Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Winacz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2018, 22:34
Lokalizacja: Psary k. Czestochowy
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: Winacz »

Witam, jak większość z Nas ja również lubię to forum. Jest jedno ale - informacje są często porozrzucane po kilkanaście wątków. W wątkach po kilka stron. Jestem początkującym drukarzem jednakowo chciałbym stworzyć FAQ. FAQ miało by postać pdfa, sygnowany adresem tego forum. Mogę zrobić ilustracje (np. Różnice bowden a bezpośrednie podawanie), opisać najczęstsze pytania. Zebrać to po prostu do kupy. Oszczędzić to wiele nowych tematów na forum.
Jednakowo nie chciałbym żeby FAQ było zamknięte. Jeżeli brakowalo by czegoś na tym forum brałbym wiedzę z innych źródeł wraz z odnośnikiem do nich.

Tu zaczyna się jednak Wasza ingerencja. Sam nie wpadnę na wszystkie aspekty. Chciałbym, żebyście pod tym postem wypisali co według Was musi się zmieścić w FAQ.

Nie będzie to dotyczyło samych drukarek, nie będę tam zamieszczał informacji na temat nich bo to akurat indywidualna kwestia co kto chce kupić.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: Tuchajbej »

Forma pdfa sie nie sprawdzi. Dużo lepiej by było w postaci wątku na forum. Zawsze można dopisać, zedytować, uaktualnic. W obecnych czasach każdy ma neta.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: dziobu »

Pomysł imho nie jest zły, a nawet powiem że jest bardzo dobry. Z tym że zamiast pdfa chyba lepiej by było zrobić jeden wielki post ze wszystkim, w tym z odnośnikami do dyskusji. O tyle jest to lepsze że niektórych tematów nie zamkniesz w odpowiedzi w stylu FAQ bo się nie da.
Post taki by był rozwijany wraz z podpowiedziami pod nim tak żeby w temacie "wielkie FAQ" pierwszy post był zawsze aktualny.
Taką mam koncepcję.
Nie wiem czy admini to poprą i czy mogą dać komuś prawa do grzebania w jednym temacie.
Winacz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2018, 22:34
Lokalizacja: Psary k. Czestochowy
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: Winacz »

Z postem dobry pomysł, rzeczywiście można go uaktualniać. PDF jest zamknięty. Macie rację.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: McKee »

Coś w stylu MediaWiki przydałoby się doinstalować - tylko to jednak trochę pracy jest.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: kapi »

Na innym forum popełniłem taki temat.

Myślę że pomysł jest dobry - trzeba to tylko "ubrać" ;)


tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: Berg »

kiedyś coś wspomniałem o wiki. gotowy soft, i zasady moderowania artykułów, dyskusji itd. Po prostu reprap.org ale po polsku.
- dużo roboty,

Ale taki inny pomysł. dział FAQ, w którym jak jakiś post zasłuży to admin przepina i daje prawo w nim (o ile phpBB na to pozwala) do moderowania autorowi, zmieniania stale pierwszego posta.
Winacz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2018, 22:34
Lokalizacja: Psary k. Czestochowy
Drukarka: Creality CR-10
Kontakt:

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: Winacz »

Dobra Panowie, ale zamiast pisać o samym pomyślę rozpiszcie mi co na pewno według Was ma się znaleźć w takim poradniku.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: dziobu »

Winacz pisze:Dobra Panowie, ale zamiast pisać o samym pomyślę rozpiszcie mi co na pewno według Was ma się znaleźć w takim poradniku.
Ja wiem ja wiem!
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ;P


Dobra... rzeczy których nigdzie nie ma w jednym miejscu tylko trzeba sobie poszukać i poczytac w wielu miejscach żeby wiedza była choć trochę kompletna (mnie tam nie przeszkadza ale jakbym kiedyś znalazł wszystko w jednym miejscu, i to napisane Z SENSEM, to bym nie płakał):
- zasada działania drukarki (bardzo ogólnie); co się da na niej zrobic a czego na pewno nie (tj. ograniczenia, bo to częstu tu wraca),
- typy drukarek (tj. kinematyki - czym się różnią i co to daje i jakie niesie ograniczenia),
- typy ekstruderów (direct, bowden, podwójne z mieszalnikiem/dwoma dyszami, z podwójnym radełkiem...),
- opis dodatkowego wyposażenia drukarek (np. czujnik filamentu, grzany stół - co to daje i czy to ma sens),
- typy plastików (słówko więcej niż "PLA super a ABS się kurczy" bo są jeszcze inne materiały),
- slicery (po co, jakie są, jakiś _prostacki_ przykład użycia),
- obiekty (co to STL; skąd ściągać, w czym rysować, na co zwracać uwagę).

To imho taka podstawowa lista rzeczy o które prędzej czy później zapyta ktoś kto właśnie chce lub już kupił drukarkę.
To bardziej by nie było standardowe FAQ tylko raczej manual dla początkujących. Jakby miał ręce i nogi i zawierał faktycznie to co potrzebne na start to by załatwiło 90% powtarzających się pytań. Przy okazji opisu pewnych częsci można dodać dlaczego drukarka o polu roboczym 1m^3 to problem, dlaczego dokładność 1um to raczej bajka i po co dzieli się kroki.

Uważam że takie coś by się mogło przydać w formie listy zagadnień podzielonych na "działy". Tzn to moje zdanie.
(w miarę możliwośći chetenie pomogę; w opisach, grafice czy animacjach - to zawsze chciałem spróbować ;p)
Awatar użytkownika
x3d
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 01 gru 2017, 20:32
x 4

Re: Duży FAQ na temat drukarek i samego druku.

Post autor: x3d »

kiedys uzywalem wackowiki i bylo duzo szybsze, ale to lata temu. dzis pewnie jest wiecej alternatyw, a media jest duze i niewygodne. bez wspolnej pamieci i wielu innych modulow dziala mulowato.

druga sprawa to pdf. zupelnie inaczej tworzy sie wiki dla jednorazowego przeczytania i szukania gdzie indziej a co innego tworzenie dokumentu. mysle, ze moze calosci nie warto przenosci na pdf, ale juz bryk do konkretnych drukarek, albo do konkretnych programow by sie przydal.
taka zbiorowa mądrość o programach i milionowych parametrach jest dobra bo nikt nie jest w stanieprzetestowac ich za swego zycia.
użytkownik zbanowany permanentnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”