Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Konrad
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2017, 14:23

Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: Konrad »

Cześć, drukuję w pokoju w którym śpię i jest spory problem przez hałas i zapach jaki robi drukarka. Przy wydrukach po kilka godzin i więcej robi się nieciekawie. Można popaść w paranoję nawet :P

Do rzeczy. Jestem na etapie projektowym obudowy do tej drukarki. W pokoju nie mam wyciągu więc będzie problem z wentylacją. Mogę dobudować wyciąg pod okno uchylne i najwyżej resztę przestrzeni uchylonego okna obudować z pleksy. Minusy to wygląd i poręczność takiej konstrukcji. Filtry aby miały sens wymagają dużego wentylatora i tanie nie są.

Pozostaje jeszcze budowa czegoś na wzór intercoolera, sporej średnicy, z aluminium, do tego jakieś dwa wentylatorki pracujące na wolnych obrotach. Czyli powietrze wyprowadzone z obudowy drukarki będzie chłodzone i wprowadzane ponownie. Może jakiś cienki filtr węglowy jak przy okapach. Brzmi nawet sensownie ale czy z tych oparów nie będzie wydzielać się jakaś sadza? Bardziej mam na myśli drukowanie z ABS. Nie chciałbym przy tym zamkniętym obiegu czyścić całej drukarki potem z osadu.

Co do obudowy jeszcze. Obudowane zostanie tylko pole robocze, bez elektroniki. Może ktoś drukuje z obudową i podzieli się jakie dochodzą temperatury przy wyłączonym wyciągu? Przy jakim polu roboczym, jakiej temperaturze stołu i czy obudowa z wygłuszeniem czy bez. Dane dotyczące samego wygłuszenia i ile potrafi wytłumić też by się przydały. Mam już materiał na zabudowanie drukarki ale cały czas biję się z myślami aby jednak się powstrzymać bo masowo niczego nie drukuję.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: Kopytko »

Spokojnie nic się nie osadzi, pomyśl nad wyrzuceniem eleketroniki poza komorę grzejną i spokojnie może pracować, powierzchnia oddawania ciepła jest tak duza ze nie trzeba nic dodatkowo chłodzić.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Konrad
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2017, 14:23

Re: Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: Konrad »

O elektronice już pisałem, zostaje na zewnątrz. Czyli piszesz, że bez wyciągu na zewnątrz w komorze i tak będzie zadowalająca temperatura? Mowa o samej obudowie z pleksy czy z wygłuszeniem też? Myślałem aby okleić całość od wewnątrz wygłuszeniem 2cm, jakimś niepalnym.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: Kopytko »

Z wygłuszeniem nie testowałem, zamykałem tylko pleksi i nie przekraczało 45 stopni.
Konrad
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Konrad
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2017, 14:23

Re: Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: Konrad »

Dzięki za info. Najwyżej po wygłuszeniu dorzucę jeszcze ten "intercooler" i powinno być ok. Sama pleksa w miarę redukuje hałas czy tylko nieznacznie?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: McKee »

Wyrzut oparów na zewnątrz jednak rozważ, bo spanie w jednym pomieszczeniu z urządzeniem emitującym szkodliwe związki nie jest najlepszym pomysłem.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Konrad
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 13 lis 2017, 14:23

Re: Budowa obudowy do drukarki, rozwiązanie wyciągu i chłodzenia

Post autor: Konrad »

Aktualnie zostaję przy szczelnej konstrukcji, najwyżej tzw. intercooler na obiegu zamkniętym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”