Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

Jak by ktoś zapytał: Potrzebuję drukarki do modeli architektury. Taki kościół będzie na przykład. Na dachu będzie dzwonnica. Ta dzwonnica będzie miała złożone detale a na niej jeszcze krzyż. Wydruk będzie miał 25x25x30 i pójdzie na niego dwa kilo filamentu, robić się będzie 80 godzin. To powiem tak: bramowa - nigdy w życiu. 10 tyś trzeba dać minimu a najlepiej więcej, bo kurcze inaczej to ryzyko, że nie będzie modelu na spotkanie z klientem jest duże. A klient z tej branży (kościoły, katedry ;) ) wymagający.
Ale i tak bym dodał, jeśli tylko się da, to najlepiej podziel ten model na mniejsze części i wydrukuj na 4 prusach :D. JAk coś nie pójdzie na którejś, to szybko naprawisz.

Z całą pewnośćią w Velleman K8400 w trakcie druku stół z całym wydrukiem trzęsie się bardziej i bardziej to widać na wydruku, niż w Lume,
To przez dużą masę elementów ruchomych umieszczonych u góry. drukarki oraz pojedynczą śrubę Z z tyłu.

Z całą pewnością w HyperCube Evo, gdzie rama jest jak skała, stół chodzi na czterech wałkach i dwóch śrubach, masa elementów ruchomych jest mała nic nie drży.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: dziobu »

Był ładne wydruki, teraz będzie brzydszy.

Zrobiłem wszystko żeby wydruk się rozpadł i/lub odkleił.
ZMorph 2.0 (najstarszy); resztka białego PLA co od pół roku leży tu i tam (DD PLA); plastik wilgotny i zakurzony - widać syf na wydruku.
Dysza 0.4, warstwa 0.2.
Wydruk ma tylko 155mm wysokości bo więcej nie mogę ;/
Wyszło tak:
wydruk.jpg
Brzydko, ale wyszło. Nic się nie odkleiło. Nie widać też jakiegoś wpływu ruchomego stołu na sam wydruk. Poziome pasy to efekt szybkości - ta drukarka nie daje sobie rady: ruchomy stół (wiszący dość luźno na 3 sprężynach) i wąskie ślizgacze pod głowicą.
Model 2.0S radzi sobie lepiej ale nie to było celem testu.

Jeśli zaś chodzi o szybkość to też nieco pojechałęm po bandzie. Projekt przestawia się tak:
speed_1.jpg
speed_2.jpg
ale na drukarce wprowadziłem 200% normy. W efekcie ekstruder przestał dawać radę grzać ten plastik (tylko wolfix u mnie działa dobrze przy takich szybkościach) więc musiałem zwiększyć temperaturę do 225 (normalnie 200-210). Efekty widać w postaci paskudnego poroża. Do tego chłodzenie 100% z obu wentylatorów (normalnie korzystam z max 70% jak wpinam oba) ale przy tej szybkości to chyba było konieczne.

S3D wyliczył czas wydruku na 2:40 (nie uwzględnia przyspieszeń), ale realnie skończyło się w 1:25 (200%).

To chyba tyle jeśli chodzi o odpadanie wydruku przy ruchomym stoliku. Wyobrazam sobie projekty które na pewno odpadną w takim układzie ale jak widać ten do takich nie należy.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

Nie. Dodam Jeszcze coś. (znalazł @Drgaonn )
Zastosowanie szybszego firmware może jeszcze bardziej zredukować kłopoty szarpania.
Klipper już radzi sobie z tym lepiej niż inni (nie mam doświadczeń ze smothie)
mogło by być też tak:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qYJpl7SNoww
dragonn
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:Nie. Dodam Jeszcze coś. (znalazł @Drgaonn )
Zastosowanie szybszego firmware może jeszcze bardziej zredukować kłopoty szarpania.
Klipper już radzi sobie z tym lepiej niż inni (nie mam doświadczeń ze smothie)
Nie radzi sobie, a umożliwia. Arduinowe softy do drukarek nie są pisane pod kątem wydajności - zachowanie momentu podczas akceleracji wymaga nieco szybszej pracy niż to co jest. Istotna jest zwłaszcza rozdzielczość sterowania.

A smoothie też szarpie. Ponoć da się w tym pogrzebać ale nie jestem na bieżąco.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

@dziobu bawiłeś się Klipperem? na mega2560 radzi sobie całkiem nieźle. ale można też go wrzucić na coś szybszego. Czuję przez skórę, że nowa Prusa, w którje zamiast przejść na 32 bity to dodali złącze do raspberry właśnie idzie w tę stronę.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: dziobu »

Nie. Takie sterowanie mialem w poprzedniej elektronice do frezarki. Tylko szybsze (na ftdi4232h).
Świadomy ograniczeń i problemów nie idę w tą stronę zresztą moje podejscie i potrzeby nie pasują zbytnio do reprapów. Ale ogarniam jak to działa i przy np repetierze to bardzo sensowna alternatywa.

Poza tym nie mam problemu żeby to samo osiągnąć na CM4 także zostanę przy swoim :)
Btw. mam juz swoja elektronike do cnc i chce ja wcisnac do konstrukcji ktora zrobie/kupie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: Berg »

dla mnie zabawa polega stale nie na tym by coś zrobić dobrze, tylko by zrobić dobrze zużywając jak namniej materiału (drewna, stali aluminium albo po prostu kasy). Czyli zabawa w optymalizację :D
"Pontifex 2 bridge builder" - to moja ulubiona gra z dzieciństwa :D


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lMteXK2fRog
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: dziobu »

To w formie optymalizacji zamieniłeś badziewnego AVRa na zestaw badziewnego AVRa i peceta. Dość oryginalnie :P
Tak, wiem że to hobby i zabawa dla sportu dlatego ja nic nie mówiłem ;p

btw. jakich używasz zegarów do stepsticków że różnice masz aż tak widoczną?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: dragonn »

dziobu pisze:To w formie optymalizacji zamieniłeś badziewnego AVRa na zestaw badziewnego AVRa i peceta. Dość oryginalnie :P
Tak, wiem że to hobby i zabawa dla sportu dlatego ja nic nie mówiłem ;p

btw. jakich używasz zegarów do stepsticków że różnice masz aż tak widoczną?
Poprawię Cię:
zamienił badziewnego AVR który robił 100% roboty na peceta który robi 95% roboty i badziewnego AVR który robi 5% tego co wcześniej. Jednak nie jest to zła zmiana :D.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Cena za naprawdę dobrej jakości drukarke 3D cz. 2.

Post autor: virgin71 »

Sorki, byłem trochę zajęty, ale pozwolę sobie na komentarz do tego:
McKee pisze:Na temat UM-a Virgin musiałby się wypowiedzieć ale na własne oczy widziałem jego Ultimakera drukującego 120mm/s z travel speed na poziomie 200mm/s (kilkanaście małych elementów na raz).
To się dzieje bez żadnej ujmy dla jakości. Ultimaker jest bowden, to jest istotne. Nie wiem dlaczego K8400 robi kaszankę przy takiej prędkości, ale nie powinien. Toż to klon jest niemalże.
Nick1234 pisze:Wychodzi na to ze drukarka za nieco ponad 1000 daje ta sama jakosc co Ultimaker 2 xD
To Teraz pytani8e kluczowe.
Jesli wydruk od kolegi I z Ultimakera 2 jest prawie identyczny to gdzie tkwi roznica miedzy drukarkami ?
Obstawiam ze szybkosc wydruku.
Pozdrawiam
Jak drukarz dopieści swoją konstrukcję, to wydrukuje nawet ładniej niż na UM.
Zaletą konstrukcji takich jak UM, jest powtarzalność wydruków.
Jak nastawiam planszę z dwudziestoma detalami na raz, a wydrukować mam ich 500, to ja wiem, że będę drukował 26 razy, gdzie ostatni wydruk, tylko z przezorności.
W efekcie będę miał 520 sztuk identycznych detali. W międzyczasie nic nie ruszę w drukarce, tylko szkło będę wymieniał. Powiem więcej, ja to będę drukował na UMO, UM2 i UM2+ i wiem, że detale będą identyczne. Do tego dochodzi szybkość. Nawet mega-sztywna lume, nie pozwala mi na tak duże prędkości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”