90. Oprogramowanie do tworzenia G-codów XYZware.

1. Ciągle zapychająca się dysza. W trakcie pierwszego większego wydruku ~24h pod koniec dysza przestała podawać filament. Przepychanie załączonym drucikiem nic nie dawało. Musiałem wyjąc cały ekstruder i dokładnie wyczyścić. Aktualnie praktycznie co 4-5h jest to samo. Z dyszy przestaje "wychodzić" materiał. Trzeba rozmontować i wyczyścić. Jest to strasznie denerwujące, ponieważ nie mogę wydrukować nic większego.

2. Odrywające się rogi wydruku. Potrzebuję wydrukować obudowę do elektroniki. W przybliżeniu kształt przypomina pudełko. Za mną już 5 podejść. Każde przegrane. Za każdym razem ok 8-10 warstwy rogi zaczynają podnosić się do góry. Myślałem, że to problem ze słabym przywieraniem do stołu, ale wypróbowałem już drukowanie na papierze, kleju dimafix, taśmie dwustronnej. Zawsze to samo.


Zdaje sobie sprawę, że pewnie dla was to śmieszne problemy, ale ja niestety nie mogę znaleźć na nie rozwiązania.
Pozdrawiam
Załączniki
20171004_141938.jpg
20171004_141934.jpg
20170927_211609.jpg
20170927_131102.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: dragonn »

Czy to taśma na stole? Do wywalenia, kup dimafix.
krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: krzaku »

A próbowałeś wyższą temperature stołu? Przestawienia drukarki w cieplejsze miejsce bez przeciągów?

Co do zapychającej dyszy to nie wiem jaka jest fabrycznie w Da Vinci, ale może by spróbować markowej, E3D na przykład. Masz założony czyścik do filamentu? Jakiej jakości ABS?
dragonn pisze:Czy to taśma na stole? Do wywalenia, kup dimafix.
Napisał że już z nim próbował.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: Artu »

dragonn pisze:Czy to taśma na stole? Do wywalenia, kup dimafix.
Warto czytać ze zrozumieniem :mrgreen:
adil94 pisze:...wypróbowałem już drukowanie na papierze, kleju dimafix, taśmie dwustronnej. Zawsze to samo...
Duże elementy z ABS wymagają "braku przeciągów", a najlepiej zamknięta komora :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: dragonn »

Ah shit xD, patrzyłem tylko na zdjęcia, przepraszam :D. Tak w ogóle Da Vinci nie umie drukować z PLA? Dla początkującego ABS to słaby pomysł.
adil94
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2017, 14:56

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: adil94 »

Drukarka stoi w kuchni. Temperatura otoczenia to min 22 stopnie. Komora jest w pełni zamknięta. Maksymalna temperatura stołu to 90*C

Na tym dimafixie strasznie się zawiodłem. Nawet małe elementy nie chciały się trzymać tylko od razu "latały" po stole.

Nie mam czyścika do filamentu. Możesz wskazać jak to ma wyglądać, ponieważ nic takiego nie widzę na allegro. Jeśli chodzi o tą dysze to ekstruder wygląda tak: http://aemca.pl/akcesoriaczesci/180-eks ... 1833.html? więc nie wiem czy się w ogóle ją da wymienić.

ABS wybrałem ze względu na jego właściwości mechaniczne, ale mam jedną rolkę PLA więc spróbuje z nim.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: emartinelli »

adil94, podaj jeszcze parę szczegółów, łatwiej nam będzie pomóc:
- wymiary drukowanego obiektu
- skąd masz filament (producent)
- czy jesteś w stanie sprawdzić czy to 90 stopni jest realne na stole? TO że tyle ustawiasz w sofcie nie znaczy że tak jest realnie.

Dimafix zaczyna dobrze trzymać przy minimum 80 stopniach (realnie na stole), jak jest mniej elementy będą odskakiwać. Z dużymi wydrukami z ABS to na większości drukarek jest problem. Może spróbuj PLA lub PET (o ile PET pójdzie na XYZ)

Czyścik możesz sobie wydrukować :)
https://www.thingiverse.com/thing:1692395
najlepiej z ABSu, może taki mały element uda sie przed zapchaniem.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2017, 16:39 przez emartinelli, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: Sokoli »

Jeśli dimafix nie daje rady nawet przy 90 stopniach to koniecznie sprawdź odległość dyszy od stołu przy pierwszej warstwie.
A tak z ciekawość z jakiego materiału jest powierzchnia na której drukujesz i czy dimafix dałeś bezpośrednio na tą powierzchnię?
adil94
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2017, 14:56

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: adil94 »

Wymiary to 200x150. Na zdjęciu wizualizacja. W sofcie dane z czujnika pokazują, że trzyma te 90, ale zaraz sprawdzę pirometrem. Filament próbowałem od Aemka i Spectrum.

Stół jest zrobiony z aluminium. Dimafix psikam na nie niego bezpośrednio, obficie. Odległość dyszy od stołu to 1,2mm. Ustawiałem to na grubość wizytówki. Jaka powinna być prawidłowa?

Do tego czyścika należy użyć gąbki czy jakiejś włókniny?
Załączniki
Część004.png
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Początkowe problemy z Da Vinci 1.0 Pro

Post autor: dragonn »

Wizytówka jest za gruba, na kartkę papieru powinna być odległość od stołu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”