Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: dragonn »

arekkac pisze:Czy redukować prąd na czuja, aż nie zacznie gubić kroków. Czy niski prąd jest bezpieczny dla silnika?
Tak i tak :cool2: .
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: McKee »

Dokładniej ;):
arekkac pisze:Czy dalsze obniżanie prądu może coś pomóc? Do ilu mogę zejść? Czy redukować prąd na czuja, aż nie zacznie gubić kroków. Czy niski prąd jest bezpieczny dla silnika?
Tak. Do ilu ci się uda. Tak. Tak.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: tig33r »

arekkac pisze:Czy dalsze obniżanie prądu może coś pomóc? Do ilu mogę zejść? Czy redukować prąd na czuja, aż nie zacznie gubić kroków. Czy niski prąd jest bezpieczny dla silnika?

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka
Może któryś z bardziej doświadczonych kolegów podeśle mu jakiś wymagający model do testów i określenia minimalnego prądu przy którym silniki nie będą gubić kroków.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: jestan »

Ale to właśnie doświadczenie zdobywa się drogą autodydaktyki. Metoda "jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz" jest najlepsza. Się siedzi, dłubie, sprawdza i tak w kółko ;)
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: tig33r »

Ja wychodzę z założenia, że nie warto popełniać błędów, które popełnił już kiedyś ktoś przed nami.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: arkomania.pl »

Z tym prądem nie ma co eksperymentować.
Są zalecenia producenta, które wyraźnie mówią jaki optymalny prąd powinien sterować silnikami.
Producenci silników NEMA zalecają ustawienie ograniczenia prądowego na stepstikach na 70% wartości prądu znamionowego silnika.
Czyli w twoim przypadku jak masz 1.7A to na 1.7A*0.7=1.19A .
Producenci drukarek 3D dla silników 1.7A ustawiają prąd w okolicach 1.0 -1.1A
Przy takim prądzie silniki pracują prawidłowo i nie grzeją się powyżej 45C, często są ledwo ciepłe.
Czyli ustaw Vref, zależnie od użytych stepsticków, aby prąd ograniczenia wynosił 1.1A a będzie wszystko hulało.

Silniki 17HS4401, to bardzo popularne i sprawdzone na rynku silniki. Nie ma z nimi większego problemu.

Jeśli nadal silnik będzie się grzał, to masz 5 silników i parę stepsticków i tylko metodą prób musisz znaleźć usterkę.
Silnik, czy stepstick.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: dragonn »

W dół zawsze można eksperymentować ;). Co do ustawiania prądu u mnie na każdym silniku fabrycznym na 1.7A mam ustawione 1.8A ale też na każdym silniku mam wentylator 40x40mm. Bez nich to oczywiście by nie miało prawo działać :P.
arekkac
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 cze 2018, 19:28

Re: RE: Re: Gorące silniki NEMA 17 1.7A

Post autor: arekkac »

arkomania.pl pisze:Z tym prądem nie ma co eksperymentować.
Są zalecenia producenta, które wyraźnie mówią jaki optymalny prąd powinien sterować silnikami.
Producenci silników NEMA zalecają ustawienie ograniczenia prądowego na stepstikach na 70% wartości prądu znamionowego silnika.
Czyli w twoim przypadku jak masz 1.7A to na 1.7A*0.7=1.19A .
Producenci drukarek 3D dla silników 1.7A ustawiają prąd w okolicach 1.0 -1.1A
Przy takim prądzie silniki pracują prawidłowo i nie grzeją się powyżej 45C, często są ledwo ciepłe.
Czyli ustaw Vref, zależnie od użytych stepsticków, aby prąd ograniczenia wynosił 1.1A a będzie wszystko hulało.
Ustawiłem prąd na osi y na 0,55 i na osi x 0.65. Temperatury spadły, po 3 godzinnym druku temperatury obu silników nie osiągnęły 45 stopni, drukarka nie gubi kroków i o to mi chodziło. Teraz mogę przystąpić do dalszego rozwoju mojego projektu. Kolejne części się drukują, oko cieszą:) Dziękuję za pomoc.


Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”