Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 2
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: zen »

Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 5
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: artur_n »

O proszę to zaraz sprawdzę :-)
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

Co do chłodzenia całego zestawu elektroniki to mam założony największy wentylator jaki znalazłem (z obudowy PC-ta). Da się zauważyć, że stepstick od osi Z grzeje się bardzo mocno. Takie mam wrażenie jakby zawieszanie się przy drukowaniu ustąpiło miejsca innym problemom, przynajmniej tymczasowo. Czy założenie radiatora na AVR-a z Arduino miałoby w ogóle jakiś sens?
Co do osi Z jeszcze - mi to jednak wygląda na problem z soft-em. Ruch manualny góra - dół odbywa się bez żadnego problemu, ale home osi Z to pewne zawieszenie się drukarki. Spróbuję z tą wersją 2.0, może faktycznie coś pomoże.
Jeśli chodzi o wyświetlacz to mam większy, niż ten przedsawiony, ale z nim raczej problemów żadnych nie miałem.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

https://youtu.be/9_AI40_kSTA

Ma ktoś może pomysł na takie zachowanie drukarki (chodzi mi o końcówkę i moment zatrzymania druku, migający wyświetlacz)? To druk z karty SD, Marlin 2.0.x (ale na 1.8 było to samo). Uda się druknąć 2-3 warstwy i finał jest zawsze taki sam. Temperatura stołu się waha bo mam jakieś uszkodzenie i Arduino nie jest w tanie kontrolować temperatury (nie wyłącza grzania), muszę to robić "ręcznie" wyłączając i włączając zasilanie stołu. Wcześniej, gdy grzanie było OK efekt także był taki sam. Odnośnie zawieszania się Arduino przy home w osi Z także najnowszy Marlin nie poprawił systuacji.
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: zouk »

Kolego taka błacha sprawa. Czy masz w slicerze ustawione w końcowym gcode

M104 S0 ; turn off temperature
M140 S0 ; turn off temperature <---- to?
G28 X0 ; home X axis
M84 ; disable motors
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Berg »

@robal zdjęcia elektroniki, opis elektroniki, zasilacza, podłączeń to podstawa by Ci pomóc a nie wersja Marlina.

jedno z:
1. gdzieś robi się zwarcie na 5V
2. przegrzewa się stabilizator napięcia na Arduino
3. zaczyna działać w RAMPS, o ile to RAMPS bezpiecznik polimerowy na 12V w związku z przeciążeniem na 12V
4. słaby zasilacz, i coś w nim siada
5. gdzieś upalona wtyczka na zasilaniu w RAMPS - jesli RAMPS to norma
6. inne kabel od zasilania gdzieś niedokręcony
7. czemu nie działa wentylator chłodzący głowicę ?

wszystko łatwe do zdiagnozowania mierząc po kolei napięcia
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 5
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: artur_n »

Takie pytanie dodatkowe. Dlaczego wentylator na głowicy nie pracuje?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Berg »

@artur_n - pkt 7. :D
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 5
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: artur_n »

Faktycznie. Sorry nie doczytałem do końca :unknown:
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

zouk pisze: M104 S0 ; turn off temperature
M140 S0 ; turn off temperature <---- to?
G28 X0 ; home X axis
M84 ; disable motors
Hmm, a co by to miało do takiego zachowania drukarki? Te komendy nie są wykonywane przez program drukarki po kolei? Doświadczalnie usunąłem zaznaczoną przez kolegę linię i o dziwo, kilka warstw więcej się wydrukowało, ale potem to samo. Założyłbym, że to jednak przypadek...
rafaljot pisze: 1. gdzieś robi się zwarcie na 5V
2. przegrzewa się stabilizator napięcia na Arduino
3. zaczyna działać w RAMPS, o ile to RAMPS bezpiecznik polimerowy na 12V w związku z przeciążeniem na 12V
4. słaby zasilacz, i coś w nim siada
5. gdzieś upalona wtyczka na zasilaniu w RAMPS - jesli RAMPS to norma
6. inne kabel od zasilania gdzieś niedokręcony
7. czemu nie działa wentylator chłodzący głowicę ?
Odnośnie zdjęć to mogę porobić, jeśli to ma pomóc, tylko jakie, złożonej elektroniki? Kabli jest tyle, że raczej i tak nie będzie wiele chyba widać. Jeśli mogę na szybko opisać: Arduino Mega w rewizji o ile się nie myle R1 (pierwsze jakie się pojawiło, ma już swoje lata). Ramps 1.4 (załączam zdjęcia, jeśli są potrzebne bardziej szczegółowe to mogę zrobić). Na zdjęciu drukarki nie ma jeszcze wentylatora na elektronice, który założyłem później. Zasilacz ATX 550W, jeśli chodzi o połączenia przewodów to z zasilacza pobieram prąd ze złączy molex (tych od zasilania dysków ATA) oraz zasilania EPS12V (zwanego też serwerowym). Wszystkie przewody łączone złączkami Wago, żadne skręcane czy też lutowane. Złącza od silników i (edit: termistorów) odpowiednio zaciśnięte gniazda goldpin x4 i x2 (nie pojedyncze, kompletne wtyczki). Wydaje mi się, że od strony przewodów jest w miarę OK, ale być może są jakieś niuanse, na których mogłem polec :/.
Odnośnie wentylatora to tak naprawdę nie jest on od chłodzenia głowicy, ta ma swój wentylator, tylko niewidoczny na zdjęciach, wieje niejako wprost w obiektyw na tym filmie, był w komplecie z głowicą. Ten miał raczej służyć chłodzeniu wydruku, ale jeszcze nie dotarłem do tego etapu.
Teoria ze stabilizatorem Arduino lub bezpiecznikiem Ramps-a może być dobrym kierunkiem.

I mam jeszcze jedno pytanie - czy ktoś wie, czy we Wrocławiu jest jakaś firma lub osoba prywatna, która zajmuje się serwisem/uruchamianiem takich składaków jak mój? Straciłem na to już zbyt dużo czasu i nie ukrywam pieniędzy też, więc chętnie bym zlecił to komuś bardziej kompetentnemu.
Załączniki
ramps.jpg
prusa.jpg
arduino.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”