Silniki nie chcą ruszyć

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Zi3lu722 »

rafaljot pisze:sugeruje rozwiazac ten problem w pierwszej kolejnosci. powyciagaj stepstiki, endstopy . zostaw sam wyswietlacz. Sprawdź czy dziala . potem dokladaj kolejne elementy. za każdym razem na wylaczonej drukarce.
Zrobiłem tak jak powiedziałeś, i najprawdopodobniej znalazłem problem. Problemem jest jeden z stepsticków (od osi Y, poniżej zamieszczam zdjęcie), po jego wyjęciu ekran nie gaśnie. Poprawię na nim luty i napiszę rezultat, jeżeli prze lutowanie nie pomoże to po prostu zamówię nowy, tylko mam jeszcze jedno pytanie pytanie. Jak jeden stepstick (na przykład od osi Y) jest wyjęty to wszystkie silniki nie działają, czy jeżeli włożę nowy lub działający to wszystkie silniki ruszą czy tylko jeden?
Załączniki
Wadliwy stepstick
Wadliwy stepstick
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Berg »

niestety powinny działać pozostałe silniki przy wyjętym jednym.
Ja stepstiki sprawdzam miernikiem, czy nie ma zwarcia między pinami oraz, czy tester diodowy pokazuje między masą a w zasadzie wszystkim innymi pinami ok0.5V
Nie zastanawiałem się nad tym czy ten sposób jest ok i jakie jest ryzyku uwalenia tak układu ale jak na razie nic nie uwaliłem i łatwo mi wychodzi, czy stepstik jest uszkodzony, albo czy dobrze przylutowałem chip.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Kopytko »

Kup 2 na zapas , tego nigdy za wiele:P A dodatkowo sprawdz czy nie masz gdzieś zwarcia np na radiatorku, czasami chińczykom źle się przylutuje rezystorek i wystaje w górę dotykając radiatorka, 2 takie błędy i po stepsticku, choć nie zawsze:P Ale to loteria.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Zi3lu722 »

rafaljot pisze:Ja stepstiki sprawdzam miernikiem, czy nie ma zwarcia między pinami oraz, czy tester diodowy pokazuje między masą a w zasadzie wszystkim innymi pinami ok0.5V
Trochę nie rozumiem jak mam to sprawdzić, nie wiem gdzie jest masa.
Kopytko pisze:A dodatkowo sprawdz czy nie masz gdzieś zwarcia np na radiatorku, czasami chińczykom źle się przylutuje rezystorek i wystaje w górę dotykając radiatorka
Odczepiłem radiatorki od wszystkich i nic nie pomogło.

Odkryłem jeszcze jedną rzecz, stepstick od osi X też jest wadliwy :(. Najprawdopodobniej kupie od razu 3 stepsticki na wszelki wypadek, ale ciągle mnie trapi dlaczego reszta silników nie działa. Być może wszystkie stepsticki są wadliwe. One nie są na tyle drogie, kosztują około 36 zł z dostawą, więc jest dobrze. Zastanowię się czy to kupić, jeżeli to kupie to po prostu poczekam i napiszę jak dojdą.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Berg »

to nie jest normalne, że tak Ci to wszystko pada. Jeśli dokładnie tego nie posprawdzasz, to jak znowu wepniesz uwalonego stepstika w nowe Arduino, to znowu spalisz w nim piny i tak w koło.
Nie wiem, co Ci poradzić. JAko że RAMPS i tak jest do bani, to może jednak coś w jednym kawałku, jak to. co prawda jak się zepsuje to całość do wywalenia, ale i szansa zepsucia mniejsza.
https://blackfrog.pl/elektronika-mks-ba ... -1348.html
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Zi3lu722 »

Zastanawiam się nad oddanie drukarki do specjalisty, bo jak zacznę grzebać to mogę coś bardziej zniszczyć. Sam nie wiem czy naprawiać tą drukarkę czy może ją albo rozebrać na części albo sprzedać temu co mi ją sprzedał. Zastanowię się nad tym i ewentualnie napiszę, ale dziękuje za pomoc :).
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: FlameRunner »

Zi3lu722 pisze:Zastanawiam się nad oddanie drukarki do specjalisty
Podoba mi się Twój tok rozumowania, daleko masz do Olsztyna? :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Berg »

albo Krakowa
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Zi3lu722 »

Mieszkam 50 km od Krakowa
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Silniki nie chcą ruszyć

Post autor: Berg »

no to jak mi ją zostawisz na jakieś popołudnie albo dłużej, jeśli coś trzeba wymienić/zamówić, to Ci ją uruchomię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”