Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: zouk »

robal pisze:.....Arduino nie jest w tanie kontrolować temperatury (nie wyłącza grzania), muszę to robić "ręcznie" wyłączając i włączając zasilanie stołu. Wcześniej, gdy grzanie było OK efekt także był taki sam.......
Mój błąd, nie napisałem czego dotyczy moja odpowiedź.

Też robiłem to ręcznie czyli wyłączałem stół brutalnie przyciskiem zasilania, aż forum okazało się pomocne gdzie wyczytałem,że jest polecenie wyłączania grzania stołu w gcode.

Przyczepie się do zasilacza. Przerabiany i ma odpowiednie obciążenie na linii 5V? Na tej linii jest stabilizacja w większości zasilaczy komputerowych.
Znaczne obciążenie linii 12V bez "przygotowania" 5V powoduje duży spadek napięcia na 12V.
Kolega sprawdzi jakiś wydruk z podpiętym miernikiem w lini 12V.

To jest to o czym pisał rafaljot . punkt 4. słaby zasilacz, i coś w nim siada.
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: zouk »

Przepraszam za post pod postem.

robal pisze:Wcześniej, gdy grzanie było OK efekt także był taki sam.......
Nie doczytałem. Zasilacz przerobiony skoro wcześniej było ok.
To skłania ku temu aby go sprawdzić. punkt 4 rafaljot.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

Problem grzania stołu wynika z tego, że po prostu je zepsułem w czasie eksperymentów, zrobiłem zwarcie i teraz stół się grzeje bez ograniczeń (arduino go nie wyłącza po osiągnięciu założonej temperatury i muszę rozpinać zasilanie za pomocą ręcznego przełącznika). Ale to raczej nie ma związku z problemem, bo efekty były takie same, gdy to grzanie działało normalnie. Odnośnie linii zasilania, to pisałem już, że miałem podpięty oscyloskop na zasilaniu ramps-a i nie pokazywał dokładnie nic (żadnych problemów z zasilaniem) w momencie zaistnienia sytuacji jak na filmie. Dlatego dobrze by było, żeby ktoś doświadczony wziął to w swoje ręce... pytanie o Wrocław nadal aktualne.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Berg »

no zdjęcia głównie kabli i połączeń. no na fotce drukarki z tyłu widzę, niestety niewyraźniej jakieś kabelki wpięte do Rampsa w okolicach AUX-1 lub AUX-2 ?

Nie masz czasem jakiegoś tam extendera czy czegoś do wentylatorów wpiętego ? albo wentylatora na krótko?

Z tymi zasilaczami to jakiś overkill, to miało czemuś służyć? z całą pewnością, gdyby miał taki prąd popłynąć przez RAMPSa, jak Twój zasilacz potrafi wyprodukować to puści z dymem RAMPSA.
Nie widzę też na fotce też przewodów odpowiedniego przekroju do takiego zasilacza. No i może dobrze , to też jakoś zabezpiecza przed zbyt dużym prądem w przypadku zwarcia :D

Jak dla mnie to po prostu trzeba to porządnie popoprawiać zgodnie ze sztuką i dopiero potem patrzeć co jest nie tak, jeśli dalej będzie coś nie tak.
Drukarka ładna.
robal
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

Dziękuję za wszystkie dotychczas, jakże cenne rady. Mądrego to zawsze warto posłuchać jak mówi przysłowie. Można powiedzieć że mały sukces - coś ruszyło do przodu. Winny był, jakże by inaczej zasilacz. Postanowiłem jeszcze raz zaryzykować i kupiłem modułowy 400W w sklepie specjalizującym się w oświetleniu LED. Efekt widać na załączonych zdjęciach :D, trzy pod rząd bez zająknięcia. Od lewej do prawej stopniowo zmniejszałem prędkość druku a przy ostatnim dodatkowo zacząłem naciągać pasek y (do x-a muszę wymienić karetkę na nieco inną). Jedno co mnie zastanawia tutaj to czemu górne warstwy nie ulegają poprawie w stosunku np. do ścian.
Odnośnie samej drukarki to pozostał ten jeden, jednak bardzo irytujący feler a mianowicie wieszanie się przy home dla osi Z, nie mam pojęcia z czego to może wynikać. Przy wyższym wydruku będę musiał restartować drukarkę nawet kilkanaście razy :/
Załączniki
cubes2.jpg
cubes1.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Berg »

robal pisze: Odnośnie samej drukarki to pozostał ten jeden, jednak bardzo irytujący feler a mianowicie wieszanie się przy home dla osi Z, nie mam pojęcia z czego to może wynikać. Przy wyższym wydruku będę musiał restartować drukarkę nawet kilkanaście razy :/
wieszanie się, czy dokładniej reset ? znaczy całkiem home Z nie działa.
jeśli tak to pewnie źle jest krańcówka skonfigurowana. to uważaj bo zaraz będzie kolejna elektronika spalona.

co do wydruków, to chyba za mało filamentu, nie. pewnie źle kroki ekstrudera ustawione. musisz sprawdzić, czy jak zapodajesz np przepchanie 10cm, to czy faktycznie wciąga 10cm.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

wieszanie się, czy dokładniej reset ? znaczy całkiem home Z nie działa.
jeśli tak to pewnie źle jest krańcówka skonfigurowana. to uważaj bo zaraz będzie kolejna elektronika spalona.
Dokładnie jest to zawieszenie się programu (przynajmniej tak to wygląda). Np. podjadę ręcznie osią z w górę powiedzmy 30mm, daję auto home i x/y jadą pięknie na miejsce, z zaczyna zjeżdżać w dół, w pewnym momencie stop i koniec, wyświetlacz nie reaguje na manipulator, nawet reset z ramps-a nie pomaga, tylko wyłączenie/włączenie zasilania całości. Krańcówka działa bez zarzutu, jak już z zjedzie na dół to reaguje tak, jak powinna.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: Domell »

Nie masz gdzieś zwarcia? odizolowane kable lub np. kable z głowicy przy z chodzeniu w dół się nie zwierają?
Na 90% bym się nie czepiał "programu" na próbę możesz odpiąć wszystko co może zwierać, jest to czasochłonne ale innej opcji nie widzę + Możesz zamienić stepsticki od osi i zobaczyć w ten sposób czy to nie uszkodzony stepstick.

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: robal »

Mam jeszcze parę dodatkowych pytań. Po wyregulowaniu stepstick-ów na odpowiedni prąd dla moich silników mocno się poprawiła sytuacja ze stabilnością pracy drukarki. Problem wieszania się osi Z przy home nadal pozostaje. Na zdjęciu zaznaczyłem gdzie mam podpięte obydwa silniki - i tu pytanie, czy stepstick odpowiedzialny za oś Z powinien mieć ustawione napięcie referencyjne ustawione tak samo jak reszta (połowa wartości prądu na fazę, w moim przypadku 1.7 czyli 0.85) czy x2 (skoro są dwa silniki to chyba powinien dostarczać 2 razy więcej prądu)? Z drugiej strony silniki osi Z nie pracują aż tak mocno, więc może nie ma takiej potrzeby?
Poza tym, jak przeszedłem problemy z grzaniem i przerywaniem druku, pojawił się problem "Thermal Runaway" i także przerywanie wydruku. Z tego co sie doszukałem mogą to powodować min. zakłócenia od przewodów w pobliżu (złącza raczej u mnie wyglądają w porządku), czy ktoś walczył z czymś podobnym (zbyt długie przewody od termistorów, obecność jakiegoś konkretnego wrednego sąsiada-zakłócacza)? Problem dał się usunąć poprzez tymczasowe usunięcie zabezpieczeń w programie na Arduino ale nie chciałbym aby to tak już zostało.
Załączniki
ramps.jpg
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Prusa I3 rework - oczywiście problemy :/

Post autor: zouk »

Cześć.
Złącza silników w osi Z u mnie są sterowane tak samo jak inne osie czyli ten sam prąd (0.85A) . Nie zauważyłem aby stepstick obciążony dwoma silnikami nie dawał rady i to samo odnośnie silników - też dają radę.
U mnie w osi Z A4899 i 2xJK42HS40-1704-08AF
To oczywiście u mnie, u innych może być inaczej.

Pozdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”