Początkujący w fotogrametrii - pytania

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: rocendroll »

Witajcie, temat troszku bardziej zaawansowany ale jak najbardziej się podejmuję ;D
Tak więc potrzebuję dorobić część, potrzebowałbym się dowiedzieć jakiego materiału użyć i pod jakimi parametrami druku i samego tego parametru określającego zdolność do wygięcia materiału (numery mniejsze bardzo giętki, duże bardziej twardy (albo na odwrót xD)) jaki też potrzebuję wybrać - aby oddać mniej więcej zachowanie realnej części. Część dorabiana to pałąk do słuchawek, jednocześnie w programie 3d muszę dorobić urwane miejsca na śruby, a także ulepszyć projekt jakimiś połączeniami ich z powierzchnią, aby więcej się nie oderwały. Dodatkowo - powierzchnię zewnętrzną, pokrywa jakiś inny nieznany dla mnie rodzaj matowego plastiku - którego pewnie nie da rady za bardzo oddać - ale jest on jakiś taki matowy. Ewentualnie jeśli były takie 2 materiały (matowy, taki jakby... mączasty pod palcem i nie taki śliski jak ten błyszczący się czarny plastik wewnętrzny) można to wydrukować jako multimaterial. Na manualnych zmianach filamentu, ani drukowaniu w strefach się to chyba nie uda?

Tak więc jak zawsze, dużo rejonów nieznanych do tej do osłonięcia ;) Fajnie :D

Jeżeli jesteście w stanie pomóc w jakimiś informacjami to bardzo, bardzo proszę, wszystko się przyda ;)
Np. jeśli ktoś już robił coś takiego to proszę o napisanie doświadczeń ;)

Ja na ten moment chciałem jakieś w miarę świeże i popularne źródło, wydaje mi się na dzień dzisiejszy, że ten filmik z kanału Josefa jest tym na czym sprawnie się będzie wzorować i pójdzie ;) Jeżeli macie lepsze rzeczy na czym mogę się wzorować to też podrzućcie linki
https://www.youtube.com/watch?v=ye-C-OOFsX8
Załączniki
FJIMG_20180719_085759.jpg
FJIMG_20180719_085748.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: FlameRunner »

To od Beats? Nie ma na Thingi gotowych modeli?

Co do materiału, to pewnie jest ABS i tylko ABS.

Sądząc po zalinkowanym filmiku, metoda fotogrametrii nie nadaje się do odtworzenia kształtu opaski, którą chcesz zreplikować.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: rocendroll »

Ok, dziękuję za odpowiedź,
Nie to inne słuchawki nie ma nic na thing'u

ABS, ok mam nawet czarny ;D

No i metoda - dlaczego metoda zalinkowana nie nadaje się do odtworzenia kształtu - nie napisałeś także czego użyć, a to dość sunące się samo na usta pytanie teraz do zadania skoro to nie jest dobre?

A może napiszę do tej firmy czy by mi nie wysłali jakiegoś pliku 3d z tym pałąkiem?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: dziobu »

rocendroll pisze:No i metoda - dlaczego metoda zalinkowana nie nadaje się do odtworzenia kształtu - nie napisałeś także czego użyć, a to dość sunące się samo na usta pytanie teraz do zadania skoro to nie jest dobre?
Nie ta dokładność, nie te szczegóły. Nawet jak ze zdjęć uzyskasz kształt to będzie on, mówiąc delikatnie, bezużyteczny. Są darmowe programy, np na androida czy iosa do zamiany serii zdjęć na obiekt 3D. Spróbuj.

Do takich rzeczy można użyć skanera; np takiego: viewtopic.php?f=27&t=2499&view=unread#unread

Tak szczerze...linijka, suwmiarka i jedziesz ;) To dość prosty kształt.

Co do wykończenia - to są przeważnie tłoczone elementy z miluśną warstwą nakładaną natryskowo (i często na ciepło). Trudne do odtworzenia w domu; możliwe że toskyczne. Można poszaleć z płynnym aksamitem (są takie lakiery do decoupage) ale ilość pracy i cena raczej zniechęca. O trwałości nie wspominając.
rocendroll pisze:A może napiszę do tej firmy czy by mi nie wysłali jakiegoś pliku 3d z tym pałąkiem?
Wątpie czy Ci wyślą, ale spróbować przecież zawsze można.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze: Co do wykończenia - to są przeważnie tłoczone elementy z miluśną warstwą nakładaną natryskowo (i często na ciepło). Trudne do odtworzenia w domu; możliwe że toskyczne. Można poszaleć z płynnym aksamitem (są takie lakiery do decoupage) ale ilość pracy i cena raczej zniechęca. O trwałości nie wspominając.
Ja stawiam, że to po prostu wypiaskowana forma. ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: dziobu »

Jesli masz tylko chropowatą powierzchnię to tak. Ale często takie plastiki są powleczone gumą.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Początkujący w fotogrametrii - pytania

Post autor: FlameRunner »

Trzeba by pomacać - zdjęcia i opis nie są jednoznaczne. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”