nie do końca owalne wydruki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

Wszystko się zgadza, tylko najpierw muszę ustabilizować drukarkę potem wykalibrować ją i liczyć że wydruki: kwadraty będą kwadratami a okręgi okręgami. Dopiero potem będę się bawił w tolerancję. Na razie mam problem z cylindrami.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Hejterro »

Dobra, dobra, ale robi Ci się elipsa na całym modelu, czy tylko okręg z takim wystającym szwem?
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

To i tak zależy od wielkości modelu. Na małych tego nie widać, a na zbyt dużych np. >5-6cm też nie. Najprościej opisać to, że leci sobie łuk około godziny np. 2 jest uskok na zewnątrz potem kawałek prostego i dalej idealny łuk aż do godziny 8 znów prosta i dalej idealnie. Taki uskok i prosta/spłaszczenie pojawia się 2 razy na okręgu po przeciwległych (po średnicy).
Chyba pora zakończyć wątek, wrócę do niego po wykonaniu tego co napisałem 2 posty wyżej i jeśli nadal będą problemy to będziemy kombinować. Byłem przeświadczony, że to coś prostego i skoro jeszcze nie wpadłem na rozwiązanie to ktoś odpisze: Miałem tak samo, a w tym tkwi błąd...
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Anxles
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 21 lis 2017, 12:40
x 3

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Anxles »

Wreszcie ktos ma ten sam problem co ja. Mialem go raz na konstrukcji CoreXY i rzeczywiscie byl to problem z naciagiem paska (zarowno za mocno jak i za lekko jest nie dobrze) u mnie paski byly naciagniete za mocno i metoda prob i bledow paski naciagnalem odpowiednio i poprawilem. Natomiast na drukarce ktora najprosciej mowiac ma konstrukcje prusy, uklad kartezjanski i ruchomy stol, mam dokladnie ten sam problem i go nie rozwiazalem, napinalem paski, zmienialem lozyska, sprawdzalem stepsticki, nie mam juz pomyslu, gdy drukuje przedmioty z liniami prostymi, kwadraty, szesciany, rownolegle sciany do osi i pod katem wszystko idealnie. Trzyma wymiar sciany sa proste. Problem jest jedynie podczas drukowania okregow, nie wychodzi elipsa a okrag jest jakby wyciagniety, ma taki poslizg ze kawalkiem jest prosta linia, i jakby zawsze w tym samym miejscu, na kazdej warstwie tak samo. Myslalem ze moze cos gdzies zahacza w konkretnym miejscu pasek sie przycina lub lozysko lub cos innego i ruch osi w tym miejscu nie jest plynny, ale gdzie tam, niezaleznie w ktorym miejscu stolu umieszcze wydruk, wychodzi tak samo. Byscie wiedzieli co mam na mysli w kazdym miejscu stolu inny fragment paskow i lozysk pracuje w relacji do siebie. Ja osobiscie zglupialem moze ktos madrzejszy wpadnie o co Kaman.

Wysłane z mojego MEIZU_M5 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

@up
Ha, a jednak nie jestem jedyny. Powiem tak, że po usztywnieniu konstrukcji (jeszcze nie jest rock stable ale dużo więcej niż na początku), poluźnieniu pasków (miałem zbyt napięte IMO) jest o niebo lepiej; w wydruku bo nie ma tego prostego odcinka na obwodzie, ale do perfekcji jeszcze brakuje.
Osobiście nie podoba mi się zębatka na osi silnika x która niestety nie jest centrycznie założona i powoduje lekkie falowanie paska, ale zdaję sobie sprawę, że to nie ma żadnego znaczenia dla naszego owalnego wydruku.
Tak się w sumie zastanawiam czy aby nie jestem zbyt wymagający dla tej konstrukcji. Może to co mam to już szczyt możliwości i lepiej nigdy nie będzie?! Mam taki mój plik testowy gdyby ktoś się pokusił to druknąć i pomierzyć czy ma odchyły a jeśli tak to jakie?
http://elemaster.gbzl.pl/misc/okrag-test%20v1.gcode Dzięki.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Paatryk93
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Graber i3, H2 Printo
x 14
Kontakt:

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Paatryk93 »

Jeżeli chcesz żeby ktoś wydrukował ten element wrzuć plik STL, bo każdy ma ustawione inne prędkości, temperatury, itd.
Piszesz że masz problemy z łukami, mam pytanie, drukujesz z karty SD czy z komputera za pomocą przewodu? Jaki masz wyświetlacz graficzny/tekstowy (możesz dać zdjęcie albo link). Jakie masz wartości przyśpieszeń?

Jak wrzucisz STL to w sobotę mogę druknać do porównania (chociaż nie wiem czy ma to jakiś większy sens )

A zębatkę możesz przesunąć na osi silnika krokowego, tam powinna być taka mała śrubka która trzyma.
Moje drukarki:
Graber i3, Printo H2, Anet A8
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

Z karty SD. LCD textowy z 5 klawiszami obsługi https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1LA.jPVXX ... XFXXXr.jpg.

Przyśpieszenie standardowe tzn. spisane z oryginalnego oprogramowania - teraz jest Marlin.

Parę linijek wyżej pisałeś abym wrzucił plik .gcode, teraz piszesz, że nie ma sensu - zakręciłeś mnie.

Przesunięcie zębatki nic nie da - jest mocowana 2 śrubkami ułożonych pod kątem 90' do siebie; jako, że ich dokręcanie powoduje że środek osi przesuwa się względem środka osi zębatki i staje się ona niecentryczna. Obwód zębatki jest na tyle mały, że artefakt powinien się pojawiać w każdych wydrukach; a na dużych co określoną odległość a niestety tak nie jest. Tak jak pisałem to tylko ma znaczenie jeśli brać pod uwagę wygląd i estetykę.

Tak jak pisałem kończę już powoli swój projekt związany z A8 i ciągle czas szukam rozwiązania problemu. Mam nadzieję, że w końcu go rozwiążę i opiszę tutaj.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

No i chyba jest rozwiązanie : viewtopic.php?f=8&t=485&p=29541#p29541.
Teraz tylko znaleźć rozwiązanie jak pozbyć się problemu, a nie pozbywać się igusów? Przychodzi mi głupi pomysł do głowy aby to wszystko nasmarować. :thumbdown:
Więc jeśli dobrze kombinuję to całość spasowania anetki jest marniejsza niż poznałem na początku jako 'nowy' (co zresztą pisali inni) i robienie dobrych modyfikacji znacząco pokazuje te niedoróbki w innych miejscach. Tym samym nie wystarczy zwykła zmiana łożysk tylko ponowne i dokładniejsze sprawdzenie całej ramy.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: kapi »

Do igusa najlepiej pasują polerowane wałki aluminiowe.
#rafaljot robił testy w różnych konfiguracjach. Nawet wałki węglowe testował.


tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Berg »

tak ale jednak
- węglowe mi się trochę wycierały, trochę, może to nie problem ale nie podobało mi się to. wałek też nie był za dobrej jakości. carbon-center być może ma dobre węglowe ale jeszcze tego nie sprawdziłem.
- w HyperCube na X mam aluminiowe wałki Igusa 8mm teraz. Są dość miękkie, elastyczne a oś ma 40 cm. Wsadziłem je bo miałem pod ręką. No i pewna niespodzianka. kompletnie nie widać tej elastyczności na wydrukach. Na tej drukarce mam zero echa. Może i one drgają ale jakoś tłumi aluminium te drgania - nie wiem
- w planie są wałki hybrydowe. Rurka aluminium 10/8mm i w środku pręt węglowy 8mm. Albo rurka mosiężna 10/9 i w środku pręt 9mm. Jednak ze względu na magię tych wałków aluminiowych nie chce mi się.

Oczywiście na wszystkim łożyska Igus DryLine.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”