Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Nick1234
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2017, 16:54

Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: Nick1234 »

Witam wszystkich forumowiczow

Zastanawiam sie bardzo mocno nad rozkręceniem własnej firmy związanej z drukiem 3D. Drukarki chciałbym uzywac także do druku elementow do moich zabawek RC : )

Chciałbym to robic bardziej dorywczo. Obecnie pracuje jako inżynier CAD w branzy mechanicznej.
Rysuje w Inventorze oraz Solidworksie. Także przygotowanie modelu na potencjalnego produktu nie stanowilo by problemu. Mam już doświadczenie w projektowaniu elementow do druku 3d oraz samej obsłudze maszyny.

Zastanawiam się jaki jest obecnie realny przedzial cenowy żeby kupic naprawdę dobrej klasy drukarki 3d ? Ewentualnie czy może ktoś polecić jakas konkretna ? Zastanawiam się nad drukarka firmy Zortrax.

Pamietam ze jakies 2-3 lata temu moja firma za drukarke 3d placila około 5 tys euro. Drukarka była marki MakerBot, miała podgrzewana dysze. Wielkosc stolu roboczego była dosyć duza. 30x30 cm o ile dobrze pamiętam. Osobiscie jednak tej drukarki bym nie kupil dla siebie. Owszem można było otrzymać calkiem przyzwoita jakość wydruku, ale czas wydruku czasem był zabójczy i z punktu widzenia ekonomiczno przemyslowego był kompletnie nie opłacalny.

Zalezy mi na tym żeby wielkość robocza wydruku mogla być możliwie jak najwieksza. Mysle ze wielkość stolu to minimum 30x30 cm. Wazna tez jest dla mnie jakość wydruku. Wiem ze dlugosc wydruku wpływa na jakość. Ale nie chciałbym drukarki, która maly detal będzie drukowala 3h i zatnie się w polowie. Budzet ciężko powiedzieć jaki mam, sam jeszcze nie wiem ile bym chciał na ten cel przeznaczyć. Zdaje sobie sprawę jednak ze kupując tania drukarke nic z tego nie będzie. Zastanawiam się bardzo poważnie na drukarka firmy Zortrax, co o tym myślicie ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: mcxmcx »

Masz klasyczny trojkat wyboru: drogo, szybko, dobrze.

Twoje założenia to albo: 3000pln i szybki kiepski wydruk, albo 3000 i długi dobry wydruk, albo 40000 i szybki i ładny.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Nick1234
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2017, 16:54

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: Nick1234 »

Zdaje sobie sprawe z tego doskonale ze im wyzsza cena tym lepszy wydruk i szybszy.
Dlatego moje pytanie jest jakie pieniądze trzeba wydac żeby kupic cos naprawdę rozsądnego.
Co np. powiecie o tej drukarce ?

https://zortrax.com/printers/zortrax-m300/

Koszt około 15 000 zl. Zastanawiam się tylko czy jest warta swojej ceny.

Tak jak pisałem, kiedyś w firmie w której pracuje, była drukarka MakerBot za 5k euro i powiem szczerze ze jakość druku była slaba.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: FlameRunner »

@Nick1234:
Chyba nie do końca nadążam za Twoim tokiem rozumowania.
Miałeś do czynienia z dużą (stół 30 cm x 30 cm to już z tych większych) desktopową/niskobudżetową drukarką FFF, piszesz że czas druku był zabójczy i że nie kupiłbyś takiej dla siebie. Ale jednak chcesz kupić dużą (stół 30 cm x 30 cm to już z tych większych) desktopową/niskobudżetową drukarkę FFF?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: FlameRunner »

Nick1234 pisze: Tak jak pisałem, kiedyś w firmie w której pracuje, była drukarka MakerBot za 5k euro i powiem szczerze ze jakość druku była slaba.
Przed chwilą pisałeś, że przyzwoita?
Nick1234
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2017, 16:54

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: Nick1234 »

Nick1234 pisze:Witam wszystkich forumowiczow
Owszem można było otrzymać calkiem przyzwoita jakość wydruku, ale czas wydruku czasem był zabójczy i z punktu widzenia ekonomiczno przemyslowego był kompletnie nie opłacalny.
Tak jak wyzej napisalem i o to mi chodzilo ;)

Reasumujac.

1) MakerBot jakosc wydruku slaba.
2) Bardzo dlugi czas wydruku MakerBotem - jakosc przyzwoita, ale nie oplacalo sie jednej czesci tyle czasu drukowac.

Jesli w takim razie nie Zortrax to co mozecie polecic ?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 03 gru 2017, 17:34 przez Nick1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: Berg »

kupi np 3 Prusy i przygotowuj model tak by składały się z części. Zmieścisz się w cenie jednego Zortaxa. Będziesz miał wydruki 3 razy szybciej a w dodatku jak się coś zatnie, to szybciej nadgonisz. A jak Ci będzie bardzo zależeć na terminie i będzisz chciał zredukować ryzyko, to równolegle puścisz dwa takie same wydruki.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: FlameRunner »

Co do M300, czy zapoznałeś się już z recenzją na Centrum Druku 3D?
"Test Zortraxa M300" @CD3D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: McKee »

FlameRunner pisze:Co do M300, czy zapoznałeś się już z recenzją na Centrum Druku 3D?
"Test Zortraxa M300" @CD3D
Taaak .. cytat z artykułu: "pierwsze trzy wydruki 3D trwały po min. 70-kilka godzin".
Praw fizyki nie przeskoczysz: dysza 0,4mm obiekt do druku duży i czas druku musi być więc duży :rotfl:
Trzy drukarki to nie to samo co jedna :git: też myślę, lepiej 3 oryginalne Prusy zamiast jednego Zortraxa
Tylko jakoś Twój (nick1234) plan biznesu mnie nie przekonuje.
Kup na razie jedną, jak się nie spodoba to sprzedasz (Prusę wielokrotnie łatwiej niż Zortraxa a do tego z mniejszą stratą).
Jak trochę podrukujesz to będziesz wiedział nieco więcej co ci jest potrzebne i bardziej świadomie wydasz kolejne (większe) pieniądze.

PS.: uwaga: w cenie jednego Z.M300 będzie 5x Prusa :shock: - zdecydowanie jak nie wiesz czego chcesz to są lepsze metody na wydanie 15kPLN
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Nick1234
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2017, 16:54

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D

Post autor: Nick1234 »

Ok. Rozumiem.
Tylko ze ja nie chce drukowac figurek ludzi. Ale i tak dziękuje za Wasze komentarze, bo dalo mi to trochę do myslenia.
Szczerze powiem ze może Zortrax M200 by wystarczyl przynajmniej na początek. Jak wszystko poszlo by dobrze to może rzeczywiście później bym poczynil większe inwestycje.

Co myślicie o M200 ?

Idea z M300 wziela się z tad, ze pamiętam bol jak projektowałem cos i nie moglem przekroczyć tych 20 cm.
Z mojego doświadczenia z drukiem 3d, wolalbym jednak kupic naprawdę porzadna maszyne do druku 3d. I wystartować z grubej rury. Niz tracic pieniądze na „probowanie”.

Już troszkę projektów robilem na drukarki 3d, wspolpracowalem z roznymi firmami, które oferowaly druk 3d oraz pracowałem na drukarce 3d która posiadala firma.

Moje doświadczenie jest takie, ze żeby zapewnić jakość wydruku, trzeba niestety wylozyc kase na maszyne. Tania maszyna = slaby druk = brak klientów. Nikt nie będzie chciał kupic czegos co wygląda zle.
Jakos mnie nie przekonuje ten Prus, szczerze powiem. Nie mowie ze jest zly, ale jakos jak popatrze sobie na jego konstrukcje to mam wrazenie ze już ten MakerBot lepiej się prezentowal.

I tak pewnie pasowaloby zrobić jakiś wydruk testowy modelu, żeby samemu przekonać się o jakości.
Możecie polecić, jeszcze jakies konkretne drukarki ?

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”