ABS i odklejanie sie od szkła..

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: Berg »

1. na oko widzę, że głowica jest za wysoko i dlatego pierwsza warstwa się odkleja. musi być lekko "wprasowana" w szybę.
2. jak masz jakiś termometr, to zmierz jaka jest faktyczna temperatura szyby. Musi faktycznie być powyżej 60'C-70'C by zaczeło się cokolwiek kleić i nie odpadły pierwsze warstwy. ale dla ABS 100'C by nie odpadł większy wydruk

3. Brim też pomaga, ale najpierw powyższe
4. Raft pomaga jeszcze bardziej ale najpierw powyższe
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: McKee »

rafalrozek pisze:Piszecie że nie wskazane jest chłodzenie, jednak nie bardzo wiem jak to wyłączyć ponieważ wentylator chodzi cały czas od włączenia drukarki..
Wentylator czy turbina?
Nadmuch na radiator jest OK - ma chodzić (prawie) cały czas. Chłodzenie wydruku jest (powinno być) regulowane że slicera.
ABS-u się z zasady nie powinno chodzić (choć moim zdaniem lekko nie zaszkodzi).
Sprawdź czy turbina ci chodzi non-stop (?) - nie powinna.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: dragonn »

Ten wentylator co chodzi cały czas to ten na zdjęciu tak? To ten ma chodzi cały czas.
I tak dysza jest za wysoko względem stołu. Widziałem kiedyś fajną infografikę jak powonień się zachowywać filament na pierwszej warstwie przy prawidłowo wypoziomowanym stole ale nie umiem tego znaleźć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: McKee »

Za wysoko na 100%, nawet nie wspominałem.
Nie ma sensu drukować CZEGOKOLWIEK jeżeli nie będziesz w stanie wydrukować pierwszej warstwy porządnie - pobaw się parametrami. Trzeba dobrać parametry tak żeby podstawę np. 5x5cm wydrukować poprawnie - bez zadziorów, kolejne ścieżki lekko na siebie zachodzące. Drukuj tylko 1 warstwę. Mierz wysokość, zmieniaj parametry, aż osiągniesz dobrą warstwę. Potem można zajmować się kolejnymi rzeczami - nie ma sensu wszystkim na raz (a pierwsza warstwa to podstawa - jak nie wyjdzie to dalej też będzie źle).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: rafalrozek »

Po odkręceniu delikatnie śrubek filament zaczął sie kleić! I w zasadzie nie mam z tym już problemu. Przepraszam za tak duże przerwy w moich postach, jednak robię wiele prób, kombinacji zanim zdecyduję się Wam opisać kolejny problem. A oto co następuje.. tym razem warstwy się rozdzielają, powstają za duże przerwy (?) co powoduje że kostkę mogę bardzo łatwo rozpołowić.
Dzięki też za posty o wentylatorze, szybko doszedłem do tego że mam wentylator podpięty pod piny do turbiny.. :thumbup:

Próbowałem też wydrukować mały walec i sprawa wygląda jeszcze gorzej niż przy kostce, wyglądało mi to na złą temperaturę, jednak efekt przy 220 i 245 jest taki sam (ściany powinny być gładkie)
Załączniki
IMG_20171223_134057.jpg
IMG_20171223_155452.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: McKee »

Wygląda na zbyt wysoką temperaturę.
Kostkę drukuj bez wypełnienia. (i na początek możesz wziąć zwykłą solidną 10x10x5mm - bez żadnych napisów)
Z jednym obrysem (1 ścianka).
Jeżeli ABS to bez chłodzenia, ale proponuję na początek zacząć od PLA.
Pokaż też 1-szą warstwę.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: Domell »

Pod stół wsadź testowo jakiś izolator, nawet karton do testu i rozgrzej stół do 105-110 stopni a głowice do 240-245 i pierwsza warstwa 50% prędkości, ewentualnie przy abs możesz dać lekko niżej głowice by lekko się wprasowywał w dimafix. Nie ma opcji że nie pójdzie...
(Na jednym zdjęciu masz ewidentnie za wysoko głowice)

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: Artu »

rafalrozek pisze:tym razem warstwy się rozdzielają, powstają za duże przerwy (?) co powoduje że kostkę mogę bardzo łatwo rozpołowić.
Na moje, wygląda to na źle skalibrowany przepływ na ekstruderze... ale ja się nie znam ;)
Aby drukarka zaczęła prawidłowo działać należy poświęcić sporo czasu na jej regulacje i kalibracje. A należy to robić na spokojnie, systematycznie i dokładnie.
Na szybko, to można kilka piw wypić :DD
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: rafalrozek »

Zaraz ogarnę większą temperaturę stołu, pierwsza warstwa wydaje się być idealna.

Na załączonym zdjęciu pierwsze 1,5 warstwy :)

@edit aa własnie, kwestia stołu. Nie jestem pewien czy mam go zamontowanego z dobrej strony. Na dole mam napisy typu "hot zone", jednak są też luty i stwierdziłem że drukować będę po szarej stronie. Czy to ma jakieś znaczenie?
Załączniki
IMG_20171223_171424.jpg
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: RE: Re: ABS i odklejanie sie od szkła..

Post autor: mcxmcx »

rafalrozek pisze:Zaraz ogarnę większą temperaturę stołu, pierwsza warstwa wydaje się być idealna.

Na załączonym zdjęciu pierwsze 1,5 warstwy :)

@edit aa własnie, kwestia stołu. Nie jestem pewien czy mam go zamontowanego z dobrej strony. Na dole mam napisy typu "hot zone", jednak są też luty i stwierdziłem że drukować będę po szarej stronie. Czy to ma jakieś znaczenie?
Szara strona to aluminium tak? To jest ok.

Początek kostki wygląda git, podłoża coś od spodu żeby grzało się lepiej i naprzód.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”