Jaki filament wybrać?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Jaki filament wybrać?

Post autor: daras »

Drukarka co prawda nie dojechała jeszcze, ale pewnie na dniach już dojedzie, więc pewnie zarzucę Was pytaniami.

Na początek chciałem spytać z jakiego materiału wykonać stojaczek do ustawiania karabinka. Karabinki na tym będą leżeć od od 3 do pewnie 6 kilogramów. Więc stojaczek powinien być dość stabilny. Wyśle że to powinien być dość mocny materiał, czy powinien to być ABS, czy PLA wystarczy?

Wrzucam 2 przykładowe wzory.
Załączniki
stojak2.jpg
stojak1.jpg
tutaj chciałem aby stojak był składany, ramiona mocowane na tak zwany jaskółczy ogon
tutaj chciałem aby stojak był składany, ramiona mocowane na tak zwany jaskółczy ogon
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: McKee »

Na początek PLA (ze względu na łatwość drukowania, niski skurcz, dobry wygląd).
Jeżeli chodzi o wytrzymałość, to raczej każdy materiał da radę przy tak niskich obciążeniach.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: dragonn »

Yup, każdy da radę przy czym na początek lepiej PLA lub PET-G. Oba mają podobny stopień trudności w drukowaniu (może PET jest ciut trudniejszy). ABS jest jednak dużo trudniejszy w wydruku dla początkującego.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: chemik72 »

Polecam UltraPLA firmy NOCTUO :good:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: daras »

Dziękuję
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: McKee »

chemik72 pisze:Polecam UltraPLA firmy NOCTUO :good:
2x droższy od normalnego PLA :shock:

Na pewno nie na początek moim zdaniem.
Trzeba poznać drukarkę, wykalibrować itp
Można to kupić jako drugą rolkę ;) choć cena (za 3/4 normalnej wagi) lekko zniechęca (rzeczywiście warto?).
PET-G na początek też moim zdaniem nie...
Pierwsza rolka to ma być normalne, popularne PLA w jakimś pastelowym kolorze (raczej nie czarne).
Lepiej też żeby to nie było chińskie niewiadomoco dołączane do drukarki (które należy odłożyć na półkę do czasu przedrukowania co najmniej połowy rolki najnormalnkejszego PLA).

Drukuj i chwal się zdjęciami.

PS.: @daras: poczytaj o materiałach: wbrew temu co piszesz PLA jest twardsze / mocniejsze od ABS (choć bardziej kruche).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: chemik72 »

Trochę się nie zgadzam, gdyż kolega pisze już o konkretnym projekcie. Do kalibracji drukarki faktycznie można jakiś tani :good: Co do ceny, no cóż albo chce się mieć dobrą jakość albo dobrą cenę. Wskazałem konkretną markę z konkretnym produktem bo jestem z niego bardzo zadowolony pod względem prostoty wydruku jak i jakości. Ja się nauczyłem że niejednokrotnie warto zapłacić więcej i nie mieć problemów. Jeśli są inne podobnej jakości można zaproponować a ostateczną decyzje pozostawić kupującemu.
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: dragonn »

chemik72 pisze:Jeśli są inne podobnej jakości można zaproponować a ostateczną decyzje pozostawić kupującemu.
Są, spokojnie można kupić ekofilament i uzyskać praktycznie idealną jakość wydruków. Tak czasem warto dopłacić więcej żeby mieć coś lepszego pod warunkiem że stwierdziło się że te tańsze opcje są faktycznie gorsze :P, a Ty wnioskuję nie sprawdzałeś tego :roll: .
daras
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: daras »

No ale czy różnica jest naprawdę widoczna, czy to tylko placebo? Ktoś drukował na tym i na tym są różnice?
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Jaki filament wybrać?

Post autor: chemik72 »

Powiem tak , różnica między innymi filamentami dostępnymi na rynku(PL) z mojego punktu widzenia jest na korzyść NOCTUO bo tylko on jako "jedyny" jest matowy. Na matowym wydruku mniej tworzą się refleksy które znacznie uwidaczniają niedoskonałości na ścianach wydruku np.poroblem z prążkami.
Jest jeszcze jeden znany pla matowy ale teraz nie pamiętam producenta ale on jest jeszcze droższy od wspomnianego NOCTUO i nie jest naszej rodzimej produkcji.
@dragon, mam co nie co pojęcia o innych PLA bo długo szukałem , testowałem filamenty i tylko niestety ten Noctuo na dzień dzisiejszy spełnił wymogi (nie tylko jako do zastosowań amatorskich) :git: Łatwo się drukuje ,wydruk dobrze trzyma wymiar (niski poziom skurczu) wydruk wizualnie ładnie się prezentuje.Wygląd "matowy" to może też kwestia gustu ale dla mnie jest kluczowe.
Zgadzam się z wami jak najbardziej że Pla innych producentów też są na wysokim poziomie jakości ale moja propozycja była w pełni świadoma i sprawdzona :good: I jeszcze jedna ważna cecha tego Noctuo, jest podobny do ABS pod względem elastyczności niż standardowego PLA.
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”