Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
jerzalke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2018, 22:03

Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: jerzalke »

Siemanko! Kupiłem sobie Anet A8 żeby nie biegać do znajomego drukarza przestrzennego z każdą pierdołą, a mam kilka takich do zrobienia do auta i tak dalej.
Wiadomo, początek tej drukarki to wydruki z dostarczonego filamentu podstawowych elementów konstrukcji. Przy okazji poprawki i kalibracje.
Myślałem, że problem leży w filamencie. Że może za łatwo się topi i wypływa. Na początku leciało nad dyszą i nad blokiem grzewczym, przy gwincie rurki ekstrudera. Rozgrzałem to wszystko do około 180 stopni, wyczyściłem szczypcami i nożykiem. W ten blok grzewczy wkręciłem też śrubę M6 i wypchałem stary filament. Z radą forumową i od FlameRunnera dokręciłem dyszę do oporu. Z dyszy już nie leci. Przy dokręcaniu rurki ekstrudera przekręciłem ją i pękła. No dobra, zamówiłem drugą. Też przy kolejnym dokręcaniu pękła. Szlag mnie trafił, wykręciłem ją od góry i trudniej podać filament, ale dzięki temu mogłem złapać ją nakrętką M6 w środku i teoretycznie po ustawieniu styczników i stołu znowu drukuje... Jednak nadal leci, znad bloku przy tym nieszczęsnym gwincie.
Obrazek

Ogólnie to drukarka drukuje, jakość jest jaka jest ale cały czas eksperymentuje z ustawieniami. Wydaje mi się że ten filament albo za szybko leci, albo ten nadmiar co idzie górą nie wypełnia wydruku. Mam jeszcze dyszę 0,5 zamiast 0,4 bo zamówiłem.
Zdążyłem się już poparzyć i przez to wybieranie filamentu podczas pracy i po pijaku urwałem śmigło wiatraka studzenia filamentu ale wydrukowałem nowy.
Pokazuję przykładowy wydruk, który nie urywa dupy jak zresztą widać.
Obrazek

Są takie rurki ekstrudera z wcięciem, zastanawiam się czy takiej nie zamówić. Poprzednio zamawiałem na abc-rc. Cena dobra i szybka realizacja, ale kurier 15zł przy częściach za 5zł. Może by z czegoś taka rurka podeszła? Tylko wiem że w środku jest biała rurka, chociaż moja nie wygląda źle. Ma przelot i nie jest nadpalona. I nie było na niej ani razu śladu filamentu.
A no używam filament DD, drukuję na szkle od skanera i używam kleju do stołów. Nie wiem co dalej. Jakieś rady?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: Zepco »

Skręcałeś na gorąco?
Jak będziesz jeszcze rozkręcał, a pewnie będziesz, to sprawdź czy dysza dobrze przylega do łącznika, bo może być coś po skosie.
jerzalke
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
jerzalke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2018, 22:03

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: jerzalke »

Tak, skręcałem na gorąco. Przy 180 stopni zazwyczaj, a później nawet przy 250 próbowałem, ale szybko bo bałem się że coś zjaram.
Ogólnie po tym matactwie dzisiejszym znów złamałem gwint przy dokręcaniu. Szlag mnie trafił kolejny raz.
Zamówiłem zatem nowy blok grzewczy(może miał źle gwint i przez to go szlag trafiał? w końcu to budżetówka). Zamówiłem też dwie rurki. Do tego wiatrak oryginalny bo ten drukowany świderek był słabo wyważony.
To moje zakupy:
http://allegro.pl/wentylator-4010-12v-0 ... 42181.html
http://allegro.pl/gwintowana-rurka-m6-2 ... 32551.html
http://allegro.pl/blok-grzejny-hotend-a ... 32677.html
http://allegro.pl/gwintowana-rurka-m6x3 ... 32823.html

Mam nadzieję, że te części podejdą. Wentylator może mieć za krótki kabel ale to ogarnę.

Tak się ludzie śmieją że Anetka średnio koło 6 stówek z Chin, ale jak ktoś jest porywczy to koszta skaczą praktycznie od razu :D
Ale dobrze, zanim będzie wysyłka mam czas na porządki ze stołem itp.
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 2
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: MaxXxi47 »

Ja obstawiam za krótką rurkę PTFE w łączniku bo co z tego że będzie skręcone na mocno skoro PTFE nie rozpłaszczy się na dyszy i będzie szczelina, przez którą wypływa filament.
Te niedolania bankowo są przez wycieki. Ogarnij na spokojnie (I NA TRZEŹWO xD) mechanikę a dopiero potem będziesz doregulowywał w slicerze żeby drukowało dobrze.

Jakby co instrukcja ;)
Najpierw wkręć dyszę w blok palcami do końca.
Wykręć ją ze 2 obroty
Dotnij nową rurkę PTFE żeby wystawała 0.3-0.5mm z łącznika - trzeba dociąć równo!
Wetknij łącznik z PTFE w blok, wkręć palcami do oporu.
Zamontuj wszystko w drukarce i rozgrzej.
Złap blok kombinerkami ale uważaj żeby nie zrobić zwarcia na grzałce i termistorze!
Dokręć dyszę ale nie jak śrubę w kole tylko z czuciem - to jest mały gwincik.

Opcjonalnie użyj wiertło 2mm, wetknij w łącznik do samego końca i wtedy skręcaj - będzie to przeciwdziałać nieosiowemu ustawieniu się PTFE z dyszą.
jerzalke
DRAGON CUSTOMS
jerzalke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2018, 22:03

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: jerzalke »

A właśnie. Co do tej rurki PTFE nie byłem pewien czy dochodzi bo już się naczytałem o tym. I to faktycznie by wskazywało na to. A którą z tych dwóch co wstawiłem lepiej zastosować?
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 2
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: MaxXxi47 »

Jak chcesz drukować z PLA to tą co ma PTFE w środku. Jeśli z czegoś hardkorowego jak nylon, PC i inne wysokotemperaturowce to full metal.
jerzalke
DRAGON CUSTOMS
jerzalke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2018, 22:03

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: jerzalke »

Nie no póki co PLA. A ABS też się kwalifikuje?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: kapi »

tak, PTFE do 245* daje rade.
jerzalke
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
jerzalke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 17 cze 2018, 22:03

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: jerzalke »

Dobra, są mody. Dałem dyszę 0,5 i nową rurkę z PTFE bo mam póki co tylko PLA. Ustawienia druku z najnowszej Cury były pod dyszę 0,4 i chyba ogólnie coś źle ustawione. Cała drukara usztywniona do stołu, pojawił się pasek LED. Ocenicie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Nieszczęsna rura ekstrudera i wycieki z nią związane

Post autor: TDI-CAD »

Trochę źle skręcona głowica. Teraz grzejesz przez nakrętkę cały blok. Pomiędzy nakrętką a blokiem grzejnym musi być przerwa 2mm.
jerzalke
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”