Wycena wydruków

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Wycena wydruków

Post autor: bandinse »

No właśnie temat, który mnie nurtuje od paru dni (chciałem sprzedać parę starych wydruków i pomyśleć o zleceniach). Jak wyceniać swoje wydruki?

Wiem, że bierzemy pod uwagę to czy musimy np. sami coś najpierw zaprojektować, później oczywiście filament i prąd, poziom skomplikowania no i jeszcze jakiś własny narzut żeby to się opłacało. Nie mam pomysłu ile liczyć sobie za dany wydruk(np. figurka 10x15 trochę podpór i czas druku ~8h), a nie chcę przesadzić lub odwrotnie, za mało wycenić.

Macie jakieś własne sposoby na wycenianie?
Pajacyk0v

Re: Wycena wydruków

Post autor: Pajacyk0v »

Przejżyj ogłoszenia na alle/olx, wyślij parę przykładowych zapytań i będziesz wiedzieć co rynek dyktuje :]

A potem zastanów się czy Ci się to opłaca.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wycena wydruków

Post autor: FlameRunner »

Ja wyceniam na podstawie czasu druku.
Do tego jakiś modyfikator, jeśli wydruk jest "trudny".

Przy malutkich zleceniach radzę doliczać opłatę manipulacyjną, żeby się nie okazało że się nagadałeś z klientem, natuptałeś przy drukarce, przyjąłeś zapłatę, wystawiłeś fakturę, pobiegłeś na pocztę, a zarobiłeś na gumy do żucia...
Berg, virgin71
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Wycena wydruków

Post autor: bandinse »

Póki co nie mówimy o fakturach, długo drukuję dla siebie, zaczęło już wychodzić tak że wstydu nie ma i myślę dalej o rozbudowie. Do napisania w sierpniu magisterka, do tego idę na bezrobocie i spróbuję pogodzić z pisaniem pracy sprzedaż w większości lokalną, tak żeby wybadać co się może sprzedać. Coraz więcej znajomych pyta mnie o ceny kiedy rzucam jakiś gotowy wydruk do mediów społecznościowych, a ja po prostu nie wiem co powiedzieć.

Skończyła mi się umowa i stwierdziłem, że nie będę w tym kraju pracował na etacie robiąc coś co mi wgl. nie pasuje, a dla własnego biznesu jestem gotów poświęcić obecnie całe życie prywatne. Dlatego dużo zaryzykuję i spróbuję coś rozkręcić, rozeznać się czy da się jakieś dotacje wyciągnąć i czy jest sens je brać. Jak plany nie wyjdą to raczej emigracja za chlebem :)

Firmę chciałbym założyć gdzieś w połowie września wtedy kupić przynajmniej jedną kolejną drukarkę na fakturę, chyba że się coś trafi wcześniej. Tak, że mógłbym sobie póki co bez firmy pozwolić na dobre ceny dla klientów. Nie chcę jednak przesadzić żeby po założeniu firmy ktoś nie był zaskoczony, że jest wyraźnie drożej.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Wycena wydruków

Post autor: dziobu »

bandinse pisze:Macie jakieś własne sposoby na wycenianie?
Nie pamiętam już gdzie, a nie chce mi się szukać, znalazłem taki "ogólny" sposób:
cena detalu = czas_druku + materiał + eksploatacja
gdzie:
czas_druku = długość druku (h) * stawka/h (np 20zł/h)
materiał = koszt całęgo zużytego materiału na druk (z podporami)
eksploatacja = długość drutu * np 0.05zł/m (tu chodzi o skompensowanie zużycia dyszy czy uwzględnienie okresowego serwisu drukarki)

Oczywiście nie uwzględniam poprawek projektu czy hurtowego druku. Ani współczynnika współpracy :P

Ale są też strony gdzie wrzucasz STLa, wybieram zgrubne parametry druku i wypluwa Ci cenę.
I tak dla kogoś będziesz robił za darmo a dla innego za drogo.
bandinse pisze:(...)a dla własnego biznesu jestem gotów poświęcić obecnie całe życie prywatne. Dlatego dużo zaryzykuję i spróbuję coś rozkręcić
Nie będę się rozpisywać, ale początek DG to dokładanie do zabawy. Czasem pół roku, czasem dwa lata.
bandinse pisze:Tak, że mógłbym sobie póki co bez firmy pozwolić na dobre ceny dla klientów. Nie chcę jednak przesadzić żeby po założeniu firmy ktoś nie był zaskoczony, że jest wyraźnie drożej.
Ponąwszy fakt że to psucie rynku (jak student piszący program "za 50zł") i samo w sobie jest nielegalne u nas (imho to chore ze nie można sobie dorobić, no ale tak jest) to sporo firm woli drożej z FV. A czasem wręcz muszą mieć papier i tego nie przeskoczysz.
Awatar użytkownika
Modern Air Customs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 107
Rejestracja: 24 lut 2018, 11:38
Lokalizacja: Przydroże Małe
x 52
Kontakt:

Re: Wycena wydruków

Post autor: Modern Air Customs »

W takim razie ciężki rynek sobie wybrałeś- zwłaszcza w dobie konkurencji, która drukuje "po kosztach". ;)

Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wycena wydruków

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:cena detalu = czas_druku + materiał + eksploatacja
Dwa ostatnie można w większości przypadków śmiało pominąć w obliczeniach. Jak będziesz drukował przez dziesięć godzin po 20 zł za godzinę, to nie ma większego znaczenia, czy pójdzie 100, czy 150 gram PLA. ;)
dziobu pisze:samo w sobie jest nielegalne u nas (imho to chore ze nie można sobie dorobić, no ale tak jest)
Wydawało mi się, że ostatecznie wprowadzono działalność nierejestrowaną? Limit około 1000 zł przychodu jest dla większości działalności śmiesznie niski, ale akurat w tym przypadku jakoś ujdzie.
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Wycena wydruków

Post autor: bandinse »

Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
Czytałem, czytałem wszystko, wiem że będzie bardzo trudno ale po różnych pracach na etacie i studiach stwierdziłem, że jeśli nawet utopię w tym gotówkę to się wiele nauczę i w końcu będzie to coś kreatywnego, w dodatku nie mam zobowiązań w postaci rodziny, a mam pokój w domu już przerobiony częściowo na warsztat, do tego duży garaż do przebudowy na zimę, więc jest miejsce.
Do wszystkiego przymierzam się od jakichś 2-3 miesięcy, wciąż czytam o zakładaniu firmy itp. itd. Docelowo będę się kierował w druk po post processingu, mam 2 siostrzenice na wakacje do dyspozycji zobaczymy jak im wyjdzie malowanie figurek:) Do tego tu gdzie mieszkam nie ma dużej konkurencji przynajmniej lokalnie i klienci indywidualni póki co mogą się znaleźć.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wycena wydruków

Post autor: FlameRunner »

Modern Air Customs pisze: Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
http://centrumdruku3d.pl/author/leszek-podworek/
Ale trzecią część może lepiej pominąć...
Awatar użytkownika
Modern Air Customs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 107
Rejestracja: 24 lut 2018, 11:38
Lokalizacja: Przydroże Małe
x 52
Kontakt:

Re: Wycena wydruków

Post autor: Modern Air Customs »

FlameRunner pisze:
Modern Air Customs pisze: Był tutaj 3 cżęściowy artykuł i zakładaniu biznesu w tej branży ;) może ktoś kojarzy link?
Oraz:
http://centrumdruku3d.pl/drukowanie-po- ... ma-siebie/
http://centrumdruku3d.pl/author/leszek-podworek/
Ale trzecią część może lepiej pominąć...
Ja to bym na 3 głównie zwrócił uwagę ;)


Druk 3D w mojej obecnej firmie to 50% ale tylko na własne potrzeby prototypowania. Usługowo zdarza się drukować elementy ale utrzymać z tego firmę raczej ciężko nie mówiąc o zarabianiu- to taka rada od przedsiębiorcy działającego w tym temacie od 3 lat ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”