Ramps fizyczne piny

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Ramps fizyczne piny

Post autor: Marcin.KnD »

usiłuje skonfigurować swój repieter na podstawie gotowego wsadu udostępnionego do X3D core XY, bo buduje jego klona, ale nie moge dojść składu

nie wiem jak sterować wentylatorami wydruku i głowicy, gdzie są ich wyjścia na ramps? o ile głowicę jeszce rozumiem że można na stałe 12 V dac to do wydruku pasuje sterować ale Gdzie jest Fan PIN i Fan2 Pin??

druga sprawa nie mogę dojść jak dział opcja Case Light Pin, wybieram np D40 w Aux 1, ale po zmianie opcji w menu nic się nie dzieje cały czas jest 5V. Opcja steruje masa czy plusem??

Poświęci ktoś chwilę żeby pomóc, wytłumaczyć , naprowadzić?
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1023
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Ramps fizyczne piny

Post autor: samezrp »

Wyjście wentylatora wydruku, to sterowane, jest pomiędzy grzałką hotendu, a grzałką stołu. D9.
Specjalnego wyjścia na wentylator ekstrudera nie ma (rozumiem, że to masz na myśli pisząc głowica, bo samej głowicy, z której wychodzi filament się nie chłodzi, chłodzi się wydruk). W zależności czy 5V czy 12V możesz wziąć z serwa (5V) lub z osobnego wyjścia 12V-AUX, jest koło diody D2, czasem niewlutowany.
Pamiętaj, że zasilanie do serw idzie z 3 pinowego złącza gdzie jest PS_OK, 5V i VCC, normalnie 5V jest niepodłączone i albo dasz zewnętrzne, albo połączysz zworą z VCC, wtedy pójdzie z tego samego zasilania co endstopy.

Jak działa light pin nie wiem.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Ramps fizyczne piny

Post autor: Marcin.KnD »

Już ogarnąłem, wstawiłem fan extender i mam automatycznie zalaczajacy się wentylator głowicy i oświetlenie sterowane z menu.

Teraz jeszcze myślę nad dołożeniem terminatora na radiator jednego ze stepstick ów i uaktywnienie funkcji aktywnego chłodzenia plyty

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Domell
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Ramps fizyczne piny

Post autor: Domell »

Aktywne chłodzenie rampsa? hmmm podoba mi się, jak zrobisz to opisz to fajnie. (po co ma wiać i hałasować jak nie ma potrzeby)
Chyba najlepiej na radiator stepsticka ekstrudera?

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ramps fizyczne piny

Post autor: dragonn »

Ja zrobiłem coś takiego, wystarczy zwykły mosfet i zrobić sobie na płytce lutowanej tak jak jest w schemacie RAMPS-a. a następnie w Marlinie w Configuration_adv.h:

Kod: Zaznacz cały

#define CUSTOM_USER_MENUS
#if ENABLED(CUSTOM_USER_MENUS)
  #define USER_SCRIPT_DONE "M117 User Script Done"

  #define USER_DESC_1 "Główny went. - on"
  #define USER_GCODE_1 "M42 P63 S255"

  #define USER_DESC_2 "Główny went. - off"
  #define USER_GCODE_2 "M42 P63 S0"

  /*#define USER_DESC_3 "Preheat for ABS"
  #define USER_GCODE_3 "M140 S" STRINGIFY(PREHEAT_2_TEMP_BED) "\nM104 S" STRINGIFY(PREHEAT_2_TEMP_HOTEND)

  #define USER_DESC_4 "Heat Bed/Home/Level"
  #define USER_GCODE_4 "M140 S" STRINGIFY(PREHEAT_2_TEMP_BED) "\nG28\nG29"

  #define USER_DESC_5 "Home & Info"
  #define USER_GCODE_5 "G28\nM503"*/
#endif
Wrzucić coś takiego, oczywiście komenda M42 P63 S0 i M42 P63 S255 to P63 oznacza port pod jaki podpięliśmy sterowanie mosfetem w RAMPS, u mnie jest to D63 na którymś z AUX. Tą samą komendę możemy dodać sobie do g-code startowego i końcowego.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Ramps fizyczne piny

Post autor: Marcin.KnD »

Można jeszcze prościej, jako że mam zamiar zastosować sterowanie zasilaczem ATX, czyli przy wykorzystaniu 5VSB będzie aktywne to co przy podłączonym USB, przy starcie druku wystartuje zasilanie 12V i wszystko ożyje, po zakończeniu druku dajemy M109 S50 T0, M80

Czyli gdy ekstruder wystudzi się do 50 stopni to wyłączy PSU a z nim wszystkie wistraki, przez ten czas płyta też powinna wystygnąć, ale to trzeba potwierdzić

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”