Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Piotrek35
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2017, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Tevo Black Widow

Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: Piotrek35 »

Witam.
Tak jak w temacie , czy może mi ktoś poradzić , jakie parametry ustawić w cure przy druku nylonem ?
Jaka zalecana temperatura stołu przy tym materiale?
Drukowane elementy będą musiały znieść obciążenia mechaniczne , więc muszą być bardzo wytrzymałe.
Drukarka Tevo black widow V3 , głowica full metal.
MRHT
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 29 paź 2017, 02:24
x 4

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: MRHT »

Jaki nylon? Testowałeś już przyczepność do podłoża?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: FlameRunner »

Jeśli chodzi o podstawy takie jak temperatury, to slicer ma tu najmniej do rzeczy.
Te parametry dobierasz indywidualnie dla danego materiału i danej drukarki.
Awatar użytkownika
sorgenskammer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 13 wrz 2017, 08:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Tronxy X3
x 3

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: sorgenskammer »

Jaki nylon. Ja pracuję z PA12. Drukuje w 230*C - jak drukowałem w (większych temperaturach to z cylindryczne kształty skręcało). Speed 1800mm/min (chociaż naklejce jest napisane że zaczynać od wyższych). Brim 15ścieżek obowiązkowo. Stół musi być "prosty" i wtedy nie trzeba robić stopy słonia żeby się to trzymało. Na szkło cieniuteńko klej PVP. Temperatura stołu 85*C (u mnie: aluminium(ścieżki do dołu) 3mm + 2mm szkło).
Piotrek35
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2017, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Tevo Black Widow

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: Piotrek35 »

sorgenskammer pisze:Jaki nylon. Ja pracuję z PA12. Drukuje w 230*C - jak drukowałem w (większych temperaturach to z cylindryczne kształty skręcało). Speed 1800mm/min (chociaż naklejce jest napisane że zaczynać od wyższych). Brim 15ścieżek obowiązkowo. Stół musi być "prosty" i wtedy nie trzeba robić stopy słonia żeby się to trzymało. Na szkło cieniuteńko klej PVP. Temperatura stołu 85*C (u mnie: aluminium(ścieżki do dołu) 3mm + 2mm szkło).
Dzieki. Mam zamiar zaopatrzyć sie w tenfilament:

http://drukarki3d.seb-comp.pl/nylon/111 ... -waga-1_kg

Czyli tak samo PA12.

Z tego co sie dowiaduje powoli na necie , to poliamid drukuje sie wyższych temp ,czyli min 250 a nawet 280 stopni ?
W związku z tym normalna glowica raczej nie wydoli . Potrzebny fullmetal.
Ty drukujesz na ''normalnej'' głowicy ? Już przy 230 stopniach osiągasz zadowalające wydruki ?
Jaka będzie najlepksza wysokośc na warstwe ? 0.2 -0.3 ?
A z tą predkością nic Ci sie przypadkiem nie pomyliło ? :shock: 1800mm/min ?
Ostanie pytanie : jakie procentowo wypełnie dla wydruku ,który bedzie pracował i znosił obciążenia mechaniczne ?
Więcej nic 50% ma sens ?
Awatar użytkownika
sorgenskammer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 13 wrz 2017, 08:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Tronxy X3
x 3

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: sorgenskammer »

Drukowalem w takiej temperaturze. Ale obserwowałem bardzo wyraźne efekty przegrzania. wyglądało to jak stopienie. Tak więc zacząłem szukać dalej. Mam full metal ale chinski nie ma problemów z osiagnieciem takiej temeratury jak 260 (tak wysoko drukuję tylko PC). Przy najmniej u mnie nie problemów z drukowaniem w 230*C i na prędkości 30mm/s (=1800mm/min :) Jeśli chodzi o wypełnienie to mnie zadowala 30%. Warstwa 0.2mm. Nylon jest specyficzny trzeba uważać na to żeby nie "połknął" ci wilgoci. Chociaż z moich informacji PA12 jest z tym lepiej niż w innych nylonach typu 668.

Postaram się przesłać forki z wydruków z PA12. Do tej pory drukowałem karabińczyki (standard), plus elementy które pracują w zmywarce: zaczepy do prowadnic i nic sie z tym nie dzieje.
Piotrek35
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2017, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Tevo Black Widow

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: Piotrek35 »

Ok. Byłbym wdzięczny za fotki ;-)
To że nylon ma olbrzymi apetyt na wilgoć , juz zdążyłem się dowiedzieć . Trzeba go kapke podsuszyć w piekarniku przed drukowaniem , a potem odpowiednio zabezpieczyć rolke na czas druku.
Jeśli chodzi zaś o specyfikę moich projektów , które będą pracować to 50% wypełnienie powinno spokojnie wystarczyć ,czy dać jednak jeszcze więcej ?
Glowice masz jakąs z aliexpr. czy kupowaś gdzies u nas ? Możesz ewentualnie podesłać link ?
Z góry dzieki .
Awatar użytkownika
sorgenskammer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 13 wrz 2017, 08:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Tronxy X3
x 3

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: sorgenskammer »

Piotrek35 pisze:Ok. Byłbym wdzięczny za fotki ;-)
Glowice masz jakąs z aliexpr. czy kupowaś gdzies u nas ? Możesz ewentualnie podesłać link ?
Z góry dzieki .
To była oryginalna do tej drukarki : Tronxy x3. Nie wiem jak to się nazywa podejrzewam ze to najzwyklejszy chinczyk. Jest w środku teflon. Poniżej przykładowe moje wydruki w pa12.

ObrazekObrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Piotrek35
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2017, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Tevo Black Widow

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: Piotrek35 »

sorgenskammer pisze:
Piotrek35 pisze:Ok. Byłbym wdzięczny za fotki ;-)
Glowice masz jakąs z aliexpr. czy kupowaś gdzies u nas ? Możesz ewentualnie podesłać link ?
Z góry dzieki .
To była oryginalna do tej drukarki : Tronxy x3. Nie wiem jak to się nazywa podejrzewam ze to najzwyklejszy chinczyk. Jest w środku teflon. Poniżej przykładowe moje wydruki w pa12.

ObrazekObrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dzięki za fotki.
Wydruki wyglądają nie najgorzej ,ale najlepsze chyba też nie są :D
Powiedz mi ,jesteś zadowolony z tego tronxy ? Wprowadzałeś juz jakieś modyfikacje ?
W przyszłym tyg prawdopodobnie kupie X3S.
Wolałbym zdecydowanie np. Tevo black widow ( od razu mam tam głowice fullmetal ) , lub ewentualnie Tevo tornado. Jakość tej ostatniej w porównaniu do np. CR10 oraz cena jest bardzo korzystna . Odstrasza mnie jedynie okres oczekiwania ( zaczął sie szał przedświątecznych zakupów ) , a także mój urzad celny .Nie chodzi nawet o cło + Vat ,ale o czas jaki zawsze przedtrzymywali moje paczki. Nic i nikt nie jest w stanie na to poradzić , więc kupie z PL to co jest na miejscu .A obecnie jest właśnie Tronxy X3S.
Dysze masz też standart 0.4 ?
Awatar użytkownika
sorgenskammer
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 13 wrz 2017, 08:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Tronxy X3
x 3

Re: Jakie ustawienia w kurze przy druku nylonu ?

Post autor: sorgenskammer »

Wydruki nie są najlepsze ani nie najgorsze - bo ja jestem początkujący :) Tronxy X3 jest dobrym startupem. Wprowadziłem wszystkie możliwe modyfikacje z thingsverse - wszystko w tej drukarce było do poprawy (niestabilność w każdej z osi). Ale za tą cenę , porównując ja np do 3DKreatora (8000pln) uważam że jeśli ktoś ma czas na zabawę - ta drukarka to jakaś opcja. Na pewno nie na drukowanie "od strzała". Ekstruder jak za pewne wiesz to bowden. Ale mnie udało się drukować np TPU i nie było większego problemu. Dużo się nauczyłem na modyfikacjach, działaniu , troubleshootingu i nauczyłem się też tego że czasem opisy na filamencie są z kosmosu i warto jest próbować temperatur spoza zakresu zalecanego przez producenta. Moją następną opcją będzie modyfikacja/projekt obecnej tronxy o drugą głowicę (a tego nie ma thingsverse). Dysza której obecnie używam to 0.4.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”