Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: FlameRunner »

Kiedyś w jednej drukarce miałem. Szybko się pozbyłem. Nie mogłem porządnie paska napiąć.


Marek, którą drukarkę wyciszasz? Jak jakąś skrzynkową, wyklej może matą bitumiczną?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 7
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: marek91 »

Więc tak, mata przyszła.
Wykonana z dość twardej gumy z przemiału, pachnie oponami :) Po kilku dniach powinno się "wypachnieć"
Jeśli chodzi o dzwięk to myślę że efekt jest podobny do rozwiązania z chusteczkami, tylko że estetyczniej to wygląda ;)

Spodziewałem się że będzie to trochę bardziej miękkie ale z drugiej strony... przecież to est pod ciężką pralkę.

Filip, do bizera, chcę wykleić od zewnątrz obudowę z pleksi jakąś pianką wygłuszającą.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: FlameRunner »

A co teraz słyszysz zza ściany?
Coś mi świta, że pianka nie pomoże na niskie (najlepiej się niosące) częstotliwości.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: kapi »

A moze coś na kształt wytłoczek do jajek ?
Skutecznie tłumi.
Na fabryce samochodowej widziałem jak tłumili ścianę - kleili cienką warstwę wełny mineralnej i na to szła blacha cienka gęsto otworowana.
Jak się stanęło później przy tej ścianie to aż w uszach piszczało od tej ciszy.

tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: Berg »

kapi pisze:A moze coś na kształt wytłoczek do jajek ?
Skutecznie tłumi.
Na fabryce samochodowej widziałem jak tłumili ścianę - kleili cienką warstwę wełny mineralnej i na to szła blacha cienka gęsto otworowana.
Jak się stanęło później przy tej ścianie to aż w uszach piszczało od tej ciszy.
tapatalk
tzw "Pułaki akustyczne", to zupełnie inne zagadnienie. Nic nie daje na wibracje. w ten sposób to sobie ścianę w pokoju można wykleić by tłumić odbicia dźwięków. Co w efekcie nieco obniża ogólny hałas ale głównie w efekcie dźwięk drukarki będzie dzięki takim zabiegom raczej piękniejszy, wyodrębniony, bardziej detaliczny :D. Do tego to służy :D. A raczej służyło by bo akurat wytłoczki od jajek to raczej legenda że działają. Są do tego specjalne pianki, profile dostępne w sklepach audio, dość drogie. Tanie gąbki z ząbkami też nie działają. To z kolei służy do wyklejania kolumn głośnikowych od środka, jeszcze inne zagadnienie, słuzy do tego by bas był głosniejszy a nie odwrotnie. :D
balgator
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: kapi »

rafaljot - raczej zatroszczyłem sie o marek91, anizeli jego sąsiada lub wibracje na maszynie.
do tłumienia drgań używam materiałów od fibro, lub conti. ale to raczej inny kaliber jest.
:piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: Berg »

obklejanie drukarki gąbkami, piankami na niewiele się zda. Coś tam pomoże ale bardziej za sprawą kleju a nie samej pianki.
To jest tak jak z gitarą. Dlaczego gitara akustyczna gra a elektryczna nie podłączona do prądu kompletnie nie gra i czemu jest taka ciężka - gitarzyści to masochiści, czy jak?!
No bo gra pudło rezonansowe a nie struny. Tak samo jest z drukarką "gra" głównie obudowa i inne drgające elementy o większej powierzchni, mogące wprawić w ruch tą powierzchnią powietrze. Struna ma minimalną powierzchnię, dlatego nie gra.
Im sztywniejsza obudowa albo wykonana z materiału, czy kompozytu tłumiącego drgania tym mniej będzie grać. Dlatego maty bitumiczne to jest rozwiązanie a nie gąbki.

Czemu gra na szafce? bo szafka staje się tym, co pudło rezonansowe w gitarze. Obklejenie szafki od środka matą bitumiczną, usztywnienie blatu od spodu też powinno pomóc w takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: xyzyx »

A co powiecie na takie rozwiązanie? Ciekaw jestem jak się sprawdzi TPU w takiej roli.
https://www.thingiverse.com/thing:2478598
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: Kopytko »

Może z innego materiału jak TPU zda egzamin, jednak TPU zbyt sztywne będzie, przy tak małym elemencie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
diox
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 20 wrz 2017, 21:57
x 2

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

Post autor: diox »

ja kupiłem piankę do yogi EVA , zwinąłem na kilka razy , super się sprawdza, pod moim biurem mieszkają ludzie , i jak ich zapytałem czy nie przeszkadza praca drukarki w nocy pytają jakiej drukarki - więc chyba sukces ;)
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win. Mahatma Gandhi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”