Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

w twoim przykładowym modelu pionowe słupki muszą być drukowane wolno. By dobrze wyszły moim zdaniem 10, max 20mm/s. Na każdej drukarce.
Obie drukarki i Prusa i Ultimaker praktyczne prędkości maksymalne będzie mieć podobne. Ultimaker jest cięższy i bardziej stabilny. Zatem większe prędkości mogą się mniej uwidaczniać na wydruku pogorszeniem jakości. Ale to trzeba by dokładnie porównać w praktyce. Bo to tylko w teorii tak jest.

Nie zwracał bym na te prędkości maksymalne na twoim miejscu zbytniej uwagi. Myślę, że przykład wpuszczenia bolida F1 na tor kartingowy jest dobrym przykładem. Mam poważne wątpliwości co by wygrało.

JEak chcesz szybko drukować to najpierw możesz założyć grubszą dyszę, dać grubszą warstwę. Wtedy druk możę być 2-4 razy krótszy przy tych samych prędkościach ruchu głowicy. Przy każdym szybszym drukowaniu problemem zaczyna być szybkość topienia filameentu a nie sama szybkość ruchu.
Awatar użytkownika
Zima
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 58
Rejestracja: 28 lis 2017, 08:51
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 2

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Zima »

Tylko oczywiście, z powodu grubszej dyszy i grubszej warstwy będzie mniej dokładny, będzie miał większe "schodki". Coś za coś.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: McKee »

rafaljot pisze:Obie drukarki i Prusa i Ultimaker praktyczne prędkości maksymalne będzie mieć podobne.
Nie!
Jeszcze raz się odwołam do budowy: nie porównujcie/nie porównujmy drukarki o konstrukcji bramowej gdzie ciężki stół musi się wolniej poruszać (telepiąc wydrukiem), do konstrukcji w której stół porusza się (dość rzadko) w osi Z a lekka głowica drukuje element.
Z definicji przy solidnym wykonaniu i dokładnym dopasowaniu profilu (fabryczne profile nie są zbyt szybkie) drugi typ konstrukcji będzie szybszy (oczywiście czasem czas będzie porównywalny jeżeli wydruk będzie mały nie pozwoli na rozpędzenie się drukarki / schłodzenie przed drukiem kolejnej ale chyba nie przewidujemy drukowania pojedynczo małych krasnali? - taki jeden model jak w przykładzie może i będzie tak samo wolno na obu ale już 4 drukowane jednocześnie pokażą sporą różnicę w czasie druku).

Na temat UM-a Virgin musiałby się wypowiedzieć ale na własne oczy widziałem jego Ultimakera drukującego 120mm/s z travel speed na poziomie 200mm/s (kilkanaście małych elementów na raz).

Pionowe słupki muszą być drukowane wolno na drukarkach o konstrukcjach bramowych (bo się telepią pod własnym ciężarem - efekt bezwładności). Na drukarce typu UM taki słupek stoi w miejscu - nie ma potrzeby zwalniać (oczywiście jeżeli obok jest coś innego do drukowania i słupek zdąży ostygnąć przed kolejną warstwą a nie drukujemy tylko jednego słupka).
Fizyka robi swoje.

PS.: W innym temacie wrzuciłem zdjęcie 60-ciu Marvinów drukowanych jednocześnie z (dość wolną) prędkością 80mm/s - Prusa raczej nie dałaby rady takiej jakości uzyskać przy tej prędkości:
viewtopic.php?f=30&t=1872&p=29402#p29402
(a max drukarki to 200 ;))
balgator, WillingMagic
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

mam drukarkę bramową i mam K8400 (taka sama mechanika jak Ulti) obie rozpędzę do 120mm/s druku i 300 travel i nawet więcej.
Ale dla mnie to nie ma sensu ze względu na jakość tego co wychodzi w obu przypadkach.

a ten stół wcale nie jest taki ciężki w porównaniu z masą głowicy + jednego wałka 8mm+dwóch wózków+energia potrzebna na kręcenie dwoma wałkami 8mm, 4ema łożyskami i 5 zębatkami, zaginanie i prostowanie 3 pasów w 6ciu miejscach. Bo to wszystko w Ulti musi zrobić jeden silnik

Ale temat rzeka. już w niego nie brnijmy głębiej.

PS: w twojej armii marwinów raczej na pojedynczym nie było 80mm/s bo nie pozwalały na to łuki i przyspiesznia nawet jak tyle miałeś ustawione. Trzeba by porównać. Myslę, że wyszło by tak samo. Jak długo się drukowały? można porównać. 9 godzin i jeszcze mózg wystaje. Pewnie w sumie 12 godzin, co ?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: McKee »

Slicer pokazywał że będzie koło 9h właśnie (sprawdzałem tuż przed 9h) - tak nastawiłem parametry i ilość Marvinów żeby mieć na rano. Było ze 2h dłużej, wydaje mi się że na wyświetlaczu pokazało się prawie 10 z dużym kawałkiem. Musiałbym, zdjęcia posprawdzać (nie wiem czy wyświetlacz gdzieś przypadkiem zrobiłem). Jak zamierzałem wyjść z domu to już były gotowe.

K8400 zbyt solidne nie jest chyba (?) - tu nie o mechanikę wałków chodzi tylko sztywność konstrukcji.
Na Gate 2.0 też szybciej polecę niż Prusa będzie w stanie (solidna konstrukcja - nawet paski tam są dużo szersze), tylko co z tego jak trzęsienie wydrukiem przez kilka godzin go oderwie w końcu (a przynajmniej mam takie obawy - głowica drukująca zachaczy np , i nie mam tych obaw na tej drukarce ze zdjęcia (Witbox 2) - obie drukarki są solidne (bardziej niż UM) ale telepiący się stół (moim zdaniem) robi dużą negatywną różnicę przy niektórych wydrukach).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: dziobu »

McKee pisze:ale telepiący się stół (moim zdaniem) robi dużą negatywną różnicę przy niektórych wydrukach).
Teoretycznie masz rację. Zresztą wydaje się to logiczne.
Ale praktycznie nigdy nic mi się nie odkleiło z tego powodu ani nie widzę strat w jakości. Przyznam że jest to dla mnie nieco nielogiczne (zwłaszcza w starszym modelu 2.0 bo tam stół lata dużo bardziej) ale takie mam doświadczenia. Zupełnie inną sprawą jest to że w Z mam 160mm, czyli niewiele a też nie drukowałem nigdy niczego co by stało na cienkich nóżkach i miało wysoko środek ciężkości. Zresztą pewnie taki wydruk zaraz by odpadł właśnie z tego powodu - i to nawet nie samego druku ścian a szybkiego telepania przy robieniu krótkich wypenień. Wtedy faktycznie czasem mam wrażenie że wydruk odpadnie ale klej/dimafix daje radę.
Mówię tu o wydrukach przy 120mm/s. I tak już przy tej prędkości pojawia się u mnie problem z topieniem materiału także rzadko tego używam.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: McKee »

Dałbyś radę druknąć takiego jelenia?
viewtopic.php?f=9&t=797&start=40#p30408

Ja próbowałem coś podobnego (dość dawno temu) z došć mizernymi rezultatami, fakt że miałem drukarkę od ~2 miesięcy i dopiero się uczyłem (i nie wynaleźli wtedy dimafiksu jeszcze), ale rogi wyszły postrzępione strasznie.
Na UM/CoreXY/Makerbot nie widzę problemu.
Aż się zastanawiam czy by nie zrobić porównania jakiegoś (Brama vs Box ;)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

McKee pisze:Dałbyś radę druknąć takiego jelenia?
viewtopic.php?f=9&t=797&start=40#p30408
do mnie pytanie? Pewnie że bym dał :) Choć fakt, Jelonka to raczej na HyperCube by pościł ale na Core to go Morf właśnie puścił. Puszczę na Lume.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: McKee »

Do "dzioba" ;) , ale może być i do Ciebie.
Nie chodzi mi o drukowanie, tyko ocenę na ile łatwo by ci to było wydrukować na Lume vs Vertex/HyperCube (?)

Zaczynam się zastanawiać czy to tylko moje obawy, czy rzeczywiście na "bramie" tego typu wydruk wyszedłby jednak OK. Trochę mnie dziobu zaintrygował.

PS. Jak puścisz na Lume to jeszcze lepiej ;) :git:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
bielawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2017, 20:15
x 1

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: bielawa »

Nadrukowałem tych jeleni sporo na zwykłej anet a8 ;p bez problemu wyszło, max wysokość jaką dałem to 23cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”