Marlin - konfiguracja osi Z

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
etet100
Postów w temacie: 7
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: etet100 »

Na czym to konkretnie polega? Przecież ostatecznie dysza i tak musi dojechać do stołu kiedy zaczyna drukować. W jaki sposób zmniejszasz ryzyko?

Czy slicery mają standardowo jakąś opcję offsetu żeby spód wydruku nie był na 0? Na szybko nic takiego w cura nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: FlameRunner »

Nie musi ani na chwilę dojechać do rzeczywistej pozycji "0", czyli zetknięcia się dyszy z podkładką.
Nawet jak coś "się przestawi" o powiedzmy 0,1 mm, dysza i tak nie przeora podkładki. Gdybyś zerował do faktycznego zera, taki błąd by się zemścił.
etet100
Postów w temacie: 7
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: etet100 »

No tak, to oczywiste. Ja też pisząc 0 nie mam na myśli punktu styku ze stołem. Raczej chodziło mi o ten punkt na którym dysza zaczyna drukować 1 warstwę.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: FlameRunner »

Teoretycznie 0 to jest właśnie zetknięcie dyszy ze stołem.
Również teoretycznie, warstwę 0,2 mm drukuje się z dyszą oddaloną od stołu o 0,2 mm.

W rzeczywistości stół może być krzywy, może być krańcówka nieidealnie ustawiona, tak że pozycja 0 może oznaczać oranie podkładki. W momencie gdy zerujesz do pozycji powiedzmy fizycznie 0,2 mm nad stołem i zaczynasz w tej pozycji drukować, umiarkowanie błędne wyzerowanie nie spowoduje zniszczenia podkładki.
etet100
Postów w temacie: 7
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: etet100 »

Już to z grubsza ogarnąłem i poszedłem trochę dalej z testami. Ale te 0 na poziomie stołu trochę mnie zastanawia. Kiedy w marlinie zaczyna się procedurę poziomowania to tam jest jest po prostu 'zjedź do 0'. Jeśli stół masz krzywy (a kalibrację robię bo JEST KRZYWY) no to po prostu dysza wali w stół. Słabe rozwiązanie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: FlameRunner »

I dlatego ustawiasz krańcówkę tak, żeby dysza zatrzymywała się trochę nad stołem...
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: remus »

Trochę koledzy w błąd wprowadzają. No nie zupełnie tak jak piszą. Krańcówkę ustawiasz około jak ci się uda do 1mm a korygujesz offsetem osi Z.
Stół dojeżdża o krańcówki, kładziesz papierek od pozycji 0( gdzie zatrzymała krańcówka -stół) podjeżdżasz do papierka na ciasno osią Z
Odczytujesz wynik czyli np. -0.6mm ten wynik przepisujesz do ustawień Motion dla osi Z i zapisujesz do epromu Store seting.
To jest dopiero poprawnie skalibrowana oś Z
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Marlin - konfiguracja osi Z

Post autor: Kopytko »

Kolego tez sie mylisz. Wiekszosc krancowek sa mechaniczne i takim sposobem ja zgniatasz uginasz itp wiem bo to testowalem. Jezeli taka oocje wybrac to zastosowac trzeba tylko i wylacznie krancowke opttczna. Wowczas nie ma obaw przed zmianami przez mechaniczne zmeczenie. To co Ty opisujesz to dokladnie to samo co uatawienie krancowki w odpowiedniej pozycji. Jak ustawisz ja dobrze to nie potrzebujesz wprowadzac zmian.
chemik72
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”