nie do końca owalne wydruki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

Hej.

Mam taki problem z wydrukami jak w w temacie. Wczoraj zrobiłem zdjęcie przed odklejeniem i wiem w którym miejscu się to dzieje zdjęcie:

Obrazek

Osie są zaznaczone, dużo bardziej wkurzający jest błąd zaznaczony jako 1; tam mam nawet od 0.2 do 0.3 mm różnicy od pozostałej średnicy okręgu. Dopiero na zdjęciu zauważyłem, że jest cos takiego jak błąd oznaczony jako 2 tam też widać lekkie przesunięcie a raczej wyprostowanie zamiast łuku.

Macie jakieś lekarstwo na tę przypadłość?
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: FlameRunner »

1 to przecież szew?
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

To czemu na skircie tego nie ma? Początek stołu mam w lewym dolnym rogu nie chce mi się wierzyć że zaczyna od przeciwległego końca wydruk. Muszę się przyjrzeć dokładniej, ale IMO to nie szew. To wygląda jak kawałek sprężyny, a nie okręgu.

Na niektórych wydrukach mam to symetrycznie po przeciwległych końcach (po średnicy) i tylko w 2 miejscach - ale zazwyczaj dopiero po odklejeniu przyglądałem się temu, a to już było za późno by zobaczyć w którym miejscu to na stole się to dzieje.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: FlameRunner »

Jeśli skaza 1 nie jest szwem, to gdzie na tym wydruku się on znajduje?
Gdzieś zewnętrzny obrys trzeba zacząć, czemu by nie w okolicach godziny pierwszej trzydzieści?
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Hejterro »

A na skircie to czasem nie jest on na godzinie 8? Tak to przynajmniej wygląda.
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

Dopiero wieczorem puszczę wydruk jeszcze raz i drugi raz obracając go w Z - zobaczymy. Co nie zmienia faktu że wydruki nie są okrągłe nawet jakby to był szew. Nie może on zniekształcać wydruku w 2 miejscach jednocześnie, wcale nie powinien go zniekształcać.
Slicer w moim przypadku cura nie ma opcji (o ile wiem) dotyczących ustawienia okręgów, mylę się? (trochę zgłupiałem teraz)
Bardziej myślałem, że pójdziemy w stronę mechaniczną, ale tu chyba wszystko posprawdzałem i dlatego ten temat.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Hejterro »

No jeśli według Ciebie nie jest to okrągłe to ja nie wiem. W Slic3rze można ustawić miejsce szwu (random, najbliżej dyszy i wyrównanie) w Curze można dodatkowo wybrać miejsce w wydruku. Szew w większości przypadków będzie zniekształcał delikatnie w tym miejscu.
11master
Paatryk93
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Graber i3, H2 Printo
x 14
Kontakt:

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Paatryk93 »

Masz gcode pliku z którego drukowałeś ten element którego zdjęcie dałeś w pierwszym poście? Mógłbyś go wrzucić do wątku (jako plik)?
Moje drukarki:
Graber i3, Printo H2, Anet A8
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 11
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: 11master »

Po inspekcji okazało się że FlameRunner miał rację, że to szew:
Obrazek

Co i tak nie wyjaśnia tych zniekształceń... więc zabrałem się za slic3ra i po wydruku zdziwko:
Obrazek
jest szew ale nie ma takiej deformacji i odcinka prostego, jest dużooo lepiej choć różnica wymiarów jest, ale nie tak znacząca.

@Hejterro
Jest zniekształcenie jak pisałem o 0.3 mm to całkiem sporo. Elementy mi nie pasują bo to co miało być okręgiem jest elipsą.
Wykorzystujesz te ustawienia szwu przy każdym wydruku? Ja dopiero dzisiaj się nimi zainteresowałem po Twoim poście i będę testować.

@Paatryk93
Nie mam już, ale wieczorem mogę mieć jeszcze raz, wpakuję to do posta na test. W sumie to wtedy przekonam się w czym tkwi problem (obstawiam jednak ciągły brak sztywności konstrukcji).
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: nie do końca owalne wydruki

Post autor: Hejterro »

Osobiście normalnie korzystam ze Slic3ra PE i mam ustawione "Aligned". Jeśli drukujesz coś co ma pasować idealnie, to polecam wykonać test tolerancji wymiarów dla drukarki. Przykładowo: https://www.thingiverse.com/thing:2318105
Poznasz dzięki temu możliwości swojej drukarki i będziesz wiedział z jakim zapasem drukować. U siebie robię raczej odstępy 0.2-0.3.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”