Drukarka Pyramid - przesunięcia

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
sut72
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2017, 13:23

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: sut72 »

Podjechałem z VREF na niecałe 1V. Nic to nie zmieniło, niestety, jak głowica wyjeżdżała poza obrys przedmiotu, tak wyjeżdża.... :-((
Silniki na X i Y pracują z takimi jakby charaktersytycznymi trzaskami (jakby właśnie "gubiły" kroki).
Ale to nie jest jedyną przyczyną uciekania głowicy, bo przyuważyłem, że stolik płynnie wyjeżdża sobie poza przedmiot....
:-((
Może rzeczywiście coś jest porąbane w firmwarze? Niestety, nie mam dostępu do żadnej jego wersji.... Nie mam żadnej dokumentacji poza częścią obrazkowej instrukcji montażu mechanicznego, nic więcej, ani schematu, ani opisu połączeń....
Poradźcie proszę może jakiś poradnik ustawień dla Rumby (jeśli jest coś takiego), spróbuję skontrolować to z poziomu menu?
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 2
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: Marcin1415 »

Musisz więc poszukać kogoś w pobliżu kto podjedzie i skonfiguruje Ci firmware od zera. To niestety ciężka sprawa na odległość.
sut72
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2017, 13:23

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: sut72 »

Niedobra odpowiedź.... ;-)
A na serio, jest może ktoś z Wawy, kto mógłby rzucić okiem? Kawę zapewniam.... ;-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: dragonn »

masz tam 3 głowice co nie? A nie dzieje się czasem tak że w trakcie wydruku te nie używane haczą o wydruk? Sam mówiłeś że nie są równo ustawione.
sut72
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2017, 13:23

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: sut72 »

Na pewno nie, tamte dwie są wyżej. :-)
Poza tym głowice nie mają wpływu na pozycjonowanie wydruku, a to jest u mnie podstawowym problemem.
Np. jesli zadać druk stożka, to oś przy zmianie wysokości druku nie zostaje w tym samym miejscu. To tak, aby technicznie opisać.
Obrazowo: głowica nie drukuje w miejscu, w którym powinna drukować kolejne warstwy, tylko przemieszcza się poza obrys przedmiotu.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: McKee »

1. Czy pierwsza warstwa drukuje się tam gdzie powinna?
2. O ile jest przesunięta 2-ga warstwa (w X i Y)?
3. O ile jest przesunięta 3-cia warstwa?
4. Czy przesunięcie jest zależne od miejsca na stole (spróbuj wydrukować (razem) 2 elementy, np.: w prawym-dolnym i lewym-górnym rogu).
5. Czy przesunięcie jest jakkolwiek powiązane z rozstawem dysz? (jest równe lub wielokrotność np).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: dragonn »

Hmmm a możę ilości kroków na mm na osiach się nie zgadzają. Jak zadasz polecenie przesunięcia w danej osi o 10mm to przesuwa się o 10mm?
sut72
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2017, 13:23

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: sut72 »

McKee pisze:1. Czy pierwsza warstwa drukuje się tam gdzie powinna?
2. O ile jest przesunięta 2-ga warstwa (w X i Y)?
3. O ile jest przesunięta 3-cia warstwa?
4. Czy przesunięcie jest zależne od miejsca na stole (spróbuj wydrukować (razem) 2 elementy, np.: w prawym-dolnym i lewym-górnym rogu).
5. Czy przesunięcie jest jakkolwiek powiązane z rozstawem dysz? (jest równe lub wielokrotność np).
Odpowiem po kolei.
1. Tak.
2. i 3. Nie mam odpowiedzi, przesunięcie jest.... hm.... losowe.... Raz odjeżdża w jedną stronę, raz w drugą, raz tylko w osi Y, a potem w Y i X naraz....
4. Nie próbowałem.
5. Nie. Nie jest stałe. Raz wyjeżdża o parę mm, a przy następnej próbie kilkanaście-kilkadziesiąt mmm....

DRAGONN
Jest OK. Bo zdarza jej się, że podstawę stożka wydrukuje okrągłą.... :-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: dragonn »

A czekaj, drukujesz z karty SD czy po USB?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Problem z drukarką Pyramid

Post autor: McKee »

Możesz wrzucić początek g-code tu na forum?
Jest tam gdzieś komenda G90 ?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to praca na względnych koordynatach (G91) zamiast bezwzględnych (G90).
Czyli drukarka kończy warstwę i zaczyna kolejną nie w miejscu w którym powinna (bezwzględnie) a w miejscu końca poprzedniej warstwy (koordynaty początku druku względem końca poprzedniej warstwy). To tylko teoria, ale to co opisujesz nie powinno mieć miejsca (zakładam, że zerowanie osi / koordynatów robisz przed wydrukiem).
sut72
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”