Na czym nauka drukowania?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: Marcin.KnD »

a własnie jak z grzaniem stołu? do ABS to wiem bo chodzi o właściwości materiału, bo ja nie będzie grzany to będzie się podwijać i pękać.

Ale PLA grzać czy nie grzać?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: dragonn »

Lepiej grzać, mniej problemów z trzymanie stołu.
Marcin.KnD
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: Marcin.KnD »

ok. chyba 50 stopni z tego co pamietam ?
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: anraf1001 »

Marcin.KnD pisze:ok. chyba 50 stopni z tego co pamietam ?
No 50-60
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: morf »

Zalezy od ceny termistora bym powiedzial heheh :-)
Ja grzeje "rzekome" 60C stol z dimafix pod PLA.
Po schlodzeniu sie prawie samo 'odskakuje'.

Tak na prawde musisz wydrukowac worek kubikow zeby sobie samemu wypracowac ustawienia z ktorych bedziesz zadowolony.
Oczywiscie jest to kwestia subiektywna, niektorzy sa zadowoleni out-of-the-box a niektorzy (np ja i grono innych osob z forum) ciagle cos grzebia i zmieniaja/"usprawniaja"/testuja...

Nie robiac reklamy kiedys polecilem koledze easyPla od fiberlogy na pierwsze wydruki. Ale tak na prawde wszystkie dobre jakosciowo PLA beda sie nadawac.
Odpusc sobie do kalibracji rozne egzotyczne filamenty:)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: Domell »

morf ma racje, zawsze i z każdym na forum jest tak samo czyli na początku tysiąc pytań a po pół czy po roku sam wypracujesz swoje metody i będziesz radził innym (o ile ci zapału starczy)

Ja pla na 65 stopni jadę ale miernik pokazuje coś między 5 a 8 stopni mniej ;)

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: Zepco »

Może na początek kup sobie startpack produkcji Devil Design, będziesz miał kilka kolorów, które na początek nie zajmą dużo miejsca, a potem to już tylko szukaj miejsca na kolejne szpulki. :D
Co do stołu nie przekraczaj 60stopni, bo powyżej może wydruk będzie się trzymał powierzchni ale dół się zdeformuje.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: McKee »

Ale żeście się uparli na tego Dimafixa.... Artu polecał jakiś lakier do włosów po ~13 zł/300g - podobno mocniejszy (nie wiem nie drukowałem / dopiero myślę o zakupie (i mam jeszcze 2 puszki Dimafixu)) - są alternatywy - nawet tańsze i (podobno) lepsze.
Ale wracając do tematu: do nauki drukowania i do PLA polecam niebieską taśmę malarską TESA - tak wiem, na tym podłożu się drukowało ~2 lata temu jak nie było Dimafixu - tylko ja jestem leniwy i skąpy - nie chce mi się czekać aż szyba wystygnie i nie chce mi się zmieniać ciepłej na zimną.
PLA na niebieskiej taśmie można drukować na zimno (ja grzeję pierwsze 3 warstwy na 60 stopni żeby dobrze złapało, potem wyłączam / oszczędzam prąd i środowisko (myślałby kto że mi naprawdę zależy ;-)).
W razie potrzeby taśmę się zmienia szybko, ale jeżeli będziesz umiejętnie odrywał to spokojnie wystarcza na kilka wydruków.

Dimafix trzyma tylko na gorąco - do ABS-u jest świetny ale do PLA taśma lepsza (IMHO / moim skromnym zdaniem).

Szyba daje błyszczący spód wydruku.
Niebieska taśma i wszelkie podkładki typu BuildTak dają - spód matowy.

PS.: Ktoś tu doradzał zakup szyby jednostronnie matowej - też dobra rzecz (+ Dimafix i ABS) - i fajny matowy spód (co lubię).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: Domell »

McKee zgodzę się z tobą i nie, na marvie który nie miał grzania jechałem na dima, co do czekania stygnięcia i grzania to: co? ja na ciepłym 10s przed wydrukiem dopsikuje i jazda :D
Przed dima robiłem chyba wszystko co było w opcjach łącznie z sokiem abs i teraz już nigdy bym do tego nie wrócił a samo dopsikiwanie jak się umie sprawia że pucha starcza na bardzooo długo więc po co kombinować?

I tak wiem, gdzie dwóch polaków tak 3 opinie więc na naszych wypowiedziach skończmy.
Co do pla od DD na początek opcja kilku kolorów wygrywa i nie wiem czy to już kwestia umiejętności ale nawet colorfill pla jest łatwy w druku choć ich abs odradzam :0
Dużo by gadać na temat firm materiałów itp, kolega musi się sam przekonać i nie wiem czy samo pla jest dobre na start, ja zaczynałem na noname abs 3mm i jak tym się drukuje na starej i2 to przejście na pla powoduje tylko uśmiech na twarzy a w odwrotnej kolejności już tak może nie być, wszystko zależy od człowieka, jego umiejętności, zawziętości i spędzonego czasu przed drukarką :)

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: RE: Re: Na czym nauka drukowania?

Post autor: kapi »

McKee pisze:
Dimafix trzyma tylko na gorąco - do ABS-u jest świetny ale do PLA taśma lepsza (IMHO / moim skromnym zdaniem).
Dzięki


tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”