Czym kleić HIPS

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Kalakiryaa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 19 wrz 2017, 19:46
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: AnetA8
x 2

Czym kleić HIPS

Post autor: Kalakiryaa »

Witam :)
Jak w temacie: wiecie może czym najlepiej skleić HIPS?
Drukuję model w 2 częściach i potrzebuje żeby był potem w 1 :D

Pół żartem pół serio próbowałam acetonem, ale nie pykło ;)

Także tego- za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczna :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: dragonn »

Filament HIPS (Polistyren wysokoudarowy) łatwo rozpuszcza się w kąpieli opartej na roztworze d-limonene (silny rozpuszczalnik oparty jest na naturalnym, w pełni bezpiecznym dla skóry, kwasie cytrynowym powszechnie dostępny sklepach ze środkami czyszczącymi).
Czyli pewnie warto by było spróbować tym d-limonene myśląc analogicznie do ABS którego rozpuszcza acenton.
Awatar użytkownika
Kalakiryaa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 19 wrz 2017, 19:46
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: AnetA8
x 2

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: Kalakiryaa »

Dzięki! Spróbuję!
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: Kopytko »

Każdy, ale to każdy materiał, spotkany w druku 3d, kleje klejem CA i psikam od razu przyspieszaczem, klei wszystko nawet ptfe choć tu połączenie słabsze. łączenie warstw w sekundę:)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
diox
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 20 wrz 2017, 21:57
x 2

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: diox »

dragonn pisze:
Filament HIPS (Polistyren wysokoudarowy) łatwo rozpuszcza się w kąpieli opartej na roztworze d-limonene (silny rozpuszczalnik oparty jest na naturalnym, w pełni bezpiecznym dla skóry, kwasie cytrynowym powszechnie dostępny sklepach ze środkami czyszczącymi).
Czyli pewnie warto by było spróbować tym d-limonene myśląc analogicznie do ABS którego rozpuszcza acenton.
zaciekawił mnie wątek - czy takie coś da rade ? :
Załączniki
płaci — wyszukiwanie na Facebooku - Google Chrome 2017-10-06 11.57.11.png
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win. Mahatma Gandhi
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: WillingMagic »

HIPS rozpuszcza się d-limonenem lub terpentyną balsamiczną, więc tym można spróbować.
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: MarCiu »

W modelarstwie płytytki z HIPSu kleję klejem do modeli Takim typu Revel Hummbrol itd. W sumie każdy klej do modeli.
Tamyia ma fajny klej https://www.mojehobby.pl/products/Tamiy ... -40ml.html - sklep przypadkowy.
Jest on bardzo rzadki i wnika między dwie złożone razem części. W sumie wystarczy złożyć dwa detale, przeciągnąć pędzelkiem po krawędzi łączenia i gotowe.
Dzięki temu że jest bardzo rzadki, błyskawicznie paruje i szybko klei, Dobrze topi tworzywo i daje mocne połączenie beż wyraźnego sladu kleju.
Lubię ten klej.
FlameRunner, WillingMagic
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: FlameRunner »

W komentarzach piszą, że to bardziej rozpuszczalnik niż klej - potwierdzasz?
Czy nadaje się do czegoś innego niż (HI)PS?
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: MarCiu »

Tak, jest to klej rozpuszczalnikowy (topiący), jak każdy typowy klej modelarski (taki do modeli plastikowych), no oczywiście poza klejami CA. Ale własnie jego siła jest w jego konsystencji i właściwościach, jest bardzo wnikliwy własnie (na pewno typowe nitro, czy aceton, nawet pomimo tego, że jest podobnie ciekły nie wnika tak między części i nie klei tak szybko i bobrze - przy takiej samej technice aplikacji).
Typowe klejenie modeli (części) to posmaruj (czy to z pędzelkiem, czy z tubki itd) i złącz. A jego bardziej używa się na zasadzie połącz elementy i łączenie dotknij pędzelkiem (po dłuższym łączeniu przeciągnij wzdłuż). Klej wnika jak ciecz w kapilary.
Błyskawicznie paruje i przez to na zewnątrz praktycznie nie zostawia śladu, a zarazem przez to szybkie parowanie łączy szybko.
U siebie już przerobiłem dobrych parę takich słoiczków i chwalę sobie ten klej w modelarstwie.
O ile to taki sam HIPS jak typowe płytki kupowanie do modeli (a HIPS to raczej HIPS) to powinien sprawdzić się dobrze.

Jutro mogę sprawdzić na PLA i ABSie tego nie próbowałem więc nie potwierdzam na razie użyteczność.
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Czym kleić HIPS

Post autor: MarCiu »

Aż sprawdziłem na szybko co miałem pod ręką.

Ale podkreślam że testowałem na "suchym" filamencie, ucięte dwa kawałki ułożone równolegle i zaaplikowany klej. Na pewno im większa powierzchnia klejenia, tym będzie to połączenie mocniejsze i pewniejsze.

PLA połączenie OK.
ABS połączenie OK (może ciut lepiej niż PLA).
PETG słabsze. Na pewno klei, ale słabiej.
TPU Brak agresywności kleju, a więc i połączenie.
FlameRunner
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”